Konferencja

„Prawda – Pamięć – Pojednanie. Dziedzictwo Władysława Bartoszewskiego w 10. rocznicę śmierci”


  • 8 maja 2025 (czwartek), 9.30–17.00
  • Muzeum Pana Tadeusza
    Oddział Zakładu Narodowego im. Ossolińskich
    Kamienica pod Złotym Słońcem
    Rynek 6, Wrocław 
  • wstęp bezpłatny, obowiązuje rejestracja  

O konferencji

Zapraszamy na organizowaną przez Zakład Narodowy im. Ossolińskich konferencję pt. „Prawda – Pamięć – Pojednanie. Dziedzictwo Władysława Bartoszewskiego w 10. rocznicę śmierci”, która odbędzie się w Muzeum Pana Tadeusza.

W 2025 roku przypada osiemdziesiąta rocznica zakończenia II wojny światowej i dziesiąta rocznica śmierci Władysława Bartoszewskiego. To okazja do przypomnienia drogi, jaką Polska i Niemcy przebyły do pojednania i roli, jaką odegrał w tym procesie Władysław Bartoszewski. Konferencja „Prawda. Pamięć. Pojednanie” będzie składała się z trzech paneli. W pierwszym, „Pojednanie”, dyplomaci przypomną przebieg procesu pojednania polsko-niemieckiego. W drugim, „Pamięć”, przedstawione zostaną działania Bartoszewskiego na rzecz zachowania pamięci o przeszłości oraz środowiska i instytucje kontynuujące działalność w jego duchu. Trzeci panel, „1945: trudne wybory”, będzie jednocześnie wprowadzeniem do przygotowywanej aktualnie w Muzeum Pana Tadeusza wystawy „1945. Czy to jest wolność?”. Historycy poruszą kwestie polityki pamięci historycznej oraz ukażą zakończenia II wojny światowej w kontekście wolności Polaków.

Po konferencji zapraszamy wernisaż wystawy „1945. Czy to jest wolność?” upamiętniającej zakończenie II wojny światowej, ukazującej trudne wybory i losy Polaków, w tym Władysława Bartoszewskiego, autora tytułowej ulotki podziemnej Czy to jest wolność?, żołnierza AK, więźnia Auschwitz, który powojenne lata spędził w stalinowskich więzieniach.

Termin potwierdzenia udziału: do 30 kwietnia 2025 roku.

  • język konferencji: polski
  • udział bezpłatny, uczestników konferencji obowiązuje rejestracja
  • dla słuchaczy wstęp wolny

Konferencja organizowana jest przez Zakład Narodowy im. Ossolińskich we współpracy z Fundacją im. Karla Dedeciusa na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej i Fundacją Konrada Adenauera.


Program

Prawda – Pamięć – Pojednanie.
Dziedzictwo Władysława Bartoszewskiego w 10. rocznicę śmierci”

Program konferencji

termin: 8 maja 2025 
miejsce: Muzeum Pana Tadeusza, Oddział Zakładu Narodowego im. Ossolińskich

godzina 9.30
rejestracja uczestników konferencji 

godzina 10.0010.30
powitanie gości przez organizatorów i partnerów 

godzina 10.3011.00
prof. dr Eduard Mühle, prezydent Uniwersytetu Europejskiego Viadrina wykład wprowadzający „Dziedzictwo Władysława Bartoszewskiego”

Panel 1: Pojednanie

godzina 11.0012.30
moderator: Marek Zając 
uczestnicy: Martin Kremer, prof. Irena Lipowicz, Elżbieta Sobótka, dr Justus Werdin

godzina 12.3013.00
przerwa na kawę

Panel 2: Pamięć

godzina 13.0014.30
moderator: Artur Wolski  
uczestnicy: dr Piotr Cywiński, dr Ilona Czechowska, Jan Ołdakowski, Agata Żurowska

 

godzina 14.3015.30
przerwa na lunch

Panel 3: 1945: trudne wybory 

godzina 15.3017.00
moderator: dr Łukasz Kamiński
uczestnicy: dr hab. Andrzej Krzysztof Kunert, prof. Paweł Machcewicz, prof. Bożena Szaynok
 

Wernisaż wystawy „1945. Czy to jest wolność?”

godzina 17.00
kuratorzy: dr Małgorzata Preisner-Stokłosa, Marcin Szyjka      

dr Piotr Mateusz Andrzej Cywiński polski historyk mediewistadziałacz społeczny, od 2006 dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, współtwórca i prezes Fundacji Auschwitz-Birkenau. W latach 2000–2010 prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie, w latach 2005–2007 wiceprezes Stowarzyszenia Wikimedia Polska.

dr Ilona Czechowska germanistka, doktor nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa. Absolwentka studiów podyplomowych w dziedzinie archiwistyki i zarządzania dokumentacją, a także nauczania kultury i języka polskiego. W latach 2007–2016 asystentka prof. Karla Dedeciusa. Od 2013 roku pracownik Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą: w latach 2013–2017 zatrudniona w Archiwum im. Karla Dedeciusa, od 2014 roku dyrektor zarządzająca Fundacji im. Karla Dedeciusa.  

dr Łukasz Kamiński polski historyk specjalizujący się w najnowszej historii Polski, doktor nauk humanistycznych. W latach 2009–2011 dyrektor Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej, następnie do 2016 prezes Instytutu Pamięci Narodowej, od 2022 dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

Martin Kremer niemiecki dyplomata, od 15 sierpnia 2022 roku Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu. Wcześniej wysłannik/zastępca ambasadora w Ambasadzie Niemiec w Warszawie. W latach 20152021 kierował Wydziałem Europy Środkowej w Federalnym Urzędzie Spraw Zagranicznych, gdzie jego praca koncentrowała się na stosunkach polsko-niemieckich.

dr Andrzej Krzysztof Kunert historyk, dr hab. specjalizujący się w historii XX wieku, jeden z prekursorów badań nad Polskim Państwem Podziemnym. Autor „Słownika biograficznego konspiracji warszawskiej 19391944”. Przez wiele lat prowadził społeczne Archiwum Polski Podziemnej 19391956, którego zbiory przekazał ostatecznie do Archiwum Akt Nowych. W latach 20102016 był sekretarzem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

prof. Irena Lipowicz  polska prawniczka i dyplomatkaprofesor nauk społecznych w dyscyplinie nauki prawne, profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, posłanka na Sejm III i III kadencji, w latach 2000–2004 ambasador RP w Austrii, w latach 2010–2015 rzecznik praw obywatelskich.

prof. Paweł Machcewicz historyk,  profesor w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, w latach 20082017 twórca i pierwszy dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku; w latach 20002006 kierował pionem badawczo-edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej; wykładał w Collegium Civitas, na Uniwersytecie Warszawskim i na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Autor książek: „Monachijska menażeria”. Walka z Radiem Wolna Europa 19501989 (Warszawa 2007), Spory o historię 20002011 (Kraków 2012).

Eduard Mühle – niemiecki historyk. Studia ukończył w 1986 r., pracę doktorską obronił na westfalskim uniwersytecie Wilhelma w Münster w 1990 r.  Dyrektor Instytutu Herdera w Marburgu w latach 19952002. Dyrektor Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie w latach 2008–2013, od 2023 r., Prezydent Uniwersytetu Europejskiego Viadrina.

Jan Łukasz Ołdakowski  od 2004 roku dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. Współautor koncepcji Muzeum Powstania Warszawskiego i dyrektor placówki od początku jej istnienia. W 2002 roku koordynator projektów w Instytucie Dziedzictwa Narodowego. Producent „Miasta ruin” (2010) – cyfrowej rekonstrukcji miasta zburzonego w czasie II wojny światowej, a także „Powstania Warszawskiego” (2014) i „Kuriera” (2018). Współautor scenariuszy wystaw stałych i czasowych, m.in. wystawy „Powstanie Warszawskie 1944”, na 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, która gościła w Berlinie, Monachium, Heidelbergu, Peenemünde i Kolonii.

prof. Bożena Szaynok – historyk specjalizująca się w historii najnowszej, historii stosunków polsko-izraelskich, historii Żydów w Polsce po 1945 roku, historii Polski i powszechnej XX wieku; związana z Uniwersytetem Wrocławskim. W czasie swojej pracy naukowej prowadziła gościnnie wykłady m.in. w Holocaust Memorial Museum, Yale University, Columbia University, Central Connecticut State University, Hebrew University w Jerozolimie.

Elżbieta Sobótka – dyplomatka i urzędniczka państwowa, pełniła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej (do 2001), konsul generalna RP w Kolonii (2001–2006) i Monachium (2007–2012), były członek Rady Fundacji Viadrina.

dr Justus Werdin pastor ewangelicki działający na rzecz pojednania polsko-niemieckiego od lat 70. jako współpracownik „Akcji Znak Pokuty” (19741978). Asystent na Uniwersytecie Marcina Lutra w Halle-Wirtembergii, wikariusz kościoła ewangelickiego w Berlin-Buch. W latach 19872016 pastor w Greiffenberg/Uckermark podejmujący transgraniczne inicjatywy ekumeniczne polsko-niemieckie. W latach 20162021 referent w Misji Berlińskiej do spraw transgranicznej ekumenii w Środkowo-Wschodniej Europie i współpracownik w „Ekumenicznym Centrum Europy" we Frankfurcie nad Odrą. 

Artur Wolski – redaktor, pomysłodawca i organizator licznych wydarzeń kulturalnych, debat, koncertów, projekcji z udziałem publiczności oraz jubileuszy Władysława Bartoszewskiego, założyciel Stowarzyszenia Entropia Słowa, laureat nagród i wyróżnień przyznawanych przez Radę Miasta Stołecznego Warszawy, odznaczony Orderem Zasłużony dla Kultury Polskiej.

dr Marek Zając – polski dziennikarz i publicysta, specjalizujący się w tematyce religijnej i społecznej, sekretarz Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, przewodniczący rady Fundacji Auschwitz-Birkenau, dyrektor stacji telewizyjnej Polsat Rodzina, Wicedyrektor Biura Programowego TVP.

Agata Żurowska polonistka, anglistka, dziennikarka i tłumaczka. Pasjonatka edukacji wielojęzycznej i edukacji wielokulturowej. Założycielka i właścicielka placówek edukacyjnych – od 1991 r szkoły językowej Greenwich School of English, od 2001 roku Dwujęzycznego Przedszkola Tęczowy Ogród, od 2009 roku Dwujęzycznej Szkoły Podstawowej Warsaw Bilingual School, od 2023 roku Liceum Edukacji Wielojęzycznej LEW. W maju organ prowadzący nadał Warsaw Bilingual School imię patrona Profesora Władysława Bartoszewskiego.

Stopka_transparentna

Odwiedź Muzeum Pana Tadeusza

Muzeum Pana Tadeusza
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne. Więcej informacji znajdziesz w naszej  Polityce prywatności.