Dolnośląski Festiwal Nauki

Dolnośląski Festiwal Nauki
W Muzeum Pana Tadeusza

  • 22–27 września 2017

Dolnośląski Festiwal Nauki stawia sobie za zadanie popularyzację nauki w społeczeństwie poprzez różnorodne działania dla dzieci i dorosłych na uczelniach i w różnych instytucjach kultury. Muzeum Pana Tadeusza po raz pierwszy dołączyło do programu Festiwalu.

Na wykłady i warsztaty wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy (od 1 do 19 września 2017): edukacja-mpt@ossolineum.pl.

Program

  • piątek, 22 września 2017, godz. 10.00
    środa, 27 września 2017, godz. 10.00
    Oszukaj wroga. Szyfry, kody, kryptonimy w historii
    warsztaty dla młodzieży
    prowadzenie: Marcin Szyjka, dr Małgorzata Preisner-Stokłosa

Od najdawniejszych czasów, szczególnie podczas wojen, ludzie wymyślali szyfry, kody i kryptonimy. Wszystko po to, żeby wróg nie miał dostępu do ważnych informacji. Na wystawie Misja: Polska w Muzeum Pana Tadeusza znajduje się zaszyfrowane i cudem ocalałe świadectwo Holokaustu: Archiwum Felicji. Są tu również depesze z okresu II wojny światowej i kody do łamania szyfrów. Podczas warsztatów uczestnicy poznają różne rodzaje szyfrów i spróbują je złamać.

  • piątek, 22 września 2017, godz. 11.30
    środa, 27 września 2017, godz. 11.30

    Narysuj komiks. Jan Nowak-Jeziorański – historia rysowana
    warsztaty dla młodzieży 13–19 lat
    prowadzenie: dr Mateusz Palka, Paweł Janczarek

Warsztaty prowadzone przez współscenarzystę oraz przez jednego z rysowników komiksów o Janie Nowaku-Jeziorańskim. Kiedy legendarny kurier Jan Nowak-Jeziorański zobaczył rękopis Pana Tadeusza znajdujący się w zbiorach Ossolineum, natychmiast podjął decyzję, że właśnie tam przekaże całą swoją kolekcję dzieł sztuki i potężne archiwum. Dziś Muzeum Pana Tadeusza prezentuje zarówno zbiory pochodzące z jego daru, jak i Mickiewiczowski rękopis. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się, jak wygląda praca nad komiksem i sami stworząswoją własnę jedną scenę, od pomysłu do efektu na papierze.

  • sobota, 23 września 2017, godz. 12.00
    Biurko Różewicza
    wykład
    prowadzenie: Marcin Szyjka

Opowieść o Tadeuszu Różewiczu będzie osnuta wokół jego biurka, wokół przedmiotów, które poeta miał w szufladzie i na które patrzył podczas procesu twórczego. Czy były to dziwne rzeczy? Czy miał jakieś zwyczaje i nawyki? Co było niezbędne, żeby powstał wiersz? Jakie były najdziwniejsze zwyczaje pisarskie innych, wielkich literatów? O tym dowiemy się podczas wykładu siedząc tuż obok biurka poety.

patronat programu muzeum

Więcej informacji o Festiwalu.