Wrocławska architektura spod znaku swastyki
spotkanie z cyklu Misja: Polska. Misja: Wrocław

  • 16 maja 2019 (czwartek), godz. 17.00
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w kasach muzeum, możliwa rezerwacja mailowa: zapisy@ossolineum.pl (zarezerwowane wejściówki należy odebrać najpóźniej pół godziny przed spotkaniem)
5387e1caca3b3939560eb54fc8b791e9-350x202

Zapraszamy na spotkanie z prof. dr. hab. Januszem Dobeszem z Politechniki Wrocławskiej, poświęcone architekturze powstałej we Wrocławiu w okresie III Rzeszy na tle imperium Adolfa Hitlera.

Epoka III Rzeszy odcisnęła wyraźne piętno na miejskiej architekturze Wrocławia. Według prawideł sztuki narodowego socjalizmu powstały liczne budynki, a także dzieła malarstwa i pomniki. Wiele z nich przetrwało do dziś, choć z rodowodu niektórych nie zdajemy sobie sprawy. Podczas spotkania dowiemy się o procesie narodzin sztuki III Rzeszy, społecznej atmosferze tamtych czasów oraz najważniejszych aktorach politycznej sceny nazistowskich Niemiec. Dowiemy się nie tylko o budynkach, które przetrwały do dziś, ale także o tych, które nigdy nie wyszły poza fazę projektu i pokrętnych wizji. Przybliżymy także ich rolę jako propagandowych narzędzi reżimu.

Źródło: Stadion Hermanna Göringa. Ze zbiorów Janusza L. Dobesza.


Gość:

Prof. dr hab. Janusz L. Dobesz jest absolwentem historii sztuki na uniwersytecie we Wrocławiu, profesorem architektury na Politechnice Wrocławskiej, autorem rysunków satyrycznych. Opublikował liczne artykuły poświęcone głównie architekturze XIX i XX w., które ukazały się w kraju i zagranicą, w tym m.in. „Wrocław. Czas i architektura”, „Wrocławska architektura spod znaku swastyki”, „Architektura wrocławskich dworców kolejowych”.


Prowadzący:

Mateusz Palka – współautor wystawy stałej Misja: Polska w Muzeum Pana Tadeusza. Kurator i autor wystaw fotograficznych, biograficznych i muzealnych. Scenarzysta komiksów Kurier z Warszawy (2014) i Wojna w eterze (2018) oraz współautor książki Jan Nowak-Jeziorański. Biografia opowiadana (2014). Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, autor tekstów krytycznych i esejów o sztuce.

o cyklu Misja: Polska. Misja: Wrocław – spotkania o powojennych dziejach miasta:
Cykl wykładów i spotkań, w ramach których poruszamy tematykę powojennych dziejów Wrocławia i Dolnego Śląska – regionu jak w soczewce skupiającego dramatyczne wydarzenia czasów współczesnych. Okres od 1945 roku to czas przemiany miasta z niemieckiego Breslau w polski Wrocław, niemieckiego Niederschlesien w polski Dolny Śląsk. To czas niemal całkowitej wymiany ludności, odbudowy z ruin, powstania nowej administracji, tworzenia zrębów życia naukowego i kulturalnego, ale też walki z panującym ustrojem. W czasie naszych spotkań rozmawiamy o dziejach miasta i regionu, a także o poszukiwaniach tożsamości przez mieszkańców, którym przyszło żyć w zupełnie obcym zakątku Europy.