Czytanie fragmentów prozy Güntera Grassa

Maciej TOMASZEWSKI

Zapraszamy na czytanie fragmentów prozy Güntera Grassa w wykonaniu aktora Macieja Tomaszewskiego. Czytanie odbędzie się w przestrzeni wystawy czasowej: Kolekcja gdańska w drodze.

• wtorek, 5 września 2017, godz. 17.00
    Czytanie fragmentów prozy Güntera Grassa
    Maciej Tomaszewski

Maciej Tomaszewski przeczyta fragmenty z Blaszanego Bębenka, Psich Lat, Szczurzycy i Turbota. Same najsmaczniejsze kąski, wybrane przez specjalistów, albo przez samego pisarza do publicznych wystąpień. Pasują do siebie tym bardziej, że w pisarskim mikrokosmosie noblisty bohaterowie jednej powieści goszczą w innej a wątki splatają się ze sobą. Baśniowe stworzenia królują też na grafikach, prezentowanych w galerii. Posłuchamy o obronie Poczty Polskiej, o aż nazbyt udanym połowie węgorzy, brawurowej ucieczce ulubionego psa führera, o turbocie, który nauczył mężczyzn jak być mężczyznami. U Grassa trudno niekiedy odróżnić historię od baśni. Chociaż baśnie zwykle kończą się dobrze a historia niekoniecznie.

Maciej Tomaszewski – od 1985 aktor Teatru Współczesnego im. Edmunda Wiercińskiego we Wrocławiu. W 1987 otrzymał ministerialną Nagrodę Artystyczną Młodych im. Wyspiańskiego. Jest czterokrotnym laureatem wrocławskiej nagrody „Złota Iglica”. Występował także w Teatrze Muzycznym-Operetce Wrocławskiej we Wrocławiu (1998), Teatrze Polskim w Szczecinie (2002–2006), Teatrze Rozmaitości w Warszawie (2003–2004) i warszawskim Teatrze Rampa na Targówku (2004). W 2003 otrzymał nagrodę aktorską za rolę Stuarta w spektaklu Zwycięstwo na II Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy. Znany także z ról w filmach i serialach telewizyjnych, m.in. Dzień świra, Sala samobójców, Prawo Agaty, Pierwsza miłość.