Dzień Wolnej Sztuki w Muzeum Pana Tadeusza

• 27 kwietnia 2019 (sobota), godz. 12.00
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, bezpłatne wejściówki dostępne w kasach muzeum w dniu wydarzenia od godziny 10:00
5d54280f26d2a1497217a5c18d79f1bd-350x202

Ile czasu spędzasz na oglądaniu jednego dzieła sztuki w muzeum? 8 sekund? Muzea mają inspirować, a nie męczyć – dlatego powstał Dzień Wolnej Sztuki, do którego po raz trzeci dołączyło Muzeum Pana Tadeusza.

Badania mówią, że taka jest średnia wśród zwiedzających. Czy Twoja wizyta w muzeum to tak naprawdę maraton, podczas którego chcesz zobaczyć wszystkie prezentowane na ekspozycjach obiekty? Muzea mają inspirować, a nie męczyć – dlatego powstał Dzień Wolnej Sztuki – akcja, w której Muzeum Pana Tadeusza weźmie udział również w tym roku.

Dzień Wolnej Sztuki odbywa się raz w roku. Tego dnia o godzinie 12.00 muzea pokazują uczestnikom wydarzenia jedynie pięć wybranych obiektów. Takie „wolne” zwiedzanie ma kilka wymiarów – po pierwsze pokazuje zwiedzającym, że wchodząc do muzeum, nie trzeba zwiedzać go całego. Tak jak w ruchu slow food chodzi o „delektowanie” się obiektem, inspirowanie się nim, a to wymaga czasu. Po drugie jest ono „wolne” także pod względem intelektualnym – podczas akcji nie liczy się to, co mówią o obiekcie specjaliści. Liczy się to, co sami czujemy i myślimy, oglądając go.

Zapraszamy zatem w sobotę 27 kwietnia 2019 o godz. 12.00 do Muzeum Pana Tadeusza, żeby przyjrzeć się dokładniej pięciu wyjątkowych obiektom w obrębie pierwszego piętra wystawy Rękopis „Pana Tadeusza”. Oglądaj je powoli. Zastanów się, co dokładnie widzisz. Jakie emocje w tobie wywołują. Posłuchaj, co do ciebie mówią.

Przed każdym z pięciu dzieł będą stały osoby z naszego zespołu, które pomogą ci w wolnym oglądaniu sztuki: spróbują zainspirować do zastanowienia się nad tym co widzisz oraz zachęcą do dyskusji.

Wstęp do Muzeum Pana Tadeusza w ramach Dnia Wolnej Sztuki o godz. 12.00 bezpłatny!

>>Więcej informacji o wystawach stałych muzeum: Rękopis "Pana Tadeusza" i Misja: Polska

W tym roku zatrzymamy się na dłużej przed eksponatami:

d6b2ce8d1f662cde04fe879df4b172dc
  • Manierystyczne malowidła na drewnianych stropach Kamienicy pod Złotym Słońcem, ok. 1610
    prowadzenie: Ewelina Wypchło
bdcfb87ec67635228db5245a76e097e6
  • Portret Kornela Ujejskiego, Eugeniusz Steinsberg, 1894
    prowadzenie: Paweł Borowy
549cc1b72736e6a64d176d9bc785a2e2
  • Portret Aleksandra i Jana Gabriela, synów Adama Mickiewicza, Zofia Szymanowska-Lenartowicz, ok. 1851 (wł. Muzeum Narodowe w Krakowie)
    prowadzenie: Marta Gierucka
39c9c0df53d14bbf86291f919e18acdf
  • Henryk Lubomirski jako Geniusz Sławy, Jacques Thouron, 1789
    prowadzenie: Magdalena Sudoł
5131b1b450abef9713462f2c8a6e1cde
  • Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz – autograf poematu, 1832–1834
    prowadzenie: Kamil Kasprzak

Prowadzący:

Ewelina Wypchło – animatorka kultury. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Współpracowała z portalem Teatralny.pl i Stowarzyszeniem Akademia Wyobraźni. Miłośniczka kotów. Pasjonatka literatury współczesnej. Pracowniczka Działu Obsługi Widowni w Muzeum Pana Tadeusza.

Paweł Borowy – historyk, doktorant w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Członek zarządu Wrocławskiego Towarzystwa Miłośników Historii. Współpracuje z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu. Jego zainteresowania koncentrują się wokół historii edukacji, pedagogiki, mentalności i medycyny.

Marta Gierucka – studentka judaistyki i filozofii na Uniwersytecie Wrocławskim. Współpracowała z festiwalem Nowe Horyzonty i Narodowym Forum Muzyki. Jej obszarem zainteresowań są kognitywistyka i neuroestetyka. Jest przewodniczką po wystawach stałych Muzeum Pana Tadeusza.

Kamil Kasprzak – przewodnik muzealny, polonista, animator teatralny. Pasjonuje się teatralnym wymiarem sztuk plastycznych i widowiskowych. Krzewiciel pięknej polszczyzny. Pisze pracę dyplomową o problemie bólu w twórczości Witolda Gombrowicza. Niepoprawny miłośnik starych gier komputerowych RPG i RTS.

Magdalena Sudoł – absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Współpracowała z Festiwalem Literackim Brunona Schulza i z Muzeum Współczesnym we Wrocławiu. Miłośniczka szeroko pojętej kultury i animacji czasu wolnego dzieci. Pasjonatka literatury i sztuki współczesnej.

de485c9997e986f99e7174064219fb11