Witold Bereś w Austerii
Pod koniec kwietnia 2023 roku, z okazji 80. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim, zaprosiliśmy do Muzeum Pana Tadeusza Witolda Beresia, dziennikarza, pisarza i producenta filmowego. Wygłosił on wykład „Dziesięć przykazań Marka Edelmana” oraz wziął udział w pokazie filmu „Dowódca Edelman” w reżyserii Artura Więcka „Barona” (2009). W siedemdziesiątym siódmym odcinku podcastu „W księgarni” prezentujemy dwie pięknie wydane, eseistyczne książki Witolda Beresia z Austerii: „Zaraza. Lekcja nieprzerobiona” oraz „Statek głupców”.
Witold Bereś już od pierwszych dni stanu wojennego organizował podziemną prasę opozycyjną wobec PRL, prowadził też dwutygodnik „Promieniści” dla studentów i młodej inteligencji aż do grudnia 1989 roku. W wolnej Polsce pracował przede wszystkim w Tygodniku Powszechnym, Radiu RMF FM, Radiu Wolna Europa i jako jeden z dyrektorów TVP1, a także w Gazecie Wyborczej. Jest również redaktorem naczelnym miesięcznika społeczno-kulturalnego „Kraków i Świat”. Autor lub współautor ponad czterdziestu książek, z których najbardziej ceni te, które opowiadają o walce polskich Żydów z faszyzmem. Jest także producentem filmowym i telewizyjnym. Jego piąty pełnometrażowy film „Prawdziwe życie aniołów”, opowiadający o miłości i chorobie aktora Krzysztofa Globisza, trafił na ekrany kin w 2022 roku. Witold Bereś otrzymał wiele nagród, w tym Nagrodę Miasta Krakowa w dziedzinie kultury i sztuki oraz „Złotą Gruszkę”, nagrodę dziennikarską Stowarzyszenia Dziennikarzy w Krakowie (2022). Ważną pozycję w jego bibliografii stanowią książki poświęcone Markowi Edelmanowi, „Marek Edelman. Życie. Po prostu”, „Marek Edelman: Bóg śpi”, „Marek Edelman. Życie. Do końca”, które wydano również po niemiecku, rosyjsku i hebrajsku.
Pierwszą książką, którą chcielibyśmy polecić, jest „Zaraza. Lekcja nieprzerobiona”. Sam autor opatrzył ją komentarzem:
„Jeśli czytasz te słowa drogi Czytelniku, i nawet pijesz z radości, że się zły czas skończył, pamiętaj: to świństwo wróci, bo tkwi ono w naszych duszach. To my swoją pazernością, łapczywością, chciwością – sami je prowokujemy. Owszem, natura działa autonomicznie, ale jakże często odpowiada na stan duszy naszej cywilizacji. Nie ciesz się zatem. Zaraza wróci”.
„Zaraza. Lekcja nieprzerobiona” to esej, który stanowi próbę analizy i interpretacji powieści Alberta Camusa „Dżuma”. Beresia interesuje przede wszystkim to, jaką lekcję można
wyciągnąć z lektury, a także jak można ją interpretować w kontekście różnych zjawisk społecznych, takich jak epidemie, totalitaryzm czy obozy koncentracyjne. Autor analizuje
różne wątki, charakterystyki poszczególnych postaci, ich reakcje na wydarzenia, problemy związane z komunikacją, manipulacją i kontrolą.
Drugą książką Witolda Beresia dostępną w muzealnej księgarni jest „Statek głupców”, o którym Wojciech Szot („Zdaniem Szota”) napisał tak:
„Według fikcyjnej notatki encyklopedycznej napisanej w języku angielskim z przyszłości (2121 roku), wydarzenia, które miały miejsce jesienią 2021 roku w okolicach Usnarza Górnego, były kluczowym punktem, który przyczynił się do Upadku Unii Europejskiej. Na tej podstawie Witold Bereś napisał esej zatytułowany „Statek głupców. Biedni Polacy patrzą na Usnarz”, w którym analizuje kryzys uchodźczy na wschodniej granicy Polski i polskie podejście do tego problemu”.