Wrocławskie spacery
Tadeusza Różewicza
Aplikacja „Wrocławskie spacery Tadeusza Różewicza” już do pobrania! Zapraszamy na spacer po stolicy Dolnego Śląska śladami poety.
W aplikacji przybliżamy miejsca ważne w biografii i twórczości poety. Każdy punkt na mapie zawiera krótki opis, fotografie przedstawiające Tadeusza Różewicza oraz fragmenty wierszy, które poszerzają wystawę stałą Muzeum Pana Tadeusza: „Pan Tadeusz Różewicz”. Z aplikacji można korzystać bez wychodzenia z domu, choć najlepiej wybrać się za jej pomocą na prawdziwy spacer.
Wrocław był ostatnim miastem, w którym mieszkał Tadeusz Różewicz. Trudno byłoby nazwać go jednak poetą wrocławskim – w przeciwieństwie do innych twórców nie uczestniczył zbyt chętnie w życiu literackim miasta, nie bywał często w miejscach publicznych, nie kreował tajemniczego wizerunku poety. Inspirowało go to, co w mieście peryferyjne, raczej wyludnione parki niż tłumy. Niczym turysta we własnym mieście fotografował się na tle znanych obiektów. Przyjaźnił się m.in. z Eugeniuszem Getem Stankiewiczem, z którym od lat 90. XX wieku realizował projekty artystyczne. Planował wystawienie wspólnej sztuki z Jerzym Grotowskim. Wystawiany był często przez Teatr Polski i Teatr Współczesny. Publikowany przez miesięcznik „Odra”, oraz przez Biuro Literackie i Wydawnictwo Dolnośląskie. Jego pierwsze wrocławskie mieszkanie – od 1968 roku – mieściło się przy ul. Glinianej, to tam powstał wiersz „Decybele” ze słynnym fragmentem:
„pod oknem na trzepaku
małe dziewczynki w niebieskich
i czerwonych majtkach
wywijają kozły
piszczą”
Miasto, wraz z jego hałasem i chaosem, raczej mu przeszkadzało, niż inspirowało. Chwilowo odetchnął, gdy w 1975 roku przeprowadził się na ul. Januszowicką w pobliże ulubionego parku Południowego, w którym spotykał się z profesorem Januszem Deglerem, a wspólnie z Getem Stankiewiczem przygotował pomnik żabki. Od 2003 roku mieszkał w domu przy ul. Promień – w tamtejszym ogrodzie fotografowany był często przez Janusza Stankiewicza, brata Geta. Tadeusz Różewicz zgodnie ze swoją ostatnią wolą został pochowany na cmentarzu przy świątyni Wang w Karpaczu – jego ostatnim mieście.
Zobacz
autorzy animacji: Tomasz Ostaszewski, Piotr Bartos
W aplikacji znajdziesz
- mapę miejsc, które Tadeusz Różewicz odwiedzał we Wrocławiu
- archiwalne fotografie
- fragmenty wierszy uzupełniających obraz prezentowanego miejsca
Zwiedzaj z aplikacją Muzeum Pana Tadeusza
Po zwiedzaniu podziel się z nami swoją opinią.