Wystawa
„1945. Czy to jest wolność?” – oprowadzania kuratorskie
- 13 maja 2025 (wtorek), godzina 16.00
- 15 maja 2025 (czwartek), godzina 16.00
- prowadzanie: Marcin Szyjka
- Muzeum Pana Tadeusza
Oddział Zakładu Narodowego im. Ossolińskich
Rynek 6, Wrocław
- wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odbioru w kasach muzeum
„1945. Czy to jest wolność?”
W ramach programu wydarzeń towarzyszących wystawie „1945. Czy to jest wolność?” zapraszamy na oprowadzania kuratorskie, które poprowadzi Marcin Szyjka.
„1945. Czy to jest wolność?” to wystawa organizowana przez Muzeum Pana Tadeusza, Oddział Zakładu Narodowego im. Ossolińskich z okazji osiemdziesiątej rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie, dziesiątej rocznicy śmierci Władysława Bartoszewskiego i dwudziestej rocznicy śmierci Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Ich losy to przykład dylematu, przed którym stanęli Polacy w 1945 roku: zostać w kraju pod rządami komunistów, czy udać się na emigrację?
Na ekspozycji prezentowane są plakaty, fotografie, dokumenty pokazujące ten trudny wybór, a przez narrację wystawy przewija się pytanie o wpływ wojny na psychikę zarówno tamtego, jak i późniejszych pokoleń.
Prowadzący
Marcin Szyjka – historyk, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracownik Muzeum Pana Tadeusza, pracował też w Muzeum Miejskim Dzierżoniowa, redaktor „Rocznika Dzierżoniowskiego” 2013–2015, obecnie zajmujący się m.in. zbiorami Tadeusza Różewicza. Współautor wystaw poświęconych twórczości poety. Współprowadzący cykle „Misja Polska: Misja Wrocław” i „Środy nad książką”, „Popiół i Diament. Spotkania autorskie” które organizowane są w Muzeum od 2016 roku. Współautor wystawy stałej „Pan Tadeusz Różewicz” oraz wystaw czasowych „Greta. Zajęcia dodatkowe”, „1945. Czy to jest wolność?”.
