wystawa fotografii

Ból wojny: obwód żytomierski 2022

  • 30 czerwca 2023 (piątek), godz. 16.00
  • Rynek 6, dziedziniec Muzeum Pana Tadeusza
  • wstęp bezpłatny

Zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza na otwarcie wystawy fotograficznej „Ból wojny: obwód żytomierski 2022”.

Każdego dnia wojny Ukraina ponosi ogromne straty i traci swoich najlepszych obrońców, walcząc o wolność i powstrzymując rosyjskich najeźdźców.

Obwód żytomierski jest jednym z regionów Ukrainy, który w wyniku okupacji doznał ogromnych zniszczeń infrastrukturalnych. To teren przygraniczny wspierający obronę kraju i skutecznie powstrzymujący ataki wroga.

Twórcy wystawy fotograficznej „Ból wojny: obwód żytomierski 2022” próbują pokazać ból i straty, jakich doświadczają mieszkańcy regionu. Miliony Ukrainek i Ukraińców musiały opuścić swoje domy, aby znaleźć się w bezpiecznym miejscu. Dziesiątki tysięcy osób straciło krewnych i bliskich.

Opowiedzieć prawdę o wojnie, pokazać wstrząsające detale – to misja fotografów Denisa Motsny’ego i Leonida Szewczuka.

Prezentowane na wystawie zdjęcia przedstawiają nie tylko zbombardowane domy, mosty, drogi, kościoły, ale także ludzi, którzy żyją w ich otoczeniu. Cierpią, ale nadal nie tracą nadziei na pokój.

Jak twierdzą twórcy wystawy: „Staramy się, aby świat poznał i zrozumiał straszliwą istotę tej wojny. Zdajemy sobie sprawę, ile wysiłku będzie wymagało odbudowanie naszego regionu i całej Ukrainy po zwycięstwie. Rozpoczęliśmy już pracę nad usuwaniem tragicznych skutków wojny. Jesteśmy przekonani, że światowa społeczność będzie nas wspierać i pomoże stworzyć bezpieczną przestrzeń dla Ukraińców i reszty świata”.

*Całość informacji: materiały organizatora

Odwiedź Muzeum Pana Tadeusza