Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej

Ojce i Dziatki

  • 14–16 czerwca 2024

 

Zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza na wydarzenia towarzyszące Międzypokoleniowemu Festiwalowi Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki.

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej jest partnerski i międzypokoleniowy. Międzypokoleniowy, bo dla dzieci liczy się rodzina. To w niej kształtują się pozytywne nawyki i rozwija się miłość do literatury. Niech książki burzą mury generacyjne i łączą. Niech będą pretekstem i inspiracją do ważnych rozmów oraz wspaniale spędzonego wspólnie czasu. Partnerski, bo stworzyliśmy ideę miast partnerskich. Duże ośrodki kulturalne, których naturalną rolą jest wyznaczanie kierunków, wskazywanie trendów i odważne parcie do przodu, to nie jedyne miejsca na mapie, gdzie będzie działał festiwal. Będziemy także w miastach partnerskich, niedalekich, niemal sąsiedzkich, nieco mniejszych, ale niczym nieustępujących, pięknych, z bogatą historią i aspiracjami.

Program wydarzeń


14 czerwca 2024 (piątek),
godz. 19.30

  • Start: Muzeum Pana Tadeusza (Rynek 6)
  • Wiek uczestników: 9+

„Odczaruj wrocławskiego ducha” – gra rodzinna na podstawie książki „Duchowy przewodnik po Polsce czyli 101 wycieczek z dreszczykiem”. Wydarzenie z udziałem autorki – Martyny Skibińskiej 

Już niebawem na miłośników przeraźliwych (ale z umiarem) historii czeka gra terenowa, w której uczestnicy będą mogli się wcielić się w prawdziwych tropicieli duchów! Wrocławskie uliczki i zakamarki wypełnią mary i straszydła z całej Polski. Wasze zadanie - odnaleźć je wszystkie i wypędzić do domu! Zachęcamy do wspólnej zabawy, miejskich przechadzek i kształcenia się w zawodzie pogromców duchów. To całkiem przyszłościowy zawód. Do zobuuuuuczenia! 


15 czerwca 2024 (sobota),
godz. 11.00–13.00

  • Miejsce: Muzeum Pana Tadeusza (Rynek 6)
  • Wiek uczestników: 6+

Nie tylko „Lody we wszystkich smakach” – warsztat plastyczny z Pawłem Mildnerem

Każdy z nas ma inne nadzieje, inne zdolności inne potrzeby. Na kolejnych stronach książki artysty znajdziemy zupełnie unikatowe marzenia dzieci. A gdyby nasze marzenie stało się kolejną stroną książki? W końcu wszyscy razem tworzymy księgę, czyli wielokolorowy świat złożony z codziennych drobnostek.

Pełne pozytywnej energii, mocnych barw i wyrazistych, oszczędnych form ilustracje Pawła Mildnera z lekkością prowadzą nas przez świat dziecięcej wyobraźni. Tym razem autor poprowadzi dzieci poprzez kolejne kroki artystycznego warsztatu, prowadzącego do ważnego wniosku.


15 czerwca 2024 (sobota),
godz. 14.00–16.00

  • Miejsce: Muzeum Pana Tadeusza (Rynek 6)
  • Wiek uczestników: 8+

„Porozmawiajmy o sztuce” – spotkanie warsztatowe z Katarzyną Rygiel 

Leon, którego mama pracuje w galerii sztuki, a tata jest malarzem, poznaje zjawiskowego Tygrysa z obrazu Henriego Rousseau. Zwierzak wprowadza chłopca w fascynujący świat malarstwa. Objaśnia, czym jest perspektywa, pokazuje, jak operować kolorami, światłem i cieniem. Wkracza wraz z Leonem w świat dobrze znanych mu obrazów Van Gogha czy Moneta, które nagle ożywają, dzięki wiedzy przekazanej przez Tygrysa… W przestrzeniach ekspozycji Muzeum Pana Tadeusza też zadzieje się magia. Tygrysa co prawda zastąpi autorka książki, ale nie mamy wątpliwości, że będzie to niezapomniane doświadczenie. 

Partnerem wydarzenia jest wydawnictwo Literatura


16 czerwca 2024 (niedziela),
godz. 12.00–14.00

  • Miejsce: Muzeum Pana Tadeusza, Kino Popiół i Diament (Rynek 6)
  • Wiek uczestników: 6+/8+

Pokaz filmów krótkometrażowych cz. 1

Wiek: 6+ 

12.00–12.45

Pokaz filmów krótkometrażowych cz.2 

Wiek: 8+

13.00–14.00 

Pokazy filmów festiwalowych odbywają się w ramach Repliki Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży KINOLUB 2024


16 czerwca 2024 (niedziela),
godz. 15.30–18.00

  • Miejsce: Muzeum Pana Tadeusza (Rynek 6) / gmach główny Ossolinem (Szewska 37)
  • Wiek uczestników: 9+

„Ekonomia. To, o czym dorośli ci nie mówią” – gra ekonomiczna z Bogusiem Janiszewskim i wizyta na wystawie „Historia nie/oczywista. 200 lat Muzeum Książąt Lubomirskich”

Skąd się biorą pieniądze, jak zarobić, ale się za bardzo nie narobić, co się opłaca, a co nie, gdzie kupić taniej, jak ratować sytuację, kiedy w skarbonce albo w portfelu widać dno. Po co Ci ekonomia?! Przekonaj się.

Zagraj z autorem w grę, realizując transakcje całą rodziną lub samodzielnie. 

Muzeum Pana Tadeusza z okazji tego wydarzenia zamieni się w najprawdziwsze targowisko! Nie możesz tego przegapić. Dopełnieniem wydarzenia będzie wizyta na wystawie, „Historia nie/oczywista. 200 lat Muzeum Książąt Lubomirskich”, która podejmuje między innymi temat numizmatyki. 

Wydarzenie zainspirowane i zrealizowane dzięki Fundacji ING Dzieciom.
Partnerami wydarzenia są Zakład Narodowy im. Ossolińskich oraz Wydawnictwo Publikat.


*materiały Organizatora

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki Wrocław

Odwiedź Muzeum Pana Tadeusza