Budowniczy mostów
pokaz filmu i spotkanie z reżyserką Zofią Kunert
- piątek, 6 października 2017, godz. 17.00
wstęp wolny
Zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza na pokaz najnowszego filmu dokumentalnego Zofii Kunert poświęconego Władysławowi Bartoszewskiemu.
Film Budowniczy mostów w reżyserii i według scenariusza Zofii Kunert to opowieść o Władysławie Bartoszewskim, człowieku, który swoją działalnością na polu stosunków polsko-niemieckich doprowadził do poprawy relacji między obu narodami.
Niemcy były obecne w życiorysie Bartoszewskiego od zawsze. W dzieciństwie uczył się języka i poznawał niemiecką literaturę. W 1940 roku trafił jako więzień do obozu w Auschwitz, gdzie spędził pół roku, a następnie pracował w Radzie Pomocy Żydom „Żegota”. Po wojnie podjął działalność na rzecz porozumienia polsko-niemieckiego. Był w Niemczech przyjmowany i słuchany jak żaden inny polityk, ceniono go za to, że potrafił wznieść ponad osobiste negatywne doświadczenia z okresu wojny. W latach 60. i 70. pracował jako wykładowca na niemieckich uczelniach i kontaktował się ze środowiskami intelektualnymi tego kraju. Po 1989 roku pełnił obowiązki ambasadora RP w Austrii, dwukrotnie ministra spraw zagranicznych i wreszcie sekretarza stanu do spraw trudnych, czyli kontaktów polsko-niemieckich i polsko-żydowskich. W 1995 wystąpił przed połączonymi izbami Bundestagu i Bundesratu. Blisko godzinne przemówienie było oklaskiwane na stojąco przez 20 minut. Powiedział Niemcom: To nie ja się zmieniłem, to wyście się zmienili.
Historyczka, tłumaczka i autorka wielu filmów dokumentalnych Zofia Kunert postanowiła przyjrzeć się historii Bartoszewskiego w kontekście historii Polski i Niemiec. O jego działalności wypowiadają się w filmie osoby, z którymi współpracował przez wiele lat, m.in. przewodnicząca parlamentu niemieckiego w latach 1988–1989 Rita Süssmuth, arcybiskup opolski Alfons Nossol, minister kultury Bawarii Hans Meier, konsul generalna RP w Kolonii i Monachium Elżbieta Sobótka oraz Berhard Vogel z Fundacji Konrada Adenauera. Oprócz nich o postrzeganiu osoby i działalności Bartoszewskiego mówią młodzi ludzie i studenci, dla których był on już postacią z historii. Ich wypowiedzi przeplatają fragmenty archiwalnych wystąpień Władysława Bartoszewskiego oraz fotografie, dokumenty i nagrody pochodzące z kolekcji przekazanej przez bohatera filmu Ossolineum.
Po premierze filmowej odbędzie się rozmowa z Zofią Kunert, która przybliży historie związane z pracą nad dokumentem.
Zofia Kunert – historyk, pracownik TVP (1994–2014), wcześniej dziennikarka serwisów informacyjnych w Polskim Radiu, współautorka wystaw o tematyce historycznej. Redaktorka książek historycznych w Instytucie Wydawniczym „PAX”, Tłumaczka licznych książek, m.in. Historia Berlina (tom I) Alexandry Richie oraz Białe autobusy. Pakt z Himmlerem i niezwykła akcja ratowania więźniów obozów koncentracyjnych Sune’a Perssona. Autorka wielu filmów dokumentalnych i reportaży historycznych, głównie dotyczących historii II wojny światowej, m.in. Opowieść o Żegocie (2015), Polskie lato, węgierska jesień (2006), Polki nad Londynem (2005), cykl dokumentalny o Komendantach Głównych Armii Krajowej „Dowódcy AK”, zrealizowany wspólnie z mężem, Andrzejem Kunertem (2001–2002). Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi w dokumentowaniu i upowszechnianiu wiedzy o najnowszej historii Polski” (2013).