4. Edycja Festiwalu Feminatywa
Feministyczny maraton filmowy
- 12 listopada 2023 (niedziela)
- godz. 15.00, 17.15, 19.00
- wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: fama.wroc.pl/feminatywa
- Muzeum Pana Tadeusza, Rynek 6
Kino Popiół i Diament - wejście przez kawiarnię
-
godzina 15.00
Moje Stare, reż. Natasza Parzymies
24 minuty, 2023, PolskaKobieta na dachu, reż. Anna Jadowska
93 minuty, 2022, Polska, Francja, Szwecja -
godzina 17.15
Simona, reż. Natalia Koryncka-Gruz
93 minuty, 2022, Polska -
godzina 19.00
Skate Kichten, reż. Crystal Moselle
105 minut, 2018, USA
O filmach
Po pięćdziesięciu latach Zofia i Ania postanawiają wyruszyć w ostatnią wspólną podróż, żeby zawalczyć o dawne uczucie. W głównych rolach zobaczymy gwiazdy polskiego kina – Dorotę Pomykałę i Dorota Stalińską. Film został już okrzyknięty polską odpowiedzią na kultowy obraz „Thelma i Louise”. Subtelna i poetycka, ale jednocześnie bardzo wyraźna opowieść o miłości i dzikim pragnieniu powrotu do tego, co zostało utracone. Reżyserką jest Natasza Parzymies – twórczyni popularnego serialu internetowego „Kontrola”, a autorską muzykę skomponował Ralph Kaminski.
„Kobieta na dachu” to poruszający film stworzony przez kobiety, w tym reżyserkę i scenarzystkę Annę Jadowską, opowiadający historię sześćdziesięcioletniej położnej Miry, która nieoczekiwanie dokonuje napadu na bank (w roli głównej Dorota Pomykała). Polska produkcja została doceniona przez krytyków i nagrodzona na założonym przez Roberta De Niro Tribeca Film Festival oraz podczas ostatniej edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Mirka to sześćdziesięcioletnia położna. Jest świetna w swoim fachu, a jeszcze lepsza w ukrywaniu swoich potrzeb i uczuć. W domu też skupia się na innych – mężu i dorosłym synu. Czasem wymyka się na dach swojego bloku, żeby zapalić papierosa. To jedyna rzecz, jaką robi tylko dla siebie, aż do dnia, w którym napada na bank uzbrojona w niewielki nóż kuchenny. Czy wydarzenie to pozwoli, by Mirka spojrzała na swoje życie z innej perspektywy?
Kim naprawdę była Simona Kossak – legendarna badaczka, która żyła otoczona zwierzętami w Puszczy Białowieskiej? Dlaczego uciekła od rodziny – słynnego rodu Kossaków? Jak wyglądało życie pierwszej polskiej ekolożki-aktywistki w latach 70. XX wieku? Unikalne, często prezentowane po raz pierwszy w filmie, zdjęcia i nagrania z archiwum Simony oraz jej partnera Lecha Wilczka przenoszą nas do pradawnej Puszczy i pozwalają doświadczyć wyjątkowego życia z dala od cywilizacji. Simona była ulubienicą terroryzującego okolicę kruka, matkowała rysiowi i łosiom, a jej empatyczne podejście do zwierząt i roślin nie tylko pozwala nam zobaczyć Puszczę Białowieską jako unikalny na skalę światowa ekosystem, ale też pomaga zrozumieć, że jesteśmy współlokatorami na Ziemi i powinniśmy pozwolić żyć innym istotom. Ta barwna, bezkompromisowa i wyprzedzająca swój czas wizjonerka często samotnie musiała walczyć o dobro oraz szacunek dla przyrody.
Introwertyczna nastoletnia skejterka z Long Island zaprzyjaźnia się z ekipą (składającą się wyłącznie z dziewczyn) z Nowego Jorku o nazwie „Skate Kichten” (grupa faktycznie istnieje). Spotkanie to wywraca jej życie do góry nogami. Scenarzystka i reżyserka Crystal Moselle zanurzyła się w życiu swoich bohaterek, ściśle z nimi współpracując przy tworzeniu fabuły. Zaowocowało to zniewalającą autentycznością filmu. Ekran aż kipi od dziewczyńskich hormonów i namiętności oraz hipnotycznych sekwencji jazdy na deskorolce. To utrzymana w miejskiej poetyce opowieść o dojrzewaniu i prawie do bycia sobą. Film precyzyjnie oddaje doświadczenia młodych kobiet w przestrzeniach zdominowanych przez mężczyzn i opowiada historię dziewczyny, która uczy się, jak ważne jest koleżeństwo i odkrywanie siebie.
W jednym z wywiadów Moselle przyznała, że inspiracją do zrealizowania „Skate Kichten” był polski film „Wszystkie nieprzespane noce” w reżyserii Michała Marczaka.
Crystal Moselle jest autorką m.in. słynnego dokumentu „Wataha”. Na podstawie filmu „Skate Kichten” powstał serial „Betty”.
*Materiały Organizatora