Czerwiec 2019 w Muzeum Pana Tadeusza

czerwiec 2019
w Muzeum Pana Tadeusza 

W ostatnim miesiącu przed wakacjami zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza na wykłady, warsztaty i spotkania, Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej oraz cykle ekspozycyjne Wawelskie olśnienia i Skarby Ossolineum. Grzech nie zobaczyć. W czerwcu odbędzie się również wyjątkowy koncert Piotra Orzechowskiego i Kuby Więcka.

Piotr Orzechowski i Kuba Więcek  koncert z cyklu Współbrzmienia
W niedzielę 16 czerwca zapraszamy na ostatni w tym sezonie koncert z cyklu Współbrzmienia. W Salonie romantycznym zagra znakomity pianista Piotr Orzechowski oraz wybitny saksofonista Kuba Więcek. Artyści wystąpią z najnowszym improwizowanym programem pt. VARIATIONS, luźno odwołującym się do Wariacji op. 4 na skrzypce i fortepian Henryka Mikołaja Góreckiego. Na gruncie swojej wizji spontanicznej, scenicznej rozmowy Piotr i Kuba odkrywają dzieło Góreckiego na nowo, przenosząc zastaną strukturę w świat nieoczekiwanych zwrotów jazzowej reinterpretacji.

Wawelskie olśnienia  cykl ekspozycyjny i program wydarzeń
Na wystawie stałej Rękopis „Pana Tadeusza” prezentujemy cykl ekspozycyjny – Wawelskie olśnienia, który powstał we współpracy z Zamkiem Królewskim na Wawelu. W Muzeum Pana Tadeusza pojawiły się wyjątkowe dzieła sztuki mające szczególne znaczenie dla wzbogacenia narracji wystawy, m.in.: dwa pejzaże Corota, osiemnastowieczne porcelanowe figurki miśnieńskie (XVIII/XIX w.) przedstawiające portrety Polaków i Polek w strojach staropolskich. Obok miśnieńskich cacek między innymi siedemnastowieczne portrety Marysieńki Sobieskiej i króla Jana III Sobieskiego. Cyklowi Wawelskie olśnienia towarzyszy program edukacyjny dla dzieci, młodzieży i seniorów, w ramach którego odbędą się: lekcje muzealne, warsztaty, wykłady: o zbiorach wawelskich, epoce saskiej, sarmatyzmie, malarstwie Corota, a także oprowadzania kuratorskie.

W czerwcu zapraszamy szczególnie na wykład Jerzego T. Petrusa, wicedyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu, oprowadzania kuratorskie, które poprowadzą Małgorzata Orzeł i Anita Soroko oraz wykład prof. dr. hab. Bogusława Bednarka.

Magnetyczne Śluby panieńskie Aleksandra Fredry
W kolejnej odsłonie cyklu Skarby Ossolineum. Grzech nie zobaczyć pokazany zostanie rękopis jednej z najbardziej znanych komedii Aleksandra Fredry pt. Śluby panieńskie, czyli Magnetyzm serca. Należy ona do jednej z najdłużej pisanych przez niego utworów. Pierwsze prace nad sztuką zaczęły się w 1826 r., a zakończyła je premiera w 1833 r. w teatrze lwowskim. Wcześniejsze wersje tej sztuki komediopisarz opatrzył tytułem „Magnetyzm”, a potem „Nienawiść mężczyzn” i taki właśnie tytuł nosi przechowywany w Ossolineum manuskrypt. Pokazowi tego rękopisu, który potrwa przez cały weekend 15–16 czerwca będzie towarzyszył wykład prof. Mariana Ursela z Uniwersytetu Wrocławskiego, znakomitego znawcy życia i twórczości Aleksandra Fredry, zatytułowany „Magnetyczne Śluby panieńskie”.

Słowacki na nowo odkryty. Wokół odnalezionego Raptularza
Uważany za zaginiony w czasie II wojny światowej rękopis Dziennika podróży na Wschód (1836–1837) Juliusza Słowackiego został odnaleziony w 2009 roku w Bibliotece Państwowej w Moskwie (dawniej Lenina) przez dr hab. Henryka Głębockiego, prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego. W jaki sposób rękopis, uważny za zniszczony, znalazł się w Moskwie, można jedynie domniemywać. 12 czerwca zapraszamy na dyskusję pt. Słowacki na nowo odkryty. Wokół odnalezionegoRaptularzaJuliusza Słowackiego, w której udział wezmą wybitni literaturoznawcy: dr hab. prof. UWr. Ewa Grzęda, dr hab. prof. UJ Henryk Głębocki oraz dr hab. prof. UAM Bartosz Korzeniewski.

Współcześni romantycy
W czerwcu kontynuujemy cykl spotkań organizowanych wspólnie z Uniwersytetem SWPS, podczas których zaproszeni goście ze współczesnej, naukowej perspektywy przyglądają się zagadnieniom charakterystycznym dla kultury romantycznej aktualnym również dzisiaj. Motywem przewodnim wiosennego cyklu wykładów jest świadome i nieświadome kreowanie wizerunku w literaturze oraz w życiu.

Mickiewicz czy Słowacki postrzegani jako właściciele silnych osobistych marek? Udało im się wyróżnić, sprawić, aby ich nazwiska zostały dobrze zapamiętane, oraz zbudować szeroką i trwałą sieć odbiorców, na których wywarli wpływ. Czego możemy się od nich uczyć? 8 czerwca zapraszamy na spotkanie pt. Wąsik Słowackiego. Kreowanie marki osobistej, które poprowadzi dr Karina Stasiuk-Krajewska.

Spotkania Gabinetów Świadków Historii
W ramach cyklu Środy nad książką 5 czerwca zapraszamy na spotkanie z prof. dr. hab. Jakubem Tyszkiewiczem z Uniwersytetu Wrocławskiego, autorem książki: Rozbijanie monolitu. Polityka Stanów Zjednoczonych wobec Polski 19451988, prezentującej politykę Stanów Zjednoczonych wobec Polski rządzonej przez komunistów.

W ramach cyklu Misja: Polska. Misja: Wrocław 13 czerwca zachęcamy do udziału w spotkaniu z red. Mieczysławem Michalakiem – fotoreporterem „Gazety Wyborczej”, autorem wielu albumów prezentujących historię Wrocławia m.in. Wrocław reaktywacja, Pomarańczowa alternatywa, Wrocław walczy o wolność.

Laboratorium historii najnowszej 
Wystawa Misja: Polska jest pretekstem do zgłębiania historii najnowszej Polski, poznawania nieznanych wątków i muzealnych eksponatów. Działania warsztatowe w ramach skierowanego do młodzieży cyklu Laboratorium historii najnowszej pozwalają pochylić się nad faktami historycznymi w sposób niekonwencjonalny i interesujący. 5 czerwca podczas warsztatu pt. 15 metrów bieżących akt  skupimy się na fragmencie wystawy, który przedstawia działalność służb bezpieczeństwa PRL.

Filmy Różewiczów
Od tego roku w Muzeum Pana Tadeusza funkcjonuje kameralne kino Popiół i Diament, w którym aktualnie prezentowany jest cykl pt. Filmy Różewiczów przybliżający filmową twórczość braci Stanisława i Tadeusza Różewiczów oraz współtworzonej przez nich wraz z Kornelem Filipowiczem nieformalnej spółki Miczura-Film. 4 czerwca cykl zakończy się pokazem filmu pt. Opadły liście z drzew. Do tego czasu w Galerii Ossolińskiej na dziedzińcu muzeum zobaczyć można również wystawę planszową o tej samej tematyce. Po filmie polecamy odwiedzić kawiarnię Popiół i Diament.

Premiera Wydawnictwa Ossolineum
7 czerwca wraz z Wydawnictwem Ossolineum zapraszamy na spotkanie poświęcone najnowszej książce Grzegorza Jankowicza. Blizny. Eseje są brawurową, pełną nieoczywistych spostrzeżeń opowieścią o literaturze i filozofii: od Melville’a do Bärfussa, od Kafki do Sosnowskiego. Jednocześnie książkę można czytać jako niezwykły zapis doświadczenia będącego udziałem nas wszystkich: zranienia literaturą. Zranienia, które ukształtowało i nadal kształtuje czytelniczki i czytelników, pozostawiając po sobie kolejne lekturowe blizny. Spotkanie z Grzegorzem Jankowiczem i Magdaleną Barbaruk poprowadzi Karol Poręba.

Wschodnia Rzeczpospolita Szlachecka
W niedzielę 9 czerwca zachęcamy do udziału w spotkaniu z cyklu Polska, ludzie, czas – niedzielne oprowadzanie po wystawach stałych Muzeum Pana Tadeusza, podczas którego Maja Kwiecińska prześledzi proces kształtowania się polskiej kultury sarmackiej i przybliży źródła inspiracji, szczególnie tych pochodzących ze Wschodu.

Muzealni pasjonaci – spotkania dla seniorów
Cykl Muzealni pasjonaci adresowany jest do wszystkich seniorów, którzy chcieliby oddać się artystycznej pasji oraz pogłębić wiedzę na temat obyczajowości szlacheckiej. Tematy zawarte w programie ukazują bogactwo kultury XIX i XX wieku w praktycznej formie warsztatowej.

12 czerwca zapraszamy na warsztaty cyjanotypii zatytułowane W błękicie, podczas których poznamy jedną z pierwszych technik fotograficznych.

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej
W weekend 14–16 czerwca 2019 będziemy gościć w Muzeum Pana Tadeusza największą dotąd imprezę promującą czytelnictwo wśród dzieci – Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej. W ramach festiwalu odbędą się liczne spotkania autorskie i warsztaty rodzinne, a także wernisaż wystawy „Kto Ty jesteś?” – artyści i dzieci w dwugłosie o niepodległości.

Zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza!

Program na czerwiec 2019

  • 4 czerwca 2019 (wtorek), godz. 17.00
    Opadły liście z drzew
    z cyklu Filmy Różewiczów
    >>więcej informacji
  • 5 czerwca 2019 (środa), godz. 16.00
    15 metrów bieżących akt – warsztaty dla młodzieży
    z cyklu Laboratorium historii najnowszej
    prowadzenie: dr Monika Bronowicka
    >>więcej informacji
  • 5 czerwca 2019 (środa), godz. 17.00
    Ameryka i Peerel w okresie zimnej wojny
    z cyklu Środy nad książką
    gość: prof. dr hab. Jakub Tyszkiewicz
    prowadzenie: Marcin Szyjka
    >>więcej informacji
  • 7 czerwca 2019 (piątek), godz. 18.00
    Właściwy początek opowieści. „Blizny” Grzegorza Jankowicza
    premiera Wydawnictwa Ossolineum
    goście: Grzegorz Jankowicz, Magdalena Barbaruk
    prowadzenie: Karol Poręba
    >>więcej informacji 
  • 8 czerwca 2019 (sobota), godz. 16.00
    Wąsik Słowackiego. Kreowanie marki osobistej
    z cyklu Współcześni romantycy
    prowadzenie: dr Karina Stasiuk-Krajewska, Uniwersytet SWPS
    >>więcej informacji
  • 9 czerwca 2019 (niedziela), godz. 12.00

     

    Wschodnia Rzeczpospolita Szlachecka

    z cyklu Polska, ludzie, czas. Niedzielne oprowadzanie po wystawach stałych
    prowadzenie: Maja Kwiecińska
    >>więcej informacji

  • 12 czerwca 2019 (środa), godz. 13.00
    W błękicie. Warsztat cyjanotypii
    z cyklu Muzealni Pasjonaci. Warsztaty dla seniorów
    prowadzenie: Kinga Łaska
    >>więcej informacji
  • 12 czerwca 2019 (środa), godz. 17.00
    Słowacki na nowo odkryty. Wokół odnalezionegoRaptularzaJuliusza Słowackiego
    dyskusja z udziałem:
    dr hab. prof. UWr. Ewy Grzędy
    dr. hab. prof. UJ Henryka Głębockiego
    dr. hab. prof. UAM Bartosza Korzeniewskiego
    >>więcej informacji 
  • 13 czerwca 2019 (czwartek), godz. 17.00
    Rok 1989 w obiektywie Mieczysława Michalaka
    z cyklu Misja: Polska. Misja:  Wrocław
    gość: red. Mieczysław Michalak 
    prowadzenie: Mariusz Urbanek
    >>więcej informacji
  • 14–16 czerwca 2019 (piątekniedziela)
    Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej

    >>więcej informacji i szczegółowy program wydarzeń
  • 15–16 czerwca 2019 (sobota–niedziela), godz. 10.00–18.00
    Śluby panieńskie – prezentacja rękopisu Aleksandra Fredry
    z cyklu Skarby Ossolineum. Grzech nie zobaczyć
    >>więcej informacji
  • 15 czerwca 2019 (sobota), godz. 16.0017.00
    Magnetyczne Śluby panieńskie – wykład prof. Mariana Ursela

    z cyklu Skarby Ossolineum. Grzech nie zobaczyć
    >>więcej informacji
  • 16 czerwca 2019 (niedziela), godz. 11.00
    Wojenne losy wawelskich zabytków. W 60. rocznicę powrotu Skarbów Wawelskich
    wykład Jerzego T. Petrusa, wicedyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu
    z cyklu Wawelskie olśnienia
    >>więcej informacji
  • 16 czerwca 2019 (niedziela), godz. 13.00
    „Jak to Polak żył pod Augustami”. Wokół miśnieńskiej figury Augusta III ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu
    oprowadzanie kuratorskie kustosz Anity Soroko
    z cyklu Wawelskie olśnienia
    >>więcej informacji
  • 16 czerwca 2019 (niedziela), godzina 18.00
    Koncert Piotra Orzechowskiego i Kuby Więcka
    z cyklu Współbrzmienia
    >>więcej informacji
  • 21 czerwca 2019 (piątek), godz. 16.00
    Sarmatyzm w „Panu Tadeuszu”
    oprowadzanie kuratorskie kustosz Małgorzaty Orzeł
    z cyklu Wawelskie olśnienia
    >>więcej informacji
  • 22 czerwca 2019 (sobota), godz. 12.00
    Odsłony pejzażu według Camille’a Corota – o obrazach ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu prezentowanych w Muzeum Pana Tadeusza
    oprowadzanie kuratorskie kustosz Anity Soroko
    z cyklu Wawelskie olśnienia
    >>więcej informacji
  • 23 czerwca 2019 (niedziela), godz. 16.00
    W kręgu kultury sarmackiej
    wykład prof. dr. hab. Bogusława Bednarka
    z cyklu Wawelskie olśnienia
    >>więcej informacji