„I oto plan mój, usnuty” – czytanie Zapolskiej

  • 24 stycznia 2020 (piątek), godz. 16.00
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w kasach muzeum
fragment wystawy #ZAPOLSKA fot. Marta Gierucka

W ramach programu towarzyszącego wystawie czasowej #ZAPOLSKA zapraszamy na drugie czytanie Zapolskiej w wykonaniu studentów aktorstwa na Uniwersytecie Trzeciego Wieku przy Uniwersytecie Wrocławskim pod kierunkiem Beaty Rakowskiej.

Gabriela Zapolska sama była aktorką i miała wspaniałe wyczucie dramaturgii w literaturze i w życiu.  Jej najsłynniejsza sztuka, Moralność Pani Dulskiej, cieszy się scenicznym powodzeniem od momentu premiery. Fragmenty tej nieśmiertelnej satyry na hipokryzję, skąpstwo, fałsz i pozoranctwo zostaną poddane kolejnej interpretacji przez studentów aktorstwa na Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Towarzyszyć im będą mniej znane, komediowe i tragiczne cytaty z prozy,  listów i publicystyki Gabrieli Zapolskiej, układające się w opowieść o kobiecie silnej, choć chwilami zdesperowanej, nie wolnej od przywar, ale nie poddającej się zwątpieniu i dążącej do ambitnych celów, jakie przed sobą stawiała. Wśród nich: wziąć Paryż szturmem i stanąć na tym stanowisku, z którego mnie Wyspiański, Żeromski i Przybyszewski zepchnęli.

Aktorzy, równie ambitni i wytrwali jak pisarka, przedstawią teksty, wybrane spośród przygotowanych przez kuratorkę wystawy #Zapolska Anitę Soroko,  które pomogą słuchaczom lepiej zrozumieć tę nieszablonową postać.


Pierwsze czytanie Zapolskiej pt. „I oto plan mój, usnuty” odbyło się we wtorek 14 stycznia 2020.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Partnerzy:
Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza, Teatr Polski we Wrocławiu, Kino Polska, Studio Filmowe KADR, Wytwórnia Filmów Oświatowych Sp. z.o.o., Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny

Inne wydarzenia powiązane