Oferta na sezon 2021/2022

Brzdąc w muzeum

• środy i niedziele, godz. 11.30
  • zajęcia rodzinne dla dzieci w wieku od 0 do 2 lat z opiekunami
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
  • zapisy poprzez formularze zgłoszeniowe

Opis zajęć

Czy można raczkować po muzealnych salach? Oczywiście, że tak! Muzeum Pana Tadeusza zaprasza rodziców z małymi dziećmi (od zera do dwóch lat) na specjalne zajęcia, podczas których wspólnie pobawimy się w otoczeniu pięknych eksponatów! Spotkaniom będą towarzyszyły ciekawe opowieści związane z prezentowanymi na wystawach skarbami. Po skończonych zajęciach zabawę będzie można kontynuować w sali zwanej Sensolitera, która została stworzona z myślą o najmłodszych!

Zajęcia „Brzdąc w muzeum” organizowane są w ramach akcji #muzealniaki, która za cel stawia sobie pokazanie, że w muzeach i galeriach sztuki jest miejsce dla dzieci w każdym wieku.

maj 2022

Brzdąc na sudeckim szlaku. Śladami Bogusza Zygmunta Stęczyńskiego.

• 8 maja 2022, godz. 14.00

Bujna i rozkwitająca przyroda, niepowtarzalne krajobrazy – początek maja to wspaniały czas by wybrać się w góry! Podczas naszego spotkania w Muzeum Pana Tadeusza będziemy mieli okazję odwiedzić wystawę czasową „Romantyczna włóczęga po Sudetach”, dzięki której poczujemy się jakbyśmy byli na górskiej wyprawie! Brzdące wysłuchają opowieści o pewnym podróżniku, który w XIX wieku wędrował po sudeckich szlakach, a to co tam zobaczył, uwiecznił w przepięknych grafikach. Jak na wspaniałą podróż przystało – nie zabraknie przede wszystkim dobrej zabawy!

prowadzenie:
Agnieszka Sikora – historyk i edukatorka muzealna. Autorka publikacji poświęconych tematyce wykorzystywania muzyki do celów propagandowych w PRL. Odpowiada za lekcje muzealne z historii najnowszej odbywające się na wystawie stałej „Misja: Polska” w Muzeum Pana Tadeusza.

kwiecień 2022

Brzdące poznają tradycje wielkanocne!

• 3 kwietnia 2022 (niedziela), godz. 11.30

• 6 kwietnia 2022 (środa), godz. 11.30

Wielkanoc za pasem, a wszystkie Brzdące na pewno z utęsknieniem wyczekują prezentów od zajączka! W muzeum też zapanowała już świąteczna atmosfera! Zanim jednak wszyscy rozejdziemy się do domów malować pisanki i święcić koszyczki, zapraszamy do wspólnej zabawy wśród wyjątkowych muzealnych eksponatów i opowieści o wielkanocnych obyczajach szlacheckich.

grudzień 2021

Brzdąc w zimowej krainie

• 12 grudnia 2021 (niedziela), godz. 11.30

• 15 grudnia 2021 (środa), godz. 11.30

Grudzień za oknem, a na wystawie w Muzeum Pana Tadeusza zapanowała zimowa atmosfera. Nadeszła chwila, w której warto posłuchać muzealnych opowieści o czasach, kiedy śniegu było pod dostatkiem,  długie wieczory sprzyjały rozmowom, grom, wspólnemu czytaniu czy muzykowaniu. Zapraszamy do zimowego świata zaklętego w muzeum! Znajdzie się coś zarówno dla dużych, jak i małych.

prowadzenie:
Natalia Cygan – absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, miłośniczka fotografii oraz kinematografii. Pracownik Działu Obsługi Widowni, prowadzi warsztaty oraz lekcje muzealne.

Agnieszka Hajduk-Undro – od dwóch lat związana z Muzeum Pana Tadeusza, obecnie pracuje w Dziale Edukacji, gdzie zajmuje się m.in. przygotowywaniem oferty edukacyjnej dla przedszkoli i młodszych uczniów, prowadzeniem warsztatów oraz lekcji muzealnych, również w formie online. Współtworzyła i współprowadziła takie zajęcia jak „Wakacyjna podróż w czasie”, „Ferie online”, „Na tropie soplicowskiej przyrody” czy „Wakacyjne Muzeum Pod Złotym Słońcem”.

listopad 2021

Brzdąc na tropie kolorów: co jest białe i czerwone?

• 17 listopada 2021 (środa), godz. 11.30

• 28 listopada 2021 (niedziela), godz. 11.30

Okolice Narodowego Święta Niepodległości to świetna okazja do tego, aby wraz z rodzicami posłuchać opowieści o muzealnych skarbach. W trakcie naszego spotkania Brzdące pomogą nam odnaleźć ukryte na ekspozycji patriotyczne pamiątki, a później wspólnie odkryjemy, ile zabawy można wykrzesać, mając do dyspozycji tylko dwa kolory!

październik 2021

#muzealniaki na wystawie „Pan Tadeusz Różewicz”

• 13 października 2021 (środa), godz. 11.30

• 17 października 2021 (niedziela), godz. 11.30

Nawet Tadeusz Różewicz był kiedyś małym brzdącem, który nigdy nie wyrósł z zainteresowania zabawkami-bibelotami. Uczestnicy wysłuchają opowieści o właścicielu prezentowanych na wystawie przedmiotów i wezmą udział w zabawie rozwijającej wrażenia zmysłowe u najmłodszych. Wspólnie podejmiemy dialog z dzieciństwem poety.

Zajęcia odbywają się w ramach programu towarzyszącego wystawie „Pan Tadeusz Różewicz.

Agnieszka Hajduk-Undro