• 27 kwietnia 2022 (środa), godz. 17.00
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
  • wejściówki do odbioru w kasach Muzeum Pana Tadeusza
Tadeusz Różewicz na schodach we Florencji, 1984

„Antypomnik dla Tadeusza Różewicza?”– wykład w ramach programu wydarzeń towarzyszących wystawie Pan Tadeusz Różewicz”

Jak upamiętnić poetę, który nie życzył sobie pomników? Niedługo po II wojnie światowej Tadeusz Różewicz studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Choć studiów nie ukończył, sztuka była dla niego ważna i w poezji często rozważał kwestie artystyczne i estetyczne. Różewicz wielokrotnie podejmował również – zarówno w wypowiedziach medialnych, jak i w twórczości, temat pomników i szerzej: upamiętniania. Mimo iż poglądy dramatopisarza były powszechnie znane, współcześnie, osiem lat po jego śmierci, analizujemy już poświęcone mu pomniki – zarówno te o bardzo tradycyjnej formie, jak też te nowoczesne.

Dlaczego potrzeba wystawienia pomnika niezwykłej postaci jest silniejsza, niż wyraźnie wyartykułowane życzenie upamiętnianego? Czy faktycznie najpełniej uczcilibyśmy pamięć wybitnego poety, poznając jego twórczość? A może Tadeusz Różewicz życzyłby sobie antypomnika? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć na wykładzie w Muzeum Pana Tadeusza.

 


Prowadząca

Barbara Salij-Hofman – absolwentka studiów prawniczych na Uniwersytecie Wrocławskim i aplikacji adwokackiej w Okręgowej Radzie Adwokackiej we Wrocławiu. Historią sztuki zajmuje się od pięciu lat, w trakcie których ukończyła studia w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, uczestniczyła w konferencjach, międzynarodowych seminariach, prowadziła warsztaty i wykłady.


Więcej o wystawie