Spotkanie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa
- 14 września 2024 (sobota), godzina 12.00
- wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w kasach muzeum
-
prowadzenie: Magdalena Sudoł
„Tam i z powrotem – egzotyczne podróże Melchiora Wańkowicza” – spotkanie kuratorskie
W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Muzeum Pana Tadeusza zaprasza na spotkanie kuratorskie dotyczące wystawy „Tędy i owędy – wędrówki Melchiora Wańkowicza”.
Pięćdziesiąt lat temu, dokładnie 10 września 1974 roku zmarł w Warszawie – reportażysta, podróżnik, mistrz polszczyzny, wybrany przez Sejm RP patron Roku 2024 – Melchior Wańkowicz. Spuścizną pisarza po jego śmierci zajęła się jego najbliższa sekretarka i asystentka – Aleksandra Ziółkowska-Boehm. Z tej okazji zapraszamy na spotkanie kuratorskie o podróżach, wędrówkach i szlakach „ojca polskiego reportażu”, który w ciągu swojego życia odwiedził wiele państw i miast, opisywanych w reportażach wraz z atrakcyjnymi zdjęciami. Jakie miejsca na świecie odwiedził krewny malarza Walentego Wańkowicza? Z kim podróżował? Jakimi środkami transportu się poruszał? Ile prawdy kryje się w jego prozie podróżniczej, a ile jest w niej fikcji? Czy pisarz często „koloryzował” swoje historie? Na te pytania spróbujemy wspólnie odpowiedzieć na spotkaniu kuratorskim.
Na wystawie „Tędy i owędy – wędrówki Melchiora Wańkowicza” prezentujemy wydania reportaży podróżniczych z wyeksponowanymi fotografiami: starsze – z dwudziestolecia międzywojennego i okresu PRL-u oraz nowsze – z końca XX i początku XXI wieku; oryginalne zdjęcia ukazujące wizerunek reportażysty, a także fragment rękopisu Kazimierza Paszkowskiego poświęcony wędrówkom Wańkowicza.
Spotkanie poprowadzi Magdalena Sudoł.
Prowadzenie
Magdalena Sudoł – adiunkt w Dziale Historii i Interpretacji „Pana Tadeusza” w Muzeum Pana Tadeusza, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Współkuratorka wystaw czasowych „Fredro dzieciom” zrealizowanej w ramach siódmej edycji Festiwalu Tradycji Literackich oraz „Czarna sukienka. Patriotki w walce o wolność” w Muzeum Pana Tadeusza. Jest autorką cyklu podcastów muzealnych „W księgarni”. Wykonuje kwerendy i przygotowuje kolejne odsłony wystawy stałej Rękopis „Pana Tadeusza”.
Europejskie Dni Dziedzictwa
Europejskie Dni Dziedzictwa to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowej skali i zasięgu: co roku we wrześniu mieszkańcy Starego Kontynentu mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy oraz skorzystać z szerokiego wachlarza wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych.
Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.
*Materiały Organizatora