„Artes. Nowocześni plastycy lwowscy” – spotkanie o książce Piotra Łukaszewicza


  • 28 listopada 2023 (wtorek), godz. 18.00
  • Muzeum Pana Tadeusza, Rynek 6 Wrocław
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
  • goście: Piotr Łukaszewicz, Andrij Bojarov
  • prowadzenie: Karolina Szymaniak

Wraz z Wydawnictwem Ossolineum zapraszamy na spotkanie wokół książki „Artes. Nowocześni plastycy lwowscy” Piotra Łukaszewicza, które odbędzie się w Salonie romantycznym Muzeum Pana Tadeusza.

Zrzeszenie Artystów Plastyków Artes, działające w Lwowie w latach 1929–1935, należy do najbardziej oryginalnych zjawisk w sztuce awangardowej Europy Środkowo-Wschodniej. Piotr Łukaszewicz w swojej książce rekonstruuje historię tego ugrupowania oraz analizuje – w sposób wielowymiarowy – twórczość poszczególnych artystów (takich jak Otto Hahn, Jerzy Janisch, Aleksander Krzywobłocki, Ludwik Lille czy Henryk Streng), którym chętnie przypinano łatkę „surrealistów ze Lwowa”.

„Z surrealizmem łączyło ich nastawienie ogólne – romantyczna z ducha negacja intelektu na rzecz uczucia oraz dominująca rola wyobraźni. Z surrealizmu wzięli też nową, organiczną morfologię, przeciwstawiając się dotychczasowej – mechanistyczno-abstrakcyjnej, przede wszystkim jednak przyswoili śmiałość i swobodę w poetyckim przekształcaniu rzeczywistości, w dynamicznej asocjacji form i obrazów”.

Książka Piotra Łukaszewicza po raz pierwszy została wydana w 1975 roku nakładem Wydawnictwa Ossolineum. „Artes. Nowocześni plastycy lwowscy” to nowa edycja tej znakomitej monografii – ukazuje się pod zmienionym tytułem, w opracowaniu i z posłowiem Andrija Bojarova.
mkidn

Wydanie książki „Artes. Nowocześni plastycy lwowscy” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Odwiedź Muzeum Pana Tadeusza