zajęcia z Muzeum Pana Tadeusza

Ferie online

• 4–15 stycznia 2021
  • poniedziałki, środy i piątki
    godz. 10.00–11.30
  • Udział w zajęciach jest bezpłatny
  • Obowiązują zapisy przez formularze
  • Zajęcia odbywają się online na platformie Zoom
Zapraszamy dzieci w wieku od 6 do 12 lat na ferie z Muzeum Pana Tadeusza. Podczas spotkań uczestnicy odbędą podróż w czasie do szlacheckiego dworu. Jak mogli spędzać zimę mieszkańcy Soplicowa? W co dwieście lat temu bawiły się dzieci? Co jedzono? I jak w ogóle taki dwór szlachecki wyglądał?

Każde spotkanie będzie inspiracją do stworzenia własnej pracy plastycznej. Zachęcamy do dzielenia się efektami na Instagramie oznaczając je hasztagami #muzealniaki oraz #feriewmuzeum. Najciekawsze udostępnimy na profilu Muzealniaki.

Zabawy zimowe
kiedyś i dziś

4 stycznia 2021 (poniedziałek)
prowadzenie: Paulina Gawrońska

Zajrzymy do szlacheckiego dworu, by zobaczyć jak umilano sobie czas, kiedy okolica pokryta była śniegiem. Porozmawiamy też o zabawach z okresu PRL-u, które mogą pamiętać rodzice i dziadkowie uczestników. Porównamy je ze współczesnymi zabawami. Przygotujemy własną wersję gry memory do rodzinnych rozgrywek. Dodatkowo poznamy omówione zabawy w wersji angielskiej, a wszystko po to, by na koniec zagrać w popularną grę ćwiczącą pamięć i refleks.

Szczodry dzień Trzech Króli

6 stycznia 2021 (środa)
prowadzenie: Agnieszka Hajduk

Jak w dawnej Polsce obchodzono święto Trzech Króli? Jakie obyczaje tego dnia panowały na dworach królewskich, szlacheckich, w miastach oraz na wsi? W trakcie spotkania uczestnicy wysłuchają opowieści o dawnych tradycjach związanych z ostatnim z dwunastu szczodrych dni oraz wcielą się w postać tajemniczego Migdałowego Króla lub Królowej.

Czas na karnawał!

8 stycznia 2021 (piątek)
prowadzenie: Agnieszka Hajduk

Przygotujcie się na bal, bo zapusty, inaczej ostatki, są tuż. Jak dawniej obchodzono karnawał, czyli czas pomiędzy Nowym Rokiem lub świętem Trzech Króli a rozpoczęciem Wielkiego Postu? Porozmawiamy o staropolskich tradycjach oraz przygotujemy element karnawałowego stroju.

Zima na szlacheckim stole

11 stycznia 2021 (poniedziałek)
prowadzenie: Paulina Gawrońska

Zimy w Polsce XVII i XVIII wieku były mroźne i surowe, aby je przetrwać należało nie tylko przygotować ciepłe ubrania, ale także zgromadzić zapasy, które musiały wystarczyć aż do wiosny. Co gościło na szlacheckim stole zimą? Jakie przetwory, przygotowane w okresie jesiennym, można było znaleźć w domowej spiżarni? Podczas zajęć odpowiemy na te pytania oraz według prostego przepisu przygotujemy posiłek idealny na zimową zawieruchę.

Dwór drewniany śniegiem zasypany

13 stycznia 2021 (środa)
prowadzenie: Agnieszka Hajduk

Dawno temu (minęło już ponad dwieście lat) polska szlachta mieszkała we dworach. Jak one wyglądały? Co znajdowało się w środku, a co w najbliższej okolicy szlacheckiego domostwa? Podczas zajęć przeniesiemy się do wieku XVIII, domów zasypanych śniegiem, czasu, w którym o kaloryferach jeszcze nikomu się nie śniło!

Skąd te ferie? I jak to jest u innych?

15 stycznia 2021 (piątek)
prowadzenie: Paulina Gawrońska

Zapraszamy do dyskusji o tym, czy potrzebujemy ferii zimowych i dlaczego wszyscy uczniowie nie mogą cieszyć się nimi równocześnie. Uczestnicy dowiedzą się, od kiedy ferie organizowane są w Polsce oraz jak wyglądają one w innych krajach. Może są na świecie dzieci, które nigdy nie mają ferii?