wydarzenie towarzyszące

Zwiedzanie wystawy „12 miast” z artystą Tytusem Brzozowskim

● 13 lipca 2024 (sobota), godz. 12.00

● wstęp bezpłatny

● Muzeum Pana Tadeusza Oddział Zakładu Narodowego im. Ossolińskich
Rynek 6, Wrocław

Zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza na zwiedzanie wystawy akwarel „12 miast” z udziałem artysty, Tytusa Brzozowskiego.

Ekspozycja została zorganizowana przez Narodowy Instytut Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA we współpracy z Zakładem Narodowym im. Ossolińskich.

Cykl malarski prezentuje 12 miast z różnych części świata, w których odnaleźć można materialne ślady obecności Polaków. Prezentowana wystawa akwarel to efekt współpracy Tytusa Brzozowskiego, architekta, akwarelisty, z Instytutem Polonika. Wśród dwunastu namalowanych miast znajdują się między innymi Londyn, Tbilisi, Wilno, Lwów, Padwa, Chicago, Paryż, Drezno, Rzym – w których artysta ukrył motywy historyczne i wspólne wątki łączące z Polską.

Wystawa „12 miast” Tytusa Brzozowskiego jest dostępna od 18 czerwca do 1 września 2024 na dziedzińcu Muzeum Pana Tadeusza Ossolineum – w Kamienicy pod Złotym Słońcem, (Rynek 6, Wrocław).

Oprowadzenie z udziałem artysty odbędzie się w sobotę 13 lipca 2024 o godzinie 12.00.

Jako zapowiedź spotkania w Muzeum Pana Tadeusza polecamy filmik o kulisach powstania ekspozycji.


O artyście

Tytus Brzozowski, źródło fotografii: Fabryka Norblina

Tytus Brzozowski – absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Studiował i praktykował w Finlandii, gdzie poszukiwał surowego nordyckiego wzornictwa i sztuki. Środowisko architektów udekorowało artystę medalem Bene Merentibus w uznaniu jego zasług dla rozwoju Architektury Polskiej poprzez jej propagowanie w Polsce i na świecie w oryginalnych formach malarskich. Prace artysty wykorzystywane są przez Polską Organizację Turystyczną do promocji turystyki w Polsce np. na Międzynarodowych Targach Turystycznych World Travel Market w Londynie. Obrazy akwarelisty wystawiano również podczas Sezonu Kultury Polskiej w Ningbo oraz Chengdu Europe Culture Season w Chinach, jego wystawy odbyły się również m.in. w Chicago czy szwajcarskim Rapperswilu. Akwarele Tytusa wykorzystano przy produkcji filmu „Po apokalipsie” zrealizowanego przez Dom Spotkań z Historią. Artysta jest autorem wielkoformatowej książki obrazkowej: „Miastonauci” przedstawiającej podróż po magicznym świecie składającym się z najważniejszych elementów polskich miast.


Organizator

instyut-polonika-logo

Odwiedź Muzeum Pana Tadeusza