• 22 czerwca 2023 (czwartek), godz. 17.00
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
  • prowadzenie: Marcin Szyjka

„Gambit orangutana. Opowieść o polskich szachach– spotkanie z Kasprem Bajonem

Książka „Gambit orangutana” (Wydawnictwo Czarne 2022) jest opowieścią o polskich szachach. Autor pisze przede wszystkim o złotej epoce polskich szachów, wielkim Akiwie Rubinsteinie, Karolu Irzykowskim, Janie Karskim i Józefie Piłsudskim, o polskich mistrzyniach z okresu międzywojnia oraz o szachach w getcie. Splata opowieść o grze w szachy z historią Polski i losami poszczególnych postaci.

Kasper Bajon – pisarz, poeta, filmowiec. Studiował w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Wydał kilka książek prozatorskich i poetyckich, w tym „Fuerte” – opowieść o Fuerteventurze, która znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike (2021) i „Gambit orangutana – opowieść o polskich szachach”. Publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Dwutygodniku”, „Twórczości”, „Śląsku”, „Kontekstach”, „Wyspie”, „Ricie Baum” oraz „Więzi”. Był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa narodowego. Jego debiutancki film „Via Carpatia” (2018), który współreżyserował z żoną Klarą Kochańską, był prezentowany na wielu festiwalach w Polsce i za granicą. Od dziecka amatorsko gra w szachy.

Transmisja spotkania

Prowadzący

Marcin Szyjka – Historyk, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracował w Muzeum w Dzierżoniowie, redaktor „Rocznika Dzierżoniowskiego” w latach 2013–2015. Aktualnie pracownik Gabinetów Świadków Historii w Muzeum Pana Tadeusza, gdzie zajmuje się zbiorami Tadeusza Różewicza, prowadzi spotkania z autorami książek i jest współautorem krótkich filmów przybliżających sylwetkę Tadeusza Różewicza.

mkidn

Zadanie „Popiół i Diament. Spotkania autorskie” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.