Dzień chińsko-polski w Muzeum Pana Tadeusza

Dzień chińsko-polski w Muzeum Pana Tadeusza
Dzień instytutu konfucjusza

  • niedziela, 24 września 2017,
    godz. 10.00–19.00

Czy w Panu Tadeuszu wspomina się Chiny? Jak najbardziej – odwiedzający Soplicowo Henryk Dąbrowski pytał Wojskiego, czy prezentowany przez niego arcyserwis ma związek z „chińskimi cieniami”. Dąbrowski miał na myśli jeden z gatunków widowisk teatralnych, który wywodzi się właśnie z Chin. Skoro ten odległy i egzotyczny kraj został przywołany przez Adama Mickiewicza w poemacie, zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza na dzień chińsko-polski.

W programie wydarzenia warsztaty artystyczne dla dzieci i dla dorosłych. Odwiedzający muzeum będą mogli m.in. poznać tajniki języka chińskiego w dialekcie mandaryńskim, posłuchać chińskiego przekładu poematu Adama Mickiewicza oraz koncertu na guzheng – chińskim instrumencie przypominającym cytrę.

WSTĘP

Na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny,  na warsztaty obowiązują zapisy: edukacja-mpt@ossolineum.pl. Z powodu ograniczonej liczby miejsc na koncert należy wcześniej odebrać bezpłatne wejściówki dostępne w kasie muzeum.

PROGRAM

  • godz. 10.00–11.30
    Chińskie wycinanki

warsztaty dla dzieci (7–12 lat)

Wyjątkowa szansa na zapoznanie się z chińską sztuką tworzenia wycinanek. Poprzez szablony i prezentację przybliżymy dzieciom, jak krok po kroku wykonać własne wycinanki. Warsztaty poprowadzi Lu Youyou.

  • godz. 10.00–11.30
    Chińskie bajki, ilustracje i lampiony

warsztaty dla dzieci (5–10 lat)

Poznamy wybrane chińskie bajki, a potem stworzymy ilustracje odnoszące się do treści wysłuchanych opowieści. Dzieci będą mogły także ozdobić lampiony, inspirując się chińskimi zwierzętami lub własną wyobraźnią. Warsztaty poprowadzi Olga Leroch.

  • godz. 13.00
    Czytanie Pana Tadeusza po chińsku

Odczytanie inwokacji z Pana Tadeusza po chińsku i po polsku. Czytanie odbędzie się przed bramą Muzeum Pana Tadeusza.

  • godz. 13.30–14.30
    Kaligrafia na wachlarzach

warsztaty dla młodzieży (powyżej 16. roku życia) i dorosłych

Wprowadzenie w tajniki chińskiej kaligrafii. W pierwszej części warsztatów poznamy wyposażenie pracowni chińskiego kaligrafa, a następnie zgłębimy podstawy tej niesamowitej sztuki. Podążając za instrukcjami, uczestnicy samodzielnie sprawdzą się w roli kaligrafów chińskich sinogramów. Na koniec znaki przeniesiemy na powierzchnię wachlarzy. Warsztaty poprowadzi Lu Youyou.

  • godz. 15.00–16.30
    Lekcja języka chińskiego

warsztaty dla młodzieży (powyżej 16. roku życia) i dorosłych

Będzie to czas na zapoznanie się z podstawowymi zwrotami w języku chińskim. Przybliżymy słuchaczom tonalną naturę języka chińskiego w dialekcie mandaryńskim. Przytoczymy także parę słów i zwrotów bezpośrednio pochodzących lub nawiązujących do Pana Tadeusza. Warsztaty poprowadzi Duan Xiaoli.

  • godz. 15.00–16.30
    Malarstwo chińskie na wachlarzach

warsztaty dla młodzieży (powyżej 16. roku życia) i dorosłych

Wprowadzenie w sztukę malarstwa chińskiego. Zapoznamy się z popularnymi motywami malarstwa chińskiego i krok po kroku pokażemy, jak stworzyć własne kompozycje malarskie. Warsztaty poprowadzi Lu Youyou.

  • godz. 17.00–17.45
    Ceremonia parzenia herbaty

Podczas pokazu zaprezentujemy chiński ceremoniał parzenia herbaty wraz z krótkim wprowadzeniem na temat historii i kultury picia herbaty w Chinach. Po zakończeniu ceremonii zaprosimy uczestników do degustacji. Spotkanie poprowadzi Duan Xiaoli.

  • godz. 18.00
    Duan Xiaoli: koncert na guzheng

Dźwięki z guzheng, tradycyjnego instrumentu chińskiego, przypominającego cytrę, przeniosą nas w świat chińskiej muzyki. Co ciekawe, na tym instrumencie głównie grają kobiety. Na koncert z racji ograniczonej liczby miejsc należy wcześniej odebrać limitowane bezpłatne wejściówki w kasie muzeum.

Współorganizator: Stowarzyszenie Polsko-Chińskie Na Rzecz Kultury i SztukiInstytut Konfucjusza w Uniwersytecie Wrocławskim