Dzień muzeów dla dzieci – #muzealniaki

 

#muzealniaki zapraszają na Dzień muzeów dla dzieci
3 czerwca 2018

muzealniaki czarne tło

W ramach akcji #muzealniaki zapraszamy 3 czerwca 2018 roku na Dzień muzeów dla dzieci – w wielu dolnośląskich muzeach i galeriach sztuki zaplanowane zostały specjalne bezpłatne atrakcje dla dzieci i rodziców.

W czerwcu 2017 roku Muzeum Pana Tadeusza zainicjowało akcję #muzealniaki, by pokazać, że na interakcję z kulturą nigdy nie jest za wcześnie, a wizyta w muzeum czy w galerii sztuki może być ciekawa także dla rodziców z najmłodszymi dziećmi. Polskie instytucje coraz częściej otwierają przestrzenie dla szerokiego grona odbiorców, również tych najmłodszych. Projekty wystaw w galeriach i muzeach wzbogacane są o elementy audiowizualne i multimedialne, przez co mówią językiem niekiedy bardziej naturalnym dla młodszych odbiorców. Odkrywanie historii, zwłaszcza przez pryzmat ciekawych świata, obdarzonych ogromną wyobraźnią i niezniechęconych szkolnym obowiązkiem najmłodszych dzieci, okazuje się fascynujące również z perspektywy rodzica. Niemowlę może być znakomitym towarzyszem podczas zwiedzania, zaś starsze pociechy, odpowiednio zaktywizowane do obcowania z kulturą, na pewno w pełni skorzystają z takiej wizyty. Tym samym akcja #muzealniaki nabiera pozytywnego, społecznego wymiaru.

Od startu w 2017 roku do akcji #muzealniaki przystąpili partnerzy, którzy deklarują przyjazne nastawienie do wizyt dzieci. W rocznicę startu #muzealniaków, tuż po Dniu Dziecka, 3 czerwca 2018 roku zapraszamy na Dzień muzeów dla dzieci! W wielu dolnośląskich muzeach i galeriach sztuki zaplanowane zostały specjalne bezpłatne atrakcje dla dzieci i rodziców. W zależności od specyfiki danej instytucji będą to m.in. warsztaty, zajęcia edukacyjne, wyjątkowe niespodzianki w przestrzeniach ekspozycyjnych, które zostaną bezpłatnie udostępnione najmłodszym zwiedzającym oraz ich opiekunom.

W ramach Dnia muzeów dla dzieci 3 czerwca 2018 specjalne atrakcje przygotowały następujące instytucje z Wrocławia: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Muzeum Pana Tadeusza, galeria Awangarda BWA Wrocław, galeria Dizajn BWA Wrocław, galeria SIC! BWA Wrocław, galeria Studio BWA Wrocław, Centrum Sztuki WRO, Muzeum Architektury we Wrocławiu, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu, Pawilon Czterech Kopuł. Muzeum Sztuki Współczesnej, Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu, Muzeum Współczesne Wrocław oraz Fundacja Art Transparent i MPK Wrocław. W akcję zaangażowane są też następujące muzea z Dolnego Śląska: Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, Muzeum Powozów Galowice, Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, Muzeum Miedzi w Legnicy, Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu, Muzeum Porcelany w Wałbrzychu.

Szczegółowe informacje na temat poszczególnych wydarzeń znaleźć można na stronie internetowej Muzeum Pana Tadeusza oraz na stronach poszczególnych instytucji. Wszystkie wydarzenia w ramach Dnia muzeów dla dzieci odbywają się bezpłatnie, na część spotkań i warsztatów obowiązują wcześniejsze zapisy (wg ustaleń organizatorów).

#muzealniaki pokazują, że w muzeach i galeriach sztuki jest miejsce dla rodziców z dziećmi
#muzealniaki zachęcają do wspólnego poznawania kultury i sztuki
#muzealniaki to dzieci w każdym wieku: niemowlaki, przedszkolaki i uczniowie
#muzealniaki tworzą modę na muzea!

Program wydarzeń
niedziela, 3 czerwca 2018


Wrocław

godz. 12.00 i 15.00 | Muzealniaki tuptają po Ossolineum

Rodzinny spacer pełen ciekawostek, opowieści i zagadek połączony z możliwością raczkowania po Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich.

zajęcia dla rodzin z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, bez dolnego limitu wiekowego

obowiązują zapisy od 15 maja 2018: zapisy@ossolineum.pl

godz. 13.00 i 16.00 | Muzealniaki tuptają po muzealnych salach

Rodzinny spacer po Muzeum Pana Tadeusza, pełen ciekawostek, opowieści i zagadek połączony z możliwością raczkowania po muzealnych salach.

zajęcia dla rodzin z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, bez dolnego limitu wiekowego

obowiązują zapisy od 15 maja 2018: zapisy@ossolineum.pl

 • galeria Awangarda BWA Wrocław
  ul. Wita Stwosza 32, Wrocław
  www.bwa.wroc.pl

godz. 11.00 | Sztuka na wyciągnięcie ręki! Czyli wystawa, na której dzieła sztuki wolno dotykać

Autorskie oprowadzanie dla dzieci po wystawie Tomasza Opani Salon wzornictwa, podczas którego młodzi widzowie dowiedzą się od samego artysty, co miał na myśli i do czego służą jego prace.

zajęcia dla dzieci dzieci 5–8 lat

obowiązują zapisy: p.scislowska@bwa.wroc.pl

 • galeria Dizajn BWA Wrocław
  ul. Świdnicka 2–4, Wrocław
  www.bwa.wroc.pl

godz. 14.00 | Publikacja od podszewki, czyli kto i jak pracował nad moją ulubioną książką?

Spotkanie, podczas którego dzieci będą analizować, ile osób pracuje nad wydaniem książki oraz spróbują wcielić się w jedną z nich.

warsztaty dla dzieci 9–12 lat

obowiązują zapisy: p.scislowska@bwa.wroc.pl

godz. 11.00 | W dobrej formie, czyli cała glina w ręce dzieci

Warsztaty ceramiczne prowadzone przez Natalię Kopytko (Diploo Studio) w ramach wystawy W niedalekiej przyszłości Pawła Olszczyńskiego.

warsztaty dla dzieci 6–10 lat

obowiązują zapisy: p.scislowska@bwa.wroc.pl

 • galeria Studio BWA Wrocław
  ul. Ruska 46a/301 (II piętro), Wrocław
  www.bwa.wroc.pl

godz. 14.00 | ABC małego działkowca

Warsztat z przydatnego i smacznego ogrodnictwa domowego, który uwolni w dzieciach nutkę działkowca.

warsztaty dla dzieci 8–12 lat

obowiązują zapisy: p.scislowska@bwa.wroc.pl

godz. 12.30 | Niedzielny Poranek we WRO

Specjalny program filmów animowanych zrealizowanych przez studentów i absolwentów uczelni artystycznych, który towarzyszyć będzie wystawie konkursowej Najlepszych Dyplomów Sztuki Mediów. Po projekcji zachęcamy do twórczych rodzinnych działań związanych z wystawą.

 • Muzeum Architektury we Wrocławiu
  ul. Bernardyńska 5, Wrocław
  www.ma.wroc.pl

godz. 11.00–17.00 | Edukacyjne gry dla dzieci

Układanka Najpiękniejsze budowle Wrocławia – zabawa edukacyjna dla dzieci w wieku od 4 lat

Architektoniczne safari – gra edukacyjna dla dzieci od 6 lat. W jej trakcie uczestnicy „polują” na wyobrażone na eksponatach zwierzęta.

Quest muzealny Skarby architektury – gra dla dzieci i dorosłych

 • Muzeum Narodowe we Wrocławiu
  Pl. Powstańców Warszawy 5, Wrocław
  www.mnwr.art.pl

godz. 10.00 | Tworzymy księgę baśni i opowiadań

Dzieci zapoznają się na wystawie czasowej Sztuka druku z dawnymi, tradycyjnymi sposobami wykonania i rozpowszechniania ksiąg oraz z nowoczesną książką do czytania i do oglądania. Następnie wykonają ilustrację, które połączą we wspólnej oprawie, tworząc jedną księgę.

warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 5–12 lat

obowiązują zapisy od 28 maja 2018: 71 372 51 48 lub edukacja@mnwr.art.pl

godz. 12.00 | Legendy polskie na Dzień Dziecka

Sławomir Ortyl opowie o popularnych polskich legendach na podstawie obrazów na wystawie sztuki polskiej od XVII do XIX wieku. Następnie dzieci wykonają kolorowe wizerunki ludzi i zwierząt związanych z dawnymi opowieściami.

zajęcia dla dzieci w wieku 5–12 lat

obowiązują zapisy od 28 maja 2018: 71 372 51 48 lub edukacja@mnwr.art.pl

godz. 12.00 | ETNO#muzealniaki

Dzieci wspólnie ożywią wystawę stałą Dolnoślązacy. Pamięć, kultura, tożsamość i przyjrzą się dawnej izbie, gdzie zastaną domownika gotowego opowiedzieć ciekawe historie. Następnie wymalują talerz według wzorów dolnośląskich.

obowiązują zapisy: 71 344 33 13

godz. 11.00 | Podróż do wnętrza sztuk

Warsztaty odbędą się na wystawie czasowej poświęconej twórczości Tadeusza Brzozowskiego, który interesował się różnymi, bardzo naturalnymi wnętrzami. Jakimi? Tego uczestnicy dowiedzą się podczas spotkania. Nie zabraknie również wyzwań plastycznych.

warsztaty dla dzieci w wieku 4–6 lat

obowiązują zapisy od 28 maja: 71 712 71 81 lub edukacja.pawilon@mnwr.art.pl

godz. 12.00 | Akcja, atrakcja, abstrakcja

Na początku dzieci i rodzice dowiedzą się, co to jest abstrakcja, podczas wspólnego oglądania kolekcji sztuki polskiej II połowy XX i XXI wieku. Następnie wykonają własną kompozycję abstrakcyjną i nadadzą tytuły powstałym pracom.

warsztaty dla dzieci w wieku 8–10 lat

obowiązują zapisy od 28 maja: 71 712 71 81 lub edukacja.pawilon@mnwr.art.pl

godz. 11.00 | Za górami, za lasami, za siedmioma kościołami… Opowieść o baśniowym Wrocławiu

Uczestnicy przyjrzą się najbardziej znanym podaniom i legendom polskim, zilustrowanym na znaczkach pocztowych. Staną się one inspiracją do stworzenia niezwykłych przedstawień teatralnych, których tematem będą najsłynniejsze wrocławskie baśnie.

warsztaty dla rodzin z dziećmi bez limitu wieku

obowiązują zapisy: 71 343 67 65 lub sekretariat@muzeum.wroclaw.pl

godz. 12.00–20.00 | Samoobsługowe Muzeum

Duchy Lasu to przestrzeń interaktywna, która dzięki uniwersalnemu charakterowi jest niezwykłym polem do samodzielnej zabawy, niezależnie od wieku. Na panoramicznej powierzchni umieszczone zostały magnesy zapraszające do kreowania i komponowania własnych przedstawień leśnych stworów. Dodatkowo w kasie dostępny jest bezpłatnie „Rozrusznik 2D”, czyli samoobsługowe ćwiczenia na papierze.

zabawa z dziećmi bez ograniczeń wiekowych

godz. 13.30–15.00 | Niedzielne Warsztaty Rodzinne

Wyjątkowe działania twórcze w powiązaniu z aktualnymi wystawami czasowymi znajdującymi się w muzeum.

warsztaty dla dzieci w wieku 4–11 lat

obowiązują zapisy (od 23.04.2018 do 01.06.2018): e.frejus-staniek@muzeumwspolczesne.pl

11.00–13.00 | #muzealniaki w MPK

Warsztaty dla rodziców z bezpieczeństwa poruszania się pojazdami komunikacji miejskiej z dziećmi (w tramwaju Moderus na placu Teatralnym)

13.00–14.00 | Baby Art Walk

Spacer dla rodziców z niemowlakami z placu Teatralnego do Muzeum Architektury w towarzystwie animatorów z Fundacji ArtTransparent


Dolny Śląsk

godz. 11.00, 12.00, 13.00, 14.00 i 15.00 | W ceramicznej wzorcowni

Dzieci poznają sposoby zdobienia naczyń ceramicznych na przykładach dawnych i współczesnych form bolesławieckich. Samodzielnie zaprojektują własny wzór i naniosą go – za pomocą stempelków lub pędzla – na biskwit, tworząc unikatowy przedmiot.

warsztaty dla dzieci bez ograniczeń wiekowych

godz. 10.00, 11.00, 12.00 i 13.00 | Warsztaty czerpania papieru w kształcie misia

Dzieci, po wcześniejszym wprowadzeniu w technikę, własnoręcznie wykonają papier czerpany w kształcie misia z oczkami w znaku wodnym.

godziny 10.00 i 12.30 | Kartonowe laleczki, papierowe sukieneczki

Dzieci stworzą lalki z kartonu, następnie ubiorą je w własnoręcznie zaprojektowane papierowe ubranka.

warsztaty dla dzieci bez ograniczeń wiekowych

obowiązują zapisy: 74 862 74 26

godz. 11.00–17.00 | Dzieciaki przejmują Galowice!

Przewodnicy opowiedzą najmłodszym historię karety Kopciuszka i sań Mikołaja, pokażą, w co pakowały się w podróż damy i jak wyglądał strój dorożkarza. Odbędzie się również wielka wymiana zabawek oraz pokaz spektaklu teatralnego.

zajęcia dla dzieci bez ograniczeń wiekowych

godz. 11.00 | Balon statek powietrzny z własną postacią

Dzieci stworzą swoją oryginalną pamiątkę – kolorowy statek powietrzny z balonów i materiałów plastycznych, który może służyć jako funkcjonalny pojemnik lub zabawna dekoracja z wizerunkiem postaci i miejscem na swoje zdjęcie.

warsztaty dla dzieci bez ograniczeń wiekowych

obowiązują zapisy: 75 645 50 78

godz. 9.0016.00 | Pora na dobranoc...

Zwiedzanie wystawy przygotowanej we współpracy z Muzeum Dobranocek w Rzeszowie, na której pokazane są historie bajek z czasów PRL-u.

godz. 9.0016.00 | Pokaz bicia monet

Dzieci niczym w średniowiecznej mennicy spróbują wybić monetę, która będzie kopią legnickiego srebrnego grosza z wizerunkiem św. Jadwigi.

zajęcia dla dzieci bez ograniczeń wiekowych

godz. 10.0016.00 | Dzieci zwiedzają za darmo Muzeum Porcelany!

Zwiedzanie muzeum, które jest pełne skarbów związanych z Wałbrzychem. Spacer po salach może byż niezwykła przygodą, a zwykłe drzwi – wehikułem czasu.

zajęcia dla dzieci bez ograniczeń wiekowych

godz. 10.00, 12.00 i 14.00 | Młodym górnikiem być

Dzieci odkryją w Starej Kopalni tajemnice podziemi w towarzystwie ducha Kopalni – Skarbnika, poznając przy tym niesamowite wałbrzyskie legendy. Spróbują swoich sił przy górniczych pracach, dowiedzą się, jakie zwierzęta można było spotkać w kopalni i może znajdą tajemniczy Złoty Pociąg. Na koniec przygotują górnicze czako i pomalują węglem.

warsztaty dla dzieci bez ograniczeń wiekowych

obowiązują zapisy: edukacja@starakopalnia.pl lub 74 667 09 12

 

 

koordynator akcji:
dr Monika Bronowicka
monika.bronowicka@ossolineum.pl
+ 48 71 755 06 54 | + 48 575 895 999

kontakt prasowy akcji:
Agnieszka Śrutwa
agnieszka.srutwa@ossolineum.pl
+48 71 75 50 663 | +48 570 948 333