Czytanie Różewicza – Zina Kerste

Czytanie poetyckie w przestrzeni wystawy Różewicz. Bez tekstu | Zina Kerste

  • środa, 21 lutego 2018, godz. 17.00
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w kasach muzeum, możliwa rezerwacja mailowa: zapisy@ossolineum.pl

Zapraszamy na czytanie fragmentów utworów Tadeusza Różewicza w wykonaniu Ziny Kerste, aktorki Wrocławskiego Teatru Współczesnego, które odbędzie w przestrzeni wystawy Różewicz. Bez tekstu.

Czytanie będzie rodzajem poetyckiego oprowadzania wykorzystującego zapis nagrań z telewizyjnych materiałów archiwalnych i fragmenty utworów Tadeusza Różewicza, szczególnie tych nawiązujących do obiektów pokazywanych na wystawie. Niektóre z tych „niepublikowanych”, wypowiadanych przez poetę przed kamerami zdań, wracają w jego wierszach i prozie, wzięte na warsztat, czyli poddane rygorystycznej, niekiedy trwającej latami stylistycznej obróbce. Tak więc kiedy w wywiadzie słyszymy, że: Można pisać poezję, ale można robić wiele innych rzeczy, w utworze z tomu Nic w płaszczu Prospera z 1963 roku czytamy:

Poetą jest ten który pisze wiersze

I ten który wierszy nie pisze

(…)

Kiedy Różewicz mówi o swoim zwyczaju oswajania obcych pokoi hotelowych reprodukcjami obrazów, mamy tego dowód w postaci jego kolekcji pocztówek, która oswaja tym razem przestrzeń ekspozycji. Rzeczy funkcjonują na wystawie jako scenografia do przedstawienia w teatrze życia codziennego. Biografia i anegdota, ubarwione dzięki zawodnej pamięci przyjaciół, stanowią podstawę scenariusza.

Podczas czytania w środę 21 lutego o godz. 17.00 w rolę Różewicza, tego prawdziwego (chociaż jest to przecież „prawda ekranu”) i tego wykreowanego w tekstach wcieli się Zina Kerste, aktorka Wrocławskiego Teatru Współczesnego, znana ze spektakli (m.in. Dziady, Zamek, Kotlina) oraz z filmów (m.in. Plac Zbawiciela, Dzień Kobiet).


Zina Kerste – aktorka Wrocławskiego Teatru Współczesnego im. Edmunda Wiercińskiego. Urodzona w 1971 roku w Rzeszowie. Po ukończeniu warszawskiej PWST aktorka Teatru Polskiego w Poznaniu. Od 2013 w zespole Wrocławskiego Teatru Współczesnego. Współpracowała z teatrami w Warszawie: Stara Prochownia, Szwedzka 2/4, Powszechnym. Zagrała między innymi Anitę w Panu Pawle Dorsta, Ewę w Dziadach Mickiewicza, Magdę w monodramie Jasiek Maleszki, Ewę w Wyszedł z domu Różewicza, Linę w Konformiście Moravii, Olgę w Zamku Kafki, Janinę Duszejko w Kotlinie wg Tokarczuk. Ważniejsze role filmowe: Renata w Krugerandach Wojciecha Nowaka, Hania w Placu Zbawiciela Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego, Dziennikarka w Dniu Kobiet Marii Sadowskiej. W 1996 roku otrzymała „Różę” – nagrodę krytyków dla najlepszych aktorów poznańskich, zaś w 1999 trzy nagrody za monodram Jasiek na XXIII Festiwalu WROSTJA. W 2008 roku otrzymała także nagrodę aktorską w III Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Europejskiej za rolę Ewy w Wyszedł z domu Tadeusza Różewicza.

* * * *

Więcej informacji o wystawie Różewicz. Bez tekstu.

patroni medialni wystawy: TVP 3 Wrocław, Gazeta Wrocławska, Teatralia, Książka.net.pl

partnerzy wystawy: Katedra Mediacji Sztuki ASP we Wrocławiu, Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocławski Teatr Współczesny im. E. Wiercińskiego

Projekt dofinansowany przez Gminę Wrocław / www.wroclaw.pl