Debata

Kim byliśmy? Kim jesteśmy?
Bunt młodzieży w filmie

  • 8 lutego 2020 (sobota), godz. 17.00
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odbioru w kasach muzeum
  • goście: Marek Šindelka, Łukasz Grzegorzek, Krzysztof Kornacki
  • prowadzenie: Adriana Prodeus
Kim byliśmy? Kim jesteśmy? Debata

W ramach programu towarzyszącego przeglądowi filmowemu Ręce do góry! Bunt w kinie krajów V4, zapraszamy na debatę pt. Kim byliśmy? Kim jesteśmy?” Bunt młodzieży w filmie

Podczas pierwszej debaty, będącej częścią programu towarzyszącego przeglądowi Ręce do góry! Bunt w kinie krajów V4, zaproszeni goście przyjrzą się bliżej zjawisku buntu młodzieży w filmie. Poruszone zostaną wątki buntu wobec świata, ustroju i władzy, które często idą w parze z zakwestionowaniem autorytetów prywatnych. Przegląd filmowy został podzielony na cztery bloki tematyczne: bunt młodzieży w filmie, kino oniryczne i poetyckie, satyra w filmie oraz kino kobiet.  Wśród filmów, wyświetlanych w ramach pierwszego bloku, znalazły się produkcje opowiadające o zmaganiach z ojcem realnym i symbolicznym (Ja Twój syn”, Córka Trenera”), zderzeniu z ideologią (Ręce do góry”), czy ponadczasowej łatwowierności bohaterów ( Kawki na drodze” i Miłość blondynki”). Dyskusja nie będzie jednak dotyczyła tylko wątków poruszanych w filmach. Warto bowiem zwrócić uwagę na fakt, że protest pokoleniowy skomplikował się o tyle, że młodość została kapitałem, a dorośli, z mniejszą lub większą gracją, naśladują nastolatków. W takim układzie młodzież musi buntować się wobec rodziców i autorytetów, którzy usiłują wcielić się w rolę ich kumpli.


Goście

Łukasz Grzegorzek – absolwent Wydziału Prawa i Administracji UW. Były tenisista. Jego pełnometrażowy debiut fabularny – „Kamper” – miał premierę na festiwalu filmowym w Karlowych Warach w 2016 r., otrzymał między innymi Discovery Award na festiwalu Raindance w Londynie.  Jego drugi film - „Córka trenera” – otwierał festiwal Nowe Horyzonty we Wrocławiu w 2018 r., otrzymał m.in. Nagrodę publiczności na Forum Kina Europejskiego Cinergia oraz uznany został najlepszym filmem młodzieżowym na Cottbus FilmFestival. Obecnie pracuje nad trzecim filmem pt.: „Tak ma być". Realizując filmy stara się być uważny i szczery.

prof. Krzysztof Kornacki – nauczyciel akademicki, doktor habilitowany, prof. nadzwyczajny Uniwersytetu Gdańskiego, filmoznawca, pracownik Katedry Kultury i Sztuki Instytutu Filologii Polskiej, specjalizuje się w historii kina polskiego. Autor m.in. książek: „Kino polskie wobec katolicyzmu 1945 – 1970" (nominowana do nagrody im. Bolesława Michałka), „Popiół i diament Andrzeja Wajdy" (nagroda „Pióro Fredry”); współredaktor tomu „Poszukiwanie i degradowanie sacrum w kinie oraz Sacrum w kinie: dekadę później"; współzałożyciel i pierwszy prezes Dyskusyjnego Klubu Filmowego Uniwersytetu Gdańskiego „Miłość blondynki”; członek Rady Redakcyjnej czasopisma kultury audiowizualnej „Panoptikum”, nagrodzony medalem Komisji Edukacji Narodowej. Wykładowca m.in. Uniwersytetu Gdańskiego, Gdyńskiej Szkoły Filmowej, Akademii Filmu Polskiego, Akademii Edukacji Filmowej w Ostrołęce.

Marek Šindelka – za debiutancki tom poezji „Strychnin a jiné básně” („Strychnina i inne wiersze”) otrzymał w 2006 roku Nagrodę Jiřiego Ortena; w tym samym roku wydał powieść „Chyba” („Błąd”), którą później opublikowano również jako komiks (w Polsce ukazał się w 2013 w Korporacji Ha!art). Za zbiór opowiadań „Zůstaňte s nami” („Zostańcie z nami”, Afera 2016) otrzymał w 2012 najważniejszą czeską nagrodę literacką Magnesia Litera w kategorii Proza. Jego kolejny zbiór krótkich próz „Mapa Anny” (2014) był nominowany do kilku nagród literackich i sprawił, że Šindelka został okrzyknięty jednym z najzdolniejszych czeskich „opowiadaczy”. W 2016 ukazała się książka „Únava materiálu” („Zmęcznie materiału”), która również została wyróżniona nagrodą Magnesia Litera w kategorii Proza. W historii tej nagrody nie było dotąd podwójnego laureata w tak młodym wieku. Studiował kulturoznawstwo i scenopisarstwo. Mieszka w Pradze.


Prowadzenie

Adriana Prodeus – krytyczka filmowa związana miesięcznikiem „KINO”. Autorka książki „Themersonowie. szkice biograficzne” i rozdziałów w wielu publikacjach (ostatnio Narodowej Galerii Zachęta). Jest kuratorką przeglądu adaptacji Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania i przeglądu polskiej animacji w Anthology Film Archive w Nowym Jorku. Wykłada na Artes Liberales na Uniwersytecie Warszawskim, w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu, Instytucie Sztuki PAN. Specjalizuje się w awangardzie filmowej i filmie animowanym. Pełniła funkcję wicedyrektora CSW Zamek Ujazdowski i kierownika literackiego Studia Filmowego KADR. Publikowała w „Newsweeku”, Stopklatce, portalu filmowym, „Filmie”, „dwutygodniku.com”, prowadziła i redagowała programy w TVP1, TVP2 i PR2.  Studiowała na Uniwersytecie Wrocławskim, Warszawskim, Adama Mickiewicza i na Tisch School of the Arts na New York University jako stypendystka Fulbrighta. Ukończyła historię sztuki i była kuratorką wystaw (ostatnio w Gdańskiej Galerii Miejskiej) oraz współkuratorką „Dzikich pól. Awangardowego Wrocławia”, wrocławskiego Konkursu Malarstwa im. Gepperta oraz Przeglądu Sztuki Survival. Jest felietonistką „Vogue Polska”. Mieszka w Warszawie.

Projekt jest współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji w ramach Grantów Wyszehradzkich Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest promowanie pomysłów na zrównoważoną współpracę regionalną w Europie Środkowej.

Logotyp Visegrad Fund