Powiedz nam, jak czytasz: Wrocławska Ankieta Czytelnicza 2024

Zachęcamy do udziału w badaniu preferencji czytelniczych organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu i Wrocławski Dom Literatury – operatora programu Wrocław Miasto Literatury UNESCO. Wypełniając ankietę, możesz również wygrać nagrodę.

Wrocławska Ankieta Czytelnicza

Wrocławska Ankieta Czytelnicza jest dostępna w formie elektronicznej między innymi na stronach: wroclaw.pl, literatura.wroclaw.pl i biblioteka.wroc.pl. Można ją również wypełnić stacjonarnie, w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Badanie trwa od 19 lutego do 17 marca 2024, a wyniki zostaną opublikowane 23 kwietnia, w Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich UNESCO.

Ankieta ma pomóc znaleźć odpowiedzi między innymi na pytania: czy i co lubimy czytać? Jacy są nasi ulubieni autorzy i autorki? Jak zdobywamy książki i skąd czerpiemy o nich informacje? I co zrobić, by we Wrocławiu literatura była jeszcze bardziej obecna?

Cel

W naszym mieście jest wiele miejsc, od bibliotek począwszy, a na kawiarniach skończywszy, gdzie można natknąć się na literaturę. Mamy też bogaty program najróżniejszych wydarzeń literackich. I oczywiście wiele autorek i autorów, tłumaczek  i tłumaczy, którzy we Wrocławiu mieszkają i pracują. Aby lepiej odpowiadać na potrzeby czytelnicze mieszkanek i mieszkańców miasta Miejska Biblioteka Publiczna i Wrocławski Dom Literatury przygotowały ankietę, która ma zbadać zwyczaje i oczekiwania związane z książkami i wydarzeniami literackimi.

Twórcy ankiety chcą dowiedzieć się, czy i co mieszańcy miasta lubią czytać, w jakich festiwalach biorą udział i – co niezwykle ważne – jakich wydarzeń związanych z książkami brakuje im we Wrocławiu.

Wrocław
Miasto Literatury

W 2024 roku mija pięć lat, odkąd Wrocław wszedł do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO jako Miasto Literatury. W tym czasie wydarzyło się wiele: Olga Tokarczuk dostała literacką Nagrodę Nobla i założyła fundację swojego imienia, pandemia i lockdown zmieniły sposób, w jaki uczestniczymy w kulturze, a wojna w Ukrainie sprawiła, że we Wrocławiu schronienie znalazło wielu mieszkańców tego kraju. Warto więc podsumować życie literackie w naszym mieście, by w kolejnych latach rozwijać je jeszcze bardziej.

Nagrody

Organizatorzy przygotowali dla uczestników i uczestniczek badania nagrody: co dziesiąta osoba, która wypełni ankietę, dostanie w prezencie książkę, a pierwszych pięćdziesięciu respondentów otrzyma darmową kawę lub herbatę w Prozie, klubie Wrocławskiego Domu Literatury (Przejście Garncarskie 2, II piętro).

*Materiały Organizatora

Odwiedź Muzeum Pana Tadeusza