Dni Seniora w Ossolineum i Muzeum Pana Tadeusza

• 18 września–7 października 2018
  • Zakład Narodowy im. Ossolińskich, ul. Szewska 37
    Muzeum Pana Tadeusza, Rynek 6
  • na spotkania i warsztaty wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, obowiązkowa rezerwacja mailowa: zapisy@ossolineum.pl

We wrześniu i październiku Zakład Narodowy im. Ossolińskich oraz Muzeum Pana Tadeusza zapraszają na warsztaty i spotkania w ramach wrocławskich Dni Seniora.

18 i 19 września zapraszamy seniorów do głównej siedziby Ossolineum przy ul. Szewskiej 37. Podczas pierwszego spotkania zachęcimy uczestników do dokładnego przyjrzenia się barokowym malowidłom zdobiącym sklepienie dawnego refektarza oraz rozszyfrowania ich treści ukrytej pod postacią symboli i personifikacji. Następnego dnia dowiemy się, co to jest „camera obscura”, oraz w jaki sposób wykorzystywali ją niegdyś naukowcy i malarze.

W kolejnych dniach września i na początku października w Muzeum Pana Tadeusza (Rynek 6), przygotowaliśmy równie ciekawy program wydarzeń skierowanych do osób starszych – będzie to spotkanie w muzealnym escape roomie, czyli pokoju zagadek, podczas którego przypomnimy historię odzyskania niepodległości, oraz warsztaty artystyczne z czerpania papieru i warsztaty aktorskie inspirowane twórczością Zbigniewa Herberta.

Zapraszamy!

Program:

• 18 września 2018 (wtorek), godz. 12.00–13.15
    Barokowe rebusy w klasztornym refektarzu – warsztaty ikonograficzne w Ossolineum

Podczas spotkania zaprosimy uczestników do dokładnego przyjrzenia się barokowym malowidłom zdobiącym sklepienie dawnego refektarza oraz rozszyfrowania ich treści ukrytej pod postacią symboli i personifikacji. Dzięki specjalnie przygotowanym kartom zadań zajęcia będą miały charakter warsztatowy.

Miejsce: gmach główny Ossolineum (ul. Szewska 37)
Czas trwania: 75 minut
Prowadzenie: Aldona Mikucka (Dział Edukacji)

• 19 września 2018 (środa), godz. 12.00–13.15
    Camera obscura Jana Heweliusza – warsztaty artystyczne w Ossolineum

Uczestnicy dowiedzą się, co to jest „camera obscura”, oraz w jaki sposób wykorzystywali ją niegdyś naukowcy i malarze, a podczas warsztatów sami wejdą do takiej „ciemnej komnaty”, aby poznać zasady działania optycznej ciemni i stworzyć realistyczny obraz wrocławskiej architektury.

Miejsce: gmach główny Ossolineum (ul. Szewska 37)
Czas trwania: 75 minut
Prowadzenie: Kinga Łaska, Aldona Mikucka (Dział Edukacji)

• 20 września 2018 (czwartek), godz. 12.00–13.15
    Granice niepodległej – przygoda w escape roomie, czyli pokoju zagadek w Muzeum Pana Tadeusza

Zapraszamy na wyjątkową podróż w przeszłość! W trakcie naszego spotkania nie tylko przypomnimy historię odzyskania przez Polskę niepodległości, ale również staniemy się jej częścią…Uczestnicy warsztatów będą mieli za zadanie odnaleźć zaginione mapy w muzealnym pokoju zagadek. Czy się uda?

Czas trwania: 75 minut
Prowadzenie: Monika Nowak, dr Grzegorz Polak (Dział Edukacji)

• 21 września 2018 (piątek), godz. 12.00–13.15
    Z sita czerpane – warsztaty artystyczne w Muzeum Pana Tadeusza

Z czego jest zrobiony papier? Jaki jest proces jego powstawania? Na warsztatach uczestnicy zapoznają się z starodawną metodą czerpania papieru na sicie. Dodatkowo każdy arkusz zostanie ozdobiony suszonymi roślinami, kawałkami bibuły i innymi drobnymi elementami. W czasie warsztatów uczestnicy obejrzą też ekspozycję poświęconą rękopisowi Pana Tadeusza.

Czas trwania: 75 minut
Prowadzenie: Kinga Łaska (Dział Edukacji)
Obowiązuje rezerwacja miejsc: zapisy@ossolineum.pl / 71 75 50 651 do 658

• 29–30.09.2018 (sobota–niedziela) i 6–7.10.2018 (sobota i niedziela), godz. 10.00–14.00
    Posążek boga ironii – warsztaty teatralne w Muzeum Pana Tadeusza

Osiem godzin warsztatów, podczas których uczestnicy pod okiem specjalistów: aktorów i choreografów przygotują etiudę teatralną inspirowaną twórczością Zbigniewa Herberta. Punktem wyjścia jest krótki utwór Herberta pod tytułem Z mitologii, w którym historia ludzi jest ukazana poprzez przemiany ich bogów.

Czas trwania: 2 x 4 godziny
Prowadzenie: Lucyna Piwowarska-Dmytrów – absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego, animatorka kultury (specjalizacja taniec), Beata Rakowska – aktorka teatralna.
Obowiązuje rezerwacja miejsc: zapisy@ossolineum.pl / 71 75 50 651 do 658

Warsztaty są częścią Festiwalu Tradycji Literackiej, Rozdział II: Słowacki / Herbert finansowanego ze środków MKiDN w ramach programu „Promocja czytelnictwa”

>Więcej informacji o Dniach Seniora we Wrocławiu

Inicjator: Wrocławskie Centrum Seniora