16. MFO baner (1)
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odbioru w kasach muzeum
  • Wszystkie wydarzenia stanowią część programu 16. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. Pełny program:
    www.opowiadania.org

8.10.2020
(czwartek)

18:00 „Dyptyk warszawski” czyta Janusz Rudnicki / również online /
19:00 „Przepływy rzeczywistości”, rozmowa, prow. Tomasz Grabiński, goście Lenka Kuhar Daňhelová, Daniel Majling, František Malík, Magda Piekarska, Janusz Rudnicki / również online /

5.10.2020
(poniedziałek)

18:00 Przegląd adaptacji filmowych | „Śmiertelnie rude włosy i czerwony habit. Wieczór Daniela Defoe i Margaret Atwood”

„Perukarz”, 1999, reż. Steffen Schäffler
„Opowieść podręcznej”, 1990, reż. Volker Schlöndorff

Po pokazie odbędzie się rozmowa Adriany Prodeus z Beatą Bartecką.

6.10.2020
(wtorek)

18:00 Przegląd adaptacji filmowych | „Wirujący kapelusz i łóżko po zmarłej. Wieczór Mordecaia Richlera i Flannery O’Connor”

„Ulica”, 1976, reż. Caroline Leaf
„Mądrość krwi”, 1979, reż. John Huston

Po pokazie odbędzie się rozmowa Adriany Prodeus z Janem Pelczarem.

7.10.2020
(środa)

18:00 Przegląd adaptacji filmowych | „Rajskie ptaki i Szekspir w psychiatryku. Wieczór Gabrieli Mistral i Kate Grenville”

„Czas aniołów”, 1987, reż. Faith Hubley
„Historia Liliany”, 1996, reż. Jerzy Domaradzki

Po pokazie odbędzie się rozmowa Adriany Prodeus z Anitą Wincencjusz-Patyną.

Agnieszka Wolny-Hamkało, kuratorka literacka, o Festiwalu

„(…) 16. edycja będzie szalenie teatralna. Badamy działanie tekstu w innych kontekstach, przestrzeniach, mediach. W jaki sposób odbieramy tekst zapośredniczony przez chłodne medium (wideo), w jaki przez medium wilgotne (czytania performatywne, teatr)? Co tracimy, a co zyskujemy, wychodząc poza intymność kartki, włączając w lekturę osoby drugie, trzecie? Rozszerzając proces komunikacji, tracimy nad nim pełną kontrolę, ale zyskujemy radość działań kolektywnych, budujemy wspólnotę, a nasze doświadczenie staje się doświadczeniem zbiorowym. Zaprosiliśmy do współpracy Teatr Polski w Podziemiu, Teatr na Faktach, Instytut Grotowskiego oraz reżyserki i reżyserów, aktorki, aktorów, muzyków, graficzki, tłumaczki i naszych wspaniałych gości – pisarzy z Polski i zagranicy – do wspólnych eksperymentów, których centrum stanowi tekst: opowiadanie, wiersz, litania, proza, flash-fiction, powieść, zdanie, słowo, dźwięk”.

16. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania trwa od 1 do 10 października. Organizatorzy zapraszają również do Sali Teatru Laboratorium (ul. Rynek-Ratusz 27) oraz Piekarni (ul. Księcia Witolda 62–70). Szczegółowy program wydarzeń oraz zapisy na stronie organizatora.

Festiwal Opowiadania jest częścią programu Jesień we Wrocławiu Mieście Literatury.

Partnerzy:
Instytut Grotowskiego, Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury, Muzeum Pana Tadeusza, Wrocławski Dom Literatury, Austriackie Forum Kultury, Brak Festival, Stanou, Miszje, Centrum Hotel Dikul

Patroni medialni:
Hispanico.pl, Gazetwa Wyborcza Wrocław, TOK fm, Booklips, Teatralny, TVP 3 Wrocław, e-teatr.pl

Zadanie „Szesnasta edycja Międzynarodowego Festiwalu OPOWIADANIA” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zadanie publiczne „Festiwal Opowiadania — edycja szesnasta” jest współfinansowane ze środków Gminy Wrocław.

Projekt„Influencing reality? Contemporary Visegrad literature in theatre of V4 countries” jest współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji w ramach Grantów Wyszehradzkich Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest promowanie pomysłów na zrównoważoną współpracę regionalną w Europie Środkowej.