Czytanie Różewicza

Czytanie Różewicza
wybrane wiersze poety czyta Jerzy Trela

  • wtorek, 16 maja 2017, godz. 17.00
    bezpłatne wejściówki dostępne w kasach Muzeum od 2 maja

W ramach programu wydarzeń towarzyszących wystawie Stankiewicz Różewicz Stankiewicz we wtorek 16 maja zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza na Czytanie RóżewiczaPodczas spotkania interpretacji wierszy Tadeusza Różewicza dokona aktor teatralny i filmowy – Jerzy Trela.

Jerzy Trela przeczyta wiersze Różewicza, w których poeta mówi o tym, jak zmaga się z materią języka. Każdy, kto chociaż raz pracował nad tekstem, doświadczył z pewnością oporu, jaki mogą stawiać słowa, raz z kamienia, innym razem giętkie jak wosk. Co prawda poeta nie ma wyboru, raz otworzywszy się na świat, jest nieustannie zalewany falami światła i barw, harmonią i zgrzytem, musi nadawać rzeczom imiona. Mówi językami, naśladuje Norwida i humor z zeszytów, z przedziwnych rejestrów mowy wyławia młodopolską erotykę. Jego poezja niczego nie tłumaczy, niczego się nie wyrzeka, nie ogarnia sobą całości, nie spełnia nadziei. Za to rani i leczy. Reszta, jak powiedział ktoś inny, jest milczeniem.

Jerzy Trela – aktor. Ukończył liceum plastyczne w Krakowie, a potem studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Był jednym ze współtwórców Krakowskiego Teatru Scena STU. Występował m.in. w Teatrze Rozmaitości oraz Teatrze Starym w Krakowie i Teatrze Narodowym w Warszawie. Wykładowca PWST w Krakowie, w latach 1984-90 rektor tej uczelni. Zagrał słynne role w przedstawieniach Konrada Swinarskiego: Dziadach (1973) i Wyzwoleniu (1974), a także w Ślubie Gombrowicza (1991, reż. Jerzy Jarocki), Współpracował też z Jerzym Grzegorzewskim Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Babickim, Krystianem Lupą. Ma w swoim dorobku ponad 140 ról w Teatrze Telewizji. Zagrał w adaptacjach sztuk Tadeusza Różewicza reżyserowanych przez Kazimierza Kutza: Komendanta w Do piachu (1990) oraz Bohatera I w Kartotece rozrzuconej (1998). Wcielił się również w rolę Henryka w Mojej córeczce na podstawie sztuki Różewicza (2000, reż. Andrzej Barański). Wystąpił w wielu filmach, m.in w Sędziach według dramatu Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Konrada Swinarskiego (1974), w serialu telewizyjnym Królowa Bona (1980, reż. Janusz Majewski), Aniele w szafie (1987, reż. Stanisław Różewicz), Trzech kolorach. Białym (1993, reż. Krzysztof Kieślowski). Był Podkomorzym w Panu Tadeuszu (1999, reż. Andrzej Wajda) i Chilonem Chilonidesem w Quo Vadis (2000, reż. Jerzy Kawalerowicz). Zagrał w Starej Baśni (2003), Zakochanym Aniele, Idzie (2013) serialu Artyści (2016, reż. Monika Strzępka). Laureat wielu nagród, m.in Nagrody Ministra Kultury i Sztuki II stopnia za osiągnięcia aktorskie (1977). Otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2005), Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2011), w 2016 został laureatem Nagrody im. Zygmunta Hübnera dla Człowieka Teatru. W 2015 nakładem wydawnictwa Marginesy ukazała się jego biografia autorstwa Beaty Guczalskiej.

Fot. Andrzej Bołdaniuk / Polskie Radio

Wstęp bezpłatny. Ze względu na duże zainteresowanie i ograniczoną liczbę miejsc zachęcamy do wcześniejszego odbierania wejściówek na wydarzenie w kasach Muzeum Pana Tadeusza. Wejściówki będą dostępne od 2 maja!

minione:

Czytanie Różewicza
wiersze z tomu Nauka chodzenia
czyta
Rafał Kronenberger

  • wtorek, 25 kwietnia 2017, godz. 17.00

W ramach programu wydarzeń towarzyszących wystawie Stankiewicz Różewicz Stankiewicz we wtorek 25 kwietnia zaprasiliśmy do Muzeum Pana Tadeusza na  (pierwsze z dwóch planowanych)Czytanie Różewicza. Podczas spotkania interpretacji wierszy Tadeusza Różewicza z tomu Nauka chodzenia dokonał aktor teatralny i filmowy – Rafał Kronenberger.

Opis spotkania:

W Muzeum Pana Tadeusza można było posłuchać nieznanych utworów Tadeusza Różewicza. Wśród tekstów, które przeczytał Rafał Kronenberger, oprócz tych dobrze znanych (jak Szara strefa, Nauka chodzenia czy Kamień filozoficzny), znalazły się bowiem również takie, których nie odnajdziemy w żadnym tomiku. Były wśród nich wersje brulionowe, noszące ślady skreśleń i poprawek. Był osobisty wiersz napisany po śmierci Eugeniusza Geta Stankiewicza, znany jedynie z rękopisu.

Wyłącznie na kartach z teki cd. Nauki Chodzenia znajdziemy relację ze spaceru, podczas którego filozoficzną refleksję nad miłością, polityką, sztuką i przemijaniem przerywają poecie dokuczliwe muszki i meszki, które z czasem zmieniają się w równie dokuczliwe dziennikarki, artystki i krytyczki, a na koniec w Odaliskę Ingres’a podobną do „wężoszczura”.

Poeta zaprasza do muzeum wyobraźni (gdzie jest miejsce zarówno dla Odaliski, jak i dla opakowanego przez Christo Reichstagu). Nie po raz pierwszy prezentuje się też jako zachłanny, wszystkożerny czytelnik, który sięga po Levinasa i Nietzschego na zmianę z kolorową gazetą (z której dowie się, że japońscy naukowcy wyhodowali błękitną różę za 28 mln dolarów).

Jest tu tęsknota za światem minionym, w którym znalazło się miejsce dla łagodnego nauczyciela śpiewu z gimnazjum powiatowego w Radomsku, dla brata Ryszarda Przybylskiego i dla aniołów spacerujących po dłoniach kobiet.

Strzępki informacji, migawki obrazów i cienie wspomnień potrafi Różewicz zamienić w konstrukcję poetycką misterną w swej prostocie, w wiersze o ostrych, raniących wersach. Jest to zabawa przyjemna i pożyteczna – ale tylko dla mistrzów.


Fot. Eugeniusz Get Stankiewicz, Tadeusz Różewicz, teka cd. Nauki chodzenia, technika mieszana, 2006-2008, Karta 10

Rafał Kronenberger – absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu, 1996. W latach 1996-1997 występował w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, w latach 1998-2000 w Teatrze Nowym w Łodzi. W latach 2002-2006 aktor Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Od roku 2006 występuje w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Wielokrotnie nagradzany, m.in. Nagrodą im. Jacka Woszczerowicza za najlepszą rolę drugoplanową w Sprawie Dantona w reż. Jana Klaty, podczas 48. Kaliskich Spotkań Teatralnych w 2008 roku oraz Nagrodą Marszałka Województwa Dolnośląskiego za rolę w przedstawieniu Szosa Wołokołamska w reż. Barbary Wysockiej w 2011 roku. Występował w spektaklach m.in. Krystiana Lupy, Moniki Strzępki, Moniki Pęcikiewicz, Natalii Korczakowskiej, Krzysztofa Garbaczewskiego, Michała Zadary.

Fot. Robert Pietrzak

****

Więcej informacji o wystawie: Stankiewicz Różewicz Stankiewicz.