Program wydarzeń towarzyszących wystawie „Czarna sukienka. Patriotki w walce o wolność”

Oprowadzanie po wystawie

  • 20 stycznia 2024 (sobota), godzina 14.00
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona,
    wejściówki do odbioru w kasach muzeum
  • prowadzenie: Małgorzata Orzeł

Zapraszamy na finisażowe oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Czarna sukienka. Patriotki w walce o wolność”.

Podczas oprowadzania opowiemy o znaczącym zaangażowaniu Polek – tytułowych patriotek, które masowo i z zapałem walczyły o wolność. Przyjrzymy się udziałowi kobiet w walkach przygotowujących do wybuchu Powstania Styczniowego, a także ich poświęceniu w trakcie trwającego zrywu.

Opozycjonistki „Solidarności” były spadkobierczyniami uczestniczek Powstania Styczniowego i wiele się od nich nauczyły. Pomimo różnicy epok dzielącej wydarzenia lat 1863 i 1981 postawy kobiet w walce o suwerenność kraju pozostały niezmienne.

Na wystawie można przyjrzeć się nie tylko czarnej biżuterii (pierścienie, naszyjniki, bransolety, broszki), ale i elementom stroju żałobnego, biżuterii patriotycznej z przełomu XIX i XX wieku, modlitewnikom, drukom ulotnym, rękopisom, fotografiom, drzeworytom, akwarelom. Prezentujemy również dokumenty filmowe z udziałem więźniarek politycznych z okresu „Solidarności”; unikalne zdjęcia z demonstracji; odzież i biżuterię patriotyczną oraz piosenki w wykonaniu internowanych gołdapianek”.

Zaraz po oprowadzaniu zapraszamy na pokaz filmu „Solidarność według kobiet” w reżyserii Marty Dzido (współkuratorki wystawy poświęconej działalności opozycjonistek czasów PRL) oraz Piotra Śliwowskiego.


Prowadząca

Małgorzata Orzeł – współkuratorka wystawy, filolog polski. W Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich pracuje od 1982 roku, a od 2015 roku jest kustoszem rękopisu „Pana Tadeusza” w Muzeum Pana Tadeusza. Jako kuratorka przygotowała wiele wystaw prezentowanych we Wrocławiu, Krakowie, Lwowie, Wiedniu czy Londynie. Publikuje w licznych czasopismach, a także jest autorką wielu katalogów wystaw i opracowań. Odznaczona brązowym medalem „Gloria Artis”.

Odwiedź Muzeum Pana Tadeusza