„Bartoszewski. Droga” – spotkanie z Witoldem Beresiem
w 10. rocznicę śmierci Władysława Bartoszewskiego


  • 24 kwietnia 2025 (czwartek), godzina 18.00
  • Muzeum Pana Tadeusza
    Oddział Zakładu Narodowego im. Ossolińskich
    Kino Popiół i Diament
    Rynek 6, Wrocław 
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odbioru w kasach muzeum 

O spotkaniu

W 10. rocznicę śmierci Władysława Bartoszewskiego zapraszamy na pokaz specjalny filmu Bartoszewski. Droga z 2012 roku w reżyserii Witolda Beresia i Artura Więcka. Przed pokazem filmu spotkanie z reżyserem Witoldem Beresiem poprowadzi Małgorzata Preisner-Stokłosa.

Polityk, dziennikarz, pisarz, działacz społeczny, historyk. Były więzień Auschwitz, żołnierz AK, uczestnik Powstania Warszawskiego, minister, senator, sekretarz stanu, mistrz ciętej riposty. Trudno uwierzyć, ale to wszystko dotyczy jednej osoby. Człowieka niezwykłego Władysława Bartoszewskiego. Jego życie to nieustanna droga człowieka, który walczy o Polskę. Teraz zaprasza nas w kolejną podróż


Gość

Witold Bereśdziennikarz, pisarz, producent filmowy. Od pierwszych dni stanu wojennego organizował podziemną, opozycyjną wobec PRL prasę i do największych sukcesów tamtego czasu zalicza prowadzenie aż do grudnia 1989 dwutygodnika studentów i młodej inteligencji „Promieniści”. W wolnej Polsce pracował głównie w Tygodniku Powszechnym, Radiu RMF FM i Radiu Wolna Europa, jako jeden z dyrektorów TVP Programu 1, w Gazecie Wyborczej. Jest redaktorem naczelnym miesięcznika społeczno-kulturalnego „Kraków i Świat”. Jest autorem bądź współautorem ponad czterdziestu książek, z czego najbardziej ceni te opowiadające o walce polskich Żydów z faszyzmem; wśród jego ostatnich książek są między innymi opowieść o Jerzym Pilchu („Pilchu. Na rogu Wiślnej i Hożej”) oraz eseje „Statek głupców” i „Wyspa, ślady na piasku”.  Jest także producentem filmowym i telewizyjnym. Wielokrotnie nagradzany w świecie polityki, filmu i prasy – otrzymał Nagrodę Miasta Krakowa w dziedzinie kultura i sztuka (2021) oraz „Złotą Gruszkę”, nagrodę dziennikarską Stowarzyszenia Dziennikarzy w Krakowie (2022). Do największych sukcesów autora można zaliczyć książki poświęcone Markowi Edelmanowi: „Marek Edelman. Życie. Po prostu”, „Marek Edelman: Bóg śpi”, „Marek Edelman. Życie. Do końca”, wydawane również po niemiecku, rosyjsku i hebrajsku. W 2009 wspólnie m.in. z Arturem Więckiem i Krzysztofem Burnetką założył Fundację „Świat ma Sens”, promującą pozytywne myślenie oraz dorobek Polski i Polaków. Do jej głównych osiągnięć należy portal „Polska ma Sens”, filmy dokumentalne „Bartoszewski. Droga” i książki pod tym samym tytułem, film „Z marmuru, żelaza i nadziei…”, płyta Magdy Brudzińskiej „Colorovanka” (wspólnie z Polskim Radiem) oraz książki: „Obywatel KK. Krzysztofa Kozłowskiego zamyślenia nad Polską”, „Krąg Turowicza. Tygodnik, czasy, ludzie: 1945–99” i „Andrzej Wajda. Podejrzany”.


Prowadząca

dr Małgorzata Preisner-Stokłosa – historyczka, kustoszka, współautorka wystawy stałej „Misja: Polska” poświęconej biografiom Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego. Kuratorka i autorka licznych wystaw związanych z kolekcją Władysława i Zofii Bartoszewskich. W Muzeum Pana Tadeusza pracuje w Gabinetach Świadków Historii, współorganizuje spotkania poświęcone książkom w ramach cykli: „Popiół i Diament. Spotkania autorskie”, „Misja: książki”.

Odwiedź Muzeum Pana Tadeusza

Muzeum Pana Tadeusza
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne. Więcej informacji znajdziesz w naszej  Polityce prywatności.