„Bartoszewski. Droga” – spotkanie z Witoldem Beresiem
w 10. rocznicę śmierci Władysława Bartoszewskiego
- 24 kwietnia 2025 (czwartek), godzina 18.00
- Muzeum Pana Tadeusza
Oddział Zakładu Narodowego im. Ossolińskich
Kino Popiół i Diament
Rynek 6, Wrocław
- wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odbioru w kasach muzeum
O spotkaniu
W 10. rocznicę śmierci Władysława Bartoszewskiego zapraszamy na pokaz specjalny filmu „Bartoszewski. Droga” z 2012 roku w reżyserii Witolda Beresia i Artura Więcka. Przed pokazem filmu spotkanie z reżyserem Witoldem Beresiem poprowadzi Małgorzata Preisner-Stokłosa.
Polityk, dziennikarz, pisarz, działacz społeczny, historyk. Były więzień Auschwitz, żołnierz AK, uczestnik Powstania Warszawskiego, minister, senator, sekretarz stanu, mistrz ciętej riposty. Trudno uwierzyć, ale to wszystko dotyczy jednej osoby. Człowieka niezwykłego – Władysława Bartoszewskiego. Jego życie to nieustanna droga człowieka, który walczy o Polskę. Teraz zaprasza nas w kolejną podróż…
Gość
Witold Bereś – dziennikarz, pisarz, producent filmowy. Od pierwszych dni stanu wojennego organizował podziemną, opozycyjną wobec PRL prasę i do największych sukcesów tamtego czasu zalicza prowadzenie aż do grudnia 1989 dwutygodnika studentów i młodej inteligencji „Promieniści”. W wolnej Polsce pracował głównie w Tygodniku Powszechnym, Radiu RMF FM i Radiu Wolna Europa, jako jeden z dyrektorów TVP Programu 1, w Gazecie Wyborczej. Jest redaktorem naczelnym miesięcznika społeczno-kulturalnego „Kraków i Świat”. Jest autorem bądź współautorem ponad czterdziestu książek, z czego najbardziej ceni te opowiadające o walce polskich Żydów z faszyzmem; wśród jego ostatnich książek są między innymi opowieść o Jerzym Pilchu („Pilchu. Na rogu Wiślnej i Hożej”) oraz eseje „Statek głupców” i „Wyspa, ślady na piasku”. Jest także producentem filmowym i telewizyjnym. Wielokrotnie nagradzany w świecie polityki, filmu i prasy – otrzymał Nagrodę Miasta Krakowa w dziedzinie kultura i sztuka (2021) oraz „Złotą Gruszkę”, nagrodę dziennikarską Stowarzyszenia Dziennikarzy w Krakowie (2022). Do największych sukcesów autora można zaliczyć książki poświęcone Markowi Edelmanowi: „Marek Edelman. Życie. Po prostu”, „Marek Edelman: Bóg śpi”, „Marek Edelman. Życie. Do końca”, wydawane również po niemiecku, rosyjsku i hebrajsku. W 2009 wspólnie m.in. z Arturem Więckiem i Krzysztofem Burnetką założył Fundację „Świat ma Sens”, promującą pozytywne myślenie oraz dorobek Polski i Polaków. Do jej głównych osiągnięć należy portal „Polska ma Sens”, filmy dokumentalne „Bartoszewski. Droga” i książki pod tym samym tytułem, film „Z marmuru, żelaza i nadziei…”, płyta Magdy Brudzińskiej „Colorovanka” (wspólnie z Polskim Radiem) oraz książki: „Obywatel KK. Krzysztofa Kozłowskiego zamyślenia nad Polską”, „Krąg Turowicza. Tygodnik, czasy, ludzie: 1945–99” i „Andrzej Wajda. Podejrzany”.
Prowadząca
dr Małgorzata Preisner-Stokłosa – historyczka, kustoszka, współautorka wystawy stałej „Misja: Polska” poświęconej biografiom Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego. Kuratorka i autorka licznych wystaw związanych z kolekcją Władysława i Zofii Bartoszewskich. W Muzeum Pana Tadeusza pracuje w Gabinetach Świadków Historii, współorganizuje spotkania poświęcone książkom w ramach cykli: „Popiół i Diament. Spotkania autorskie”, „Misja: książki”.