Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej
Ojce i Dziatki
- 23–25 czerwca 2023
- na festiwalowe wydarzenia obowiązują zapisy według zasad określonych na stronie Organizatora
Zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza na wydarzenia towarzyszące Międzypokoleniowemu Festiwalowi Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki.
Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej jest partnerski i międzypokoleniowy. Międzypokoleniowy, bo dla dzieci liczy się rodzina. To w niej kształtują się pozytywne nawyki i rozwija się miłość do literatury. Niech książki burzą mury generacyjne i łączą. Niech będą pretekstem i inspiracją do ważnych rozmów oraz wspaniale spędzonego wspólnie czasu. Partnerski, bo stworzyliśmy ideę miast partnerskich. Duże ośrodki kulturalne, których naturalną rolą jest wyznaczanie kierunków, wskazywanie trendów i odważne parcie do przodu, to nie jedyne miejsca na mapie, gdzie będzie działał festiwal. Będziemy także w miastach partnerskich, niedalekich, niemal sąsiedzkich, nieco mniejszych, ale niczym nieustępujących, pięknych, z bogatą historią i aspiracjami.
Program wydarzeń
23 czerwca 2023 (piątek),
godz. 18.00
Inauguracja wystawy „Wrażliwe jak dziecko”
Wystawa prezentuje dwanaście niezwykłych ilustracji publikowanych w magazynie „Newsweek Psychologia Dziecka”. Zostały stworzone, by zilustrować najważniejsze problemy młodych ludzi, ich wrażliwość i perspektywę, którą powinniśmy poznać także my – dorośli.
Ich autorami są wybitni polscy ilustratorzy, między innymi: Marianna Sztyma, Emilia Dziubak, Joanna Rusinek, Nika Jaworowska-Duchlińska, Joanna Bartosik. Malują świat dziecięcych przeżyć, abyśmy spojrzeli na nie oczami dziecka.
Przy obrazach umieszczone są QR kody, które odsyłają do artykułów napisanych dla „Newsweek Psychologia Dziecka” przez uznanych specjalistów z zakresu rozwoju i psychologii.
Partnerem wystawy jest Fundacja ING Dzieciom.
24 czerwca 2023 (sobota),
godz. 12.15–13.15
- Wiek uczestników: 5+
prowadząca: Marta Guśniowska
„Duże sprawy małych ludzi” – warsztaty
Wyobraźcie sobie, że musicie wyruszyć w ważną podróż, a Waszą jedyną informacją, w którą stronę podążać jest kierunek: niebo! Brzmi jak wyzwanie, prawda? Niedźwładek, bohater książki Marty Guśniowskiej, podejmuje się tej trudnej misji. Jej celem jest odnalezienie dziadka pewnego chłopca, którego miś darzy szczególnym uczuciem. Czy dziadek wróci na Ziemię czy ma zupełnie inne plany. To spotkanie rozśmieszy Was do łez, pokaże jak buduje się wspomnienia i jak mruczy zadowolony niedźwiedź.
O prowadzącej:
Marta Guśniowska – pisarka, dramatopisarka, reżyserka teatru lalek. Z wykształcenia filozof (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) – z podejścia do życia również filozof, uwiedziony filozofią starożytnych Chin (praca magisterska „Tao Baśni”). Debiutowała „Baśnią o Rycerzu bez Konia”, na deskach Teatru Animacji w Poznaniu w roku 2005 (tam również miał miejsce debiut reżyserski sztuką „A niech to Gęś kopnie!”, 2014), debiut książkowy: „A niech to Gęś kopnie!” (Tashka, 2017). Na co dzień związana z Białostockim Teatrem Lalek. Mieszka w Supraślu, w Puszczy Knyszyńskiej, i tam pisze, pisze, pisze… I czasem czyta. Ulubiona książka: „Alicja w Krainie Czarów”. Ulubione zajęcie: pisanie, pisanie, pisanie…
24 czerwca 2023 (sobota),
godz. 16.00–17.00
- Wiek uczestników: 6+
prowadzący: Paweł Pawlak
„W pracowni mistrza” – spotkanie z Pawłem Pawlakiem
Spotkania z Pawłem Pawlakiem uchylającym drzwi swojej pracowni już stały się tradycją Festiwalu. Artysta nie tylko prezentuje zdjęcia dokumentujące prace nad książkami.
Przez salę raz po raz przechodzą westchnienia zachwytu na widok ręcznie robionych niesamowitych figurek, kolaży i kompozycji. To unikatowe spotkania, podczas których można zapytać o warsztat, a przede wszystkim zdać sobie sprawę z ogromu pracy koniecznej by powstała piękna książką.
Spotkanie organizowane we współpracy z wydawnictwem Wilga.
24 czerwca 2023 (sobota),
godz. 17.00–18.30
- Wiek uczestników: 7+
prowadzący: Paweł Pawlak
„Telewizor Felci” – warsztat kreatywny pod okiem Pawła Pawlaka
Jesteśmy pewni, że po zeszłorocznym spotkaniu przeczytaliście „Felcię” jednym tchem. Jeśli poczuliście sentyment lub zainteresowaliście się czasami, w których była małą dziewczynką, ten warsztat przypadnie wam do gustu. W ramach lekcji historii stworzymy telewizory z PRL-u, pieszczotliwie nazywane „pudłami”. Dobra wiadomość jest taka, że zbudowane telewizory zabierzecie ze sobą do domów… Możecie nawet przykryć je serwetką. 🙂
Spotkanie organizowane we współpracy z wydawnictwem Wilga.
O prowadzącym:
Paweł Pawlak – ilustrator i autor ponad 80 książek. Ukończył z wyróżnieniem Wydział Malarstwa, Grafiki i Rzeźby na wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Współpracował z twórcami z Polski, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Korei i Kanady. Nominowany do Nagrody im. Astrid Lindgren 2019. Znany z takich książek jak: „Ciao! Ahoj! Hello!” bądź „Czarostatki i parodzieje”. Ostatnio zasłynął także nową graficzną interpretacją „Małego Księcia”.
25 czerwca 2023 (niedziela),
godz. 11.00–12.00
- Wiek uczestników: 6+
Pokaz animowanych filmów krótkometrażowych
Zapraszamy na pokaz filmowy, podczas którego zobaczycie:
- Jak pokonać strach? (Comment j’ai vaincu ma peur des humains) (9 min.)
reżyseria i scenariusz: Helene Ducrocq, Francja 2020Kiedy sympatyczna pajęczyca zbliża się do kresu życia wraz ze swoim najlepszym przyjacielem – muchą, zastanawiają się nad podróżą do Nowego Jorku. Wymaga to odwagi, której zawsze jej brakowało. Czy znajdzie ją w sobie teraz?
- Wilczek (Lupin) (11 min.)
reżyseria: Helene Ducrocq, scenariusz: Pierre-Luc Granjon, Francja, 2020Młody wilczek po raz pierwszy sam wychodzi z bezpiecznej norki. Zagubiony znajduje schronienie w ogrodzie, gdzie znajdują go dzieci myśliwego. Odważne rodzeństwo postanawia pomóc maluchowi i zabiera go do domu.
- Zolemia (Zolemia) (9 min.)
reżyseria: Nina Samanishvili, scenariusz: Ketevan Janelidze, Nina Samanishvili, Gruzja, 2021Czy zebra nadal jest prawdziwą zebrą, jeżeli nie ma czarno-białych pasków? Wizyty u lekarza, kontakt z innymi zwierzętami, eksperymenty z farbą przekonują ją, że najważniejsze to poznać swoje mocne i słabe strony.
- Z deszczu do babci (Maman Pleut des Cordes) (30 min.)
reżyseria: Hugo de Faucompret, scenariusz: Lison D’Andréa, Hugo De Faucompret, Francja, 2021Jane zostaje wysłana na święta do babci. Pomimo wcześniejszej niechęci, przekonuje się, że czasem warto otworzyć się na nowe doświadczenia oraz innych ludzi. Nietypowe święta okazują się bowiem być pełne niespodzianek i przygód.
Pokazy filmów festiwalowych odbywają się w ramach Repliki Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży KINOLUB 2022.
25 czerwca 2023 (niedziela),
godz. 12.00–13.00
- Wiek uczestników: 7+
goście: Nikola Kucharska, Boguś Janiszewski
„Co się dzieje w Twoim ciele” – spotkanie z Nikolą Kucharską i Bogusiem Janiszewskim.
Bardzo to wkurzające, gdy kładziesz się spać i nie możesz zasnąć… Antek przewraca się z boku na bok, wierci się i wierci, i nic! Przypadkiem odkrywa, że pod jego łóżkiem mieszka podejrzany stworek, w dodatku cały z… kurzu. Kurzol okazuje się całkiem fajnym gościem, co więcej – ma patent na to, jak pomóc Antkowi. Kiedy obaj przenoszą się do wnętrza organizmu chłopca, robi się naprawdę ciekawie. A to dopiero początek przygody!
Autorzy nowej serii książek w nurcie SELF-REG pomogą w rozpoznawaniu emocji i reakcji organizmu oraz zrozumieniu ich mechanizmów i skutków, jakie ze sobą niosą. Po tym spotkaniu łatwiej będziecie dokonywać wyborów mających korzystny wpływ na samopoczucie i zachowanie.
Spotkanie zorganizowane we współpracy z wydawnictwem Agora dla dzieci.
Goście:
Nikola Kucharska – ilustratorka i autorka książek, komiksów i gier planszowych dla dzieci i młodzieży. Ukończyła projektowanie graficzne na katowickiej ASP. Ma na koncie ponad 25 książek. Współpracuje z wieloma wydawcami w Polsce, Francji, Chinach, Rosji, Korei, Niemczech czy Hiszpanii. Jej „Podróż dookoła świata. Północ-południe. Wschód-zachód” nominowano w konkursie PTWK. Najpiękniejsza Książka Roku 2016, a „Zwierzęta, które zniknęły. Atlas zwierząt wymarłych” (teksty: Katarzyna Gładysz, Joanna Wajs i Paweł Łaczek) otrzymały nagrodę główną w konkursie Mądra Książka Roku 2018, Wyróżnienie w XVII edycji konkursu Świat Przyjazny Dziecku oraz nominację w konkursie Przecinek i Kropka Najlepsza Książka Roku 2018.
Boguś Janiszewski – absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pisarz, nauczyciel, ekspert związany ze środowiskiem edukacji niepublicznej. Autor licznych, stworzonych wspólnie z ilustratorem Maksem Skorwiderem popularnonaukowych książek dla dzieci z serii „To, o czym dorośli ci nie mówią”: „Ekonomia” „Polityka”, „Mózg”, „Kosmos”, „Sztuczna Inteligencja”, “Wirus i inne drobne ustrojstwa”, „Klimat”, „Sex”, a także „Rewolucje”, „Mury” i „Wojny”. Dla Wydawnictwa Agora dla dzieci i Fundacji ISKIERKA wspólnie z Maksem Skorwiderem stworzył charytatywnie książkę-cegiełkę „O, choroba”, pomagającą dzieciom z chorobami nowotworowymi.
*Wszystkie informacje stanowią materiały Organizatora