• 25 maja 2023 (czwartek), godz. 17.00
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
  • transmisja online

„Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie” – spotkanie z Anną Bikont

„Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie” – to najnowsze dziennikarskie śledztwo, w którym autorka odkrywa nieznaną dotąd kartę powojennej historii. Od maja 1947 do sierpnia 1948 roku Lejb Majzels odbył dwadzieścia osiem wypraw po ocalałe z Holokaustu dzieci. Siedemdziesiąt lat później Anna Bikont powtarza próbę ich odnalezienia. Dokonuje niemożliwego, jednocześnie stając przed kolejnym potężnym wyzwaniem – jak skłonić do wspomnień ludzi, którzy uciekli od przeszłości, niekiedy na koniec świata.

Książka Anny Bikont, „Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie”, Wydawnictwo Czarne 2022


Autorka

Anna Bikont – dziennikarka, reporterka i pisarka, z wykształcenia psycholożka. Współtworzyła też „Gazetę Wyborczą”, z którą związana jest do dzisiaj. Autorka kilkunastu książek, w 2012 wydała „My z Jedwabnego”, której przyznano Europejską Nagrodę Książkową, a wydanie amerykańskie zostało uhonorowane nagrodą dla najlepszej książki o tematyce Holokaustu (National Jewish Book Award). W 2017 roku wydała biografię „Sendlerowa. W ukryciu”, za którą otrzymała m.in. Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego, a w 2019 wraz z Heleną Łuczywo biografię Jacka Kuronia „Jacek”, wyróżnioną Nagrodą Historyczną „Polityki”.


Prowadząca

Małgorzata Preisner-Stokłosa – doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, kustosz w Gabinetach Świadków Historii Muzeum Pana Tadeusza, współautorka wystawy stałej Misja: Polska poświęconej biografiom Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego. Kuratorka i autorka licznych wystaw związanych z kolekcją Władysława i Zofii Bartoszewskich.


mkidn

Zadanie „Popiół i Diament. Spotkania autorskie” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.