Wschodnia Rzeczpospolita Szlachecka

Wschodnia Rzeczpospolita Szlachecka
Spotkanie z cyklu Polska, ludzie, czas. Niedzielne oprowadzanie po wystawach stałych

  • 9 czerwca 2019 (niedziela), godz. 12.00
  • wstęp: 1 zł (w ramach biletu do muzeum)
  • czas trwania: 45 minut

Zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza na spotkanie z cyklu Polska, ludzie, czas. Niedzielne oprowadzanie po wystawach stałych, podczas którego Maja Kwiecińska prześledzi proces kształtowania się polskiej kultury sarmackiej i przybliży źródła inspiracji, szczególnie tych pochodzących ze Wschodu.

Kim tak naprawdę był szlachcic–Sarmata? Podczas oprowadzania spojrzymy na Rzeczpospolitą Obojga Narodów jako kraj pomiędzy Wschodem a Zachodem, który dzięki intensywnym kontaktom z sąsiadami wytworzył oryginalną i bogatą kulturę. Wspólnie prześledzimy proces kształtowania się sarmatyzmu i przyjrzymy się źródłom jego inspiracji, szczególnie tym orientalnym. Zajrzymy do wnętrza dworu szlacheckiego, poznamy jego mieszkańców, przedmioty, które służyły im na co dzień, miejsca, które wiele dla nich znaczyły, oraz obyczaje, które budowały polską kulturę szlachecką.

prowadzenie:
Maja Kwiecińska – historyczka sztuki i architektury, doktorantka w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego. W swoich badaniach zajmuje się miastami Europy Środkowo-Wschodniej i historią kultury w XIX i na początku XX w.

>>Więcej informacji o cyklu: Polska, ludzie, czas. Niedzielne oprowadzanie po wystawach stałych.