Czytanie „Testamentu” Ołeha Sencowa

 

  • 13 listopada 2018 (wtorek), godz. 17.00
  • reżyseria: Katarzyna Dudzic-Grabińska
    dramaturgia inscenizacji na podstawie tekstów Ołeha Sencowa: Agnieszka Wolny-Hamkało
    występują: Helena Sujecka, Anna Wieczorek, Maciej Tomaszewski i Dariusz Maj

 

  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w kasach muzeum, możliwa rezerwacja mailowa: zapisy@ossolineum.pl (zarezerwowane wejściówki należy odebrać najpóźniej pół godziny przed spotkaniem)
testament

Zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza na Czytanie Testamentu Ołeha Sencowa, które odbędzie się w ramach II Festiwalu Tradycji Literackich.

13 listopada 2018 w ramach programu Festiwalu Tradycji Literackich zaprezentujemy adaptację sceniczną „Testamentu” Ołeha Sencowa w reżyserii Katarzyny Dudzic-Grabińskiej na podstawie tekstu przygotowanego przez Agnieszkę Wolny-Hamkało. Czytanie oparte jest na prozach Ołeha Sencowa, które w kontekście głodówki ukraińskiego autora zyskują nowe znaczenia. Autorki spektaklu wykorzystały również słynny list Sencowa z rosyjskiego więzienia i mowę, którą wygłosił po ogłoszeniu wyroku. Na scenie wystąpią: Helena Sujecka, Anna Wieczorek, Maciej Tomaszewski i Dariusz Maj.

Premiera Czytania Testamentu Ołeha Sencowa odbyła się 5 października 2018 w ramach 14. edycji Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu.

Fot. Rafał Komorowski


reżyseria

Katarzyna Dudzic-Grabińska – reżyser teatralny, tłumacz języka czeskiego i słowackiego. Autor przekładów powieści Jaroslava Rudisza – Grandhotel, Cisza w Pradze, Koniec punku w Helsinkach i Aleja Narodowa. Jako reżyser i dramaturg zadebiutowała w 2014 roku w słowackim Instytucie Teatralnym sztuką Mnemojohann. W 2017 roku przygotowała przedstawienie dla dzieci w Państwowym Teatrze Lalek Tęcza w Słupsku, Tymoteusz wśród ptaków, na podstawie sztuki Jana Wilkowskiego. W 2018 zaadaptowała i wyreżyserowała Aleję Narodową Jaroslava Rudisza, monodram Dariusza Maja dla Teatru Polskiego w Podziemiu. Przygotowuje z Jakubem Mieszałą solowy performans Helena Trojańska, oparty o Odprawę posłów greckich Jana Kochanowskiego (na festiwal Lokoranga 2018 w Kalkucie). Obecnie studentka V roku reżyserii teatru lalek wrocławskiej filii Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego.


dramaturgia

Agnieszka Wolny-Hamkało – pisarka. Opublikowała powieści Zaćmienie (Czarne 2013), 41 utonięć (Iskry 2015) i Moja córka komunistka (W.A.B. 2018). Wydała także tom szkiców Inicjał z offu (Iskry 2013), poemat Nikt nas nie upomni (Hokus-Pokus 2016) oraz dziewięć tomów poezji: Mocno poszukiwana (1999), Lonty (2001), Gospel (2004), Ani mi się śni (2005), Spamy miłosne (2007), nikon i leica (2010), Borderline (2013), Występy gościnne (2014), Panama smile (2017). Jest także autorką dwóch książek dla dzieci: Nochal czarodziej (2007) (il. Antoni Wajda), Rzecz o tym, jak paw wpadł w staw (2011) (il. Józef Wilkoń) oraz redaktorką pięciu antologii opowiadań. Autorka sztuk teatralnych m.in. Dzień dobry wszyscy umrzemy („Dialog”, październik 2015), i Nad rzeką, której nie było (premiera w teatrze w Kielcach 26 maja 2018). W listopadzie 2016 Joanna Kaczmarek wyreżyserowała Dzień dobry wszyscy umrzemy w ramach cyklu Teatroteka. Felietonistka „Przeglądu” i „Rymsa”. Jej wiersze przełożono na piętnaście obcych języków. Nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody Mediów Publicznych Cogito i Nagrody Polskiej Sekcji IBBY (otrzymała wyróżnienie IBBY za książkę Nikt nas nie upomni). Laureatka nagrody Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Kuratorka literacka Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. Mieszka we Wrocławiu. W listopadzie ukaże się jej nowa książka Lato Adeli.


aktorzy

Dariusz Maj – pracował z zespołami aktorskimi Teatru im. H. Modrzejewskiej w Legnicy (1997–2001), Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu (2001–2009), Wrocławskiego Teatru Współczesnego im. E. Wiercińskiego (2009-2013) czy Teatru Polskiego we Wrocławiu (2015–2018). Współpracował z takimi reżyserami jak Jacek Głomb, Jan Klata, Przemysław Wojcieszek, Michał Zadara czy Krystian Lupa.

Anna Wieczorek – aktorka, dramaturg. Studentka V roku aktorstwa na Wydziale Lalkarskim AST im. S. Wyspiańskiego w Krakowie, filia we Wrocławiu. W lutym 2018 zadebiutowała na scenie Teatru Lalki i Aktora w Opolu w spektaklu Zagubiony chłopiec w reż. Pawła Passiniego w tytułowej roli. Spektakl otrzymał Grand Prix w Konkursie na wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej oraz Grand Prix na 13. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek „Katowice Dzieciom”. Na 39. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej w nurcie OFF prezentowany był spektakl na podstawie jej autorskiego scenariusza płetwal 52. 12 maja tego roku w Olsztyńskim Teatrze Lalek odbyła się premiera jej sztuki Koniec bajki.

Helena Sujecka – aktorka Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu. Debiutowała w serialu Pitbull w reż. Patryka Vegi. Laureatka Złotego Szczeniaka na Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą w filmie Małe stłuczki.

Maciej Tomaszewski – absolwent PWST w Krakowie Filia we Wrocławiu, od 1985 aktor Teatru Współczesnego im. Edmunda Wiercińskiego we Wrocławiu. W 1987 otrzymał ministerialną Nagrodę Artystyczną Młodych im. Wyspiańskiego. Jest czterokrotnym laureatem wrocławskiej nagrody „Złota Iglica”. Występował także w Teatrze Muzycznym-Operetce Wrocławskiej we Wrocławiu (1998), Teatrze Polskim w Szczecinie (2002–2006), Teatrze Rozmaitości w Warszawie (2003–2004) i warszawskim Teatrze Rampa na Targówku (2004). W 2003 otrzymał nagrodę aktorską za rolę Stuarta w spektaklu Zwycięstwo na II Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy. Znany także z ról w filmach i serialach telewizyjnych, m.in. Dzień świra, Sala samobójców, Prawo Agaty, Pierwsza miłość.

festiwal tradycji literackich plakat

Festiwal Tradycji Literackich dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

ministerstwo kultury