4. Edycja Festiwalu Feminatywa

Feministyczny maraton filmowy

 • 12 listopada 2023 (niedziela)
 • godz. 15.00, 17.15, 19.00
 • Muzeum Pana Tadeusza, Rynek 6
  Kino Popiół i Diament
 • wejście przez kawiarnię

Zapraszamy na Feministyczny Maraton Filmowy w kinie Popiół i Diament, który jest częścią tegorocznej edycji Festiwalu Feminatywa.


Haromonogram
12 listopada 2023

 • godzina 15.00

  Moje Stare
  , reż. Natasza Parzymies
  24 minuty, 2023, Polska

  Kobieta na dachu, reż. Anna Jadowska
  93 minuty, 2022, Polska, Francja, Szwecja

 • godzina 17.15

  Simona
  , reż. Natalia Koryncka-Gruz
  93 minuty, 2022, Polska

 • godzina 19.00

  Skate Kichten
  , reż. Crystal Moselle
  105 minut, 2018, USA

O filmach

Moje Stare
reżyseria Natasza Parzymies

24 minuty, 2023, Polska

Po pięćdziesięciu latach Zofia i Ania postanawiają wyruszyć w ostatnią wspólną podróż, żeby zawalczyć o dawne uczucie. W głównych rolach zobaczymy gwiazdy polskiego kina – Dorotę Pomykałę i Dorota Stalińską. Film został już okrzyknięty polską odpowiedzią na kultowy obraz „Thelma i Louise”. Subtelna i poetycka, ale jednocześnie bardzo wyraźna opowieść o miłości i dzikim pragnieniu powrotu do tego, co zostało utracone. Reżyserką jest Natasza Parzymies – twórczyni popularnego serialu internetowego „Kontrola”, a autorską muzykę skomponował Ralph Kaminski.

Kobieta na dachu
reżyseria Anna Jadowska
93 minuty, 2022, Polska, Francja, Szwecja

„Kobieta na dachu” to poruszający film stworzony przez kobiety, w tym reżyserkę i scenarzystkę Annę Jadowską, opowiadający historię sześćdziesięcioletniej położnej Miry, która nieoczekiwanie dokonuje napadu na bank (w roli głównej Dorota Pomykała). Polska produkcja została doceniona przez krytyków i nagrodzona na założonym przez Roberta De Niro Tribeca Film Festival oraz podczas ostatniej edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Mirka to sześćdziesięcioletnia położna. Jest świetna w swoim fachu, a jeszcze lepsza w ukrywaniu swoich potrzeb i uczuć. W domu też skupia się na innych – mężu i dorosłym synu. Czasem wymyka się na dach swojego bloku, żeby zapalić papierosa. To jedyna rzecz, jaką robi tylko dla siebie, aż do dnia, w którym napada na bank uzbrojona w niewielki nóż kuchenny. Czy wydarzenie to pozwoli, by Mirka spojrzała na swoje życie z innej perspektywy?

Simona
reżyseria Natalia Koryncka-Gruz

93 minuty, 2022, Polska

Kim naprawdę była Simona Kossak – legendarna badaczka, która żyła otoczona zwierzętami w Puszczy Białowieskiej? Dlaczego uciekła od rodziny – słynnego rodu Kossaków? Jak wyglądało życie pierwszej polskiej ekolożki-aktywistki w latach 70. XX wieku? Unikalne, często prezentowane po raz pierwszy w filmie, zdjęcia i nagrania z archiwum Simony oraz jej partnera Lecha Wilczka przenoszą nas do pradawnej Puszczy i pozwalają doświadczyć wyjątkowego życia z dala od cywilizacji. Simona była ulubienicą terroryzującego okolicę kruka, matkowała rysiowi i łosiom, a  jej empatyczne podejście do zwierząt i roślin nie tylko pozwala nam zobaczyć Puszczę Białowieską jako unikalny na skalę światowa ekosystem, ale też pomaga zrozumieć, że jesteśmy współlokatorami na Ziemi i powinniśmy pozwolić żyć innym istotom. Ta barwna, bezkompromisowa i wyprzedzająca swój czas wizjonerka często samotnie musiała walczyć o dobro oraz szacunek dla przyrody.

Skate Kichten
reżyseria Crystal Moselle

105 minut, 2018, USA

Introwertyczna nastoletnia skejterka z Long Island zaprzyjaźnia się z ekipą (składającą się wyłącznie z dziewczyn) z Nowego Jorku o nazwie „Skate Kichten” (grupa faktycznie istnieje). Spotkanie to wywraca jej życie do góry nogami. Scenarzystka i reżyserka Crystal Moselle zanurzyła się w życiu swoich bohaterek, ściśle z nimi współpracując przy tworzeniu fabuły. Zaowocowało to zniewalającą autentycznością filmu. Ekran aż kipi od dziewczyńskich hormonów i namiętności oraz hipnotycznych sekwencji jazdy na deskorolce. To utrzymana w miejskiej poetyce opowieść o dojrzewaniu i prawie do bycia sobą. Film precyzyjnie oddaje doświadczenia młodych kobiet w przestrzeniach zdominowanych przez mężczyzn i opowiada historię dziewczyny, która uczy się, jak ważne jest koleżeństwo i odkrywanie siebie.

W jednym z wywiadów Moselle przyznała, że inspiracją do zrealizowania „Skate Kichten” był polski film „Wszystkie nieprzespane noce” w reżyserii Michała Marczaka.

Crystal Moselle jest autorką m.in. słynnego dokumentu „Wataha”. Na podstawie filmu „Skate Kichten” powstał serial „Betty”.

*Materiały Organizatora

feminatywa-desktop

Odwiedź Muzeum Pana Tadeusza