Geopoetyka i prywatne mitologie

Geopoetyka i prywatne mitologie. Analiza marzeń sennych z Gdańska i Wrocławia | dyskusja w ramach wystawy Günter Grass – kolekcja gdańska w drodze

  • goście: Marta Wróblewska, Agnieszka Kłos
    prowadzenie: Maria Marszałek

• środa, 9 sierpnia 2017, godz. 17.00
• wstęp wolny!

Traktując miasto jako tekst kultury, możemy analizować je podobnie jak obiekt artystyczny albo tekst. W odniesieniu do Gdańska i Wrocławia przydatnymi narzędziami metodologicznymi są kategorie traumy i wyparcia. Rysunki i rzeźby Güntera Grassa ukazują elementy prywatnej mitologii, która uzupełnia jego twórczość literacką. Gdańsk jest obecny w tekstach, ale prawie nie istnieje na obrazach. Zamiast niego są surrealistyczne zwierzęta i niepokojące hybrydy, archetypiczne motywy. Wrocław, podobnie jak Gdańsk, ma niestabilną tożsamość, która wynika z skomplikowanej i wielowarstwowej historii. Za pomocą literatury można ją cementować albo podjąć próbę jej rozchwiania. Czy obraz może pełnić funkcje analogiczne do funkcji snu w praktyce psychoanalitycznej? Czy analiza obrazu może pomóc w interpretacji tekstu i w zrozumieniu tożsamości miasta?

Agnieszka Kłos – pracuje w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu; od 2012 roku członkini Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA), doktorantka Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (seminarzystka prof. Ewy Domańskiej). Od 2001 roku redaktorka magazynu „Rita Baum”. Autorka książek prozatorskich nominowanych do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.

Marta Wróblewska – historyk sztuki, filolog, menadżer kultury, kurator, krytyk artystyczny. Doktorantka na kierunku Historia Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego, od 2013 roku kurator w Gdańskiej Galerii Miejskiej, zaś od 2014 kierownik Gdańskiej Galerii Güntera Grassa. Autorka tekstów do katalogów wystaw i publikacji artystycznych oraz magazynów o sztuce m.in.: „Szum”, Kwartalnik Rzeźby „Orońsko”, „Arteon”, Kwartalnik „Fotografia” czy Portal O.pl.

Maria Marszałek – historyk sztuki, psycholog. Doktorantka na wydziale filologii polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Pracuje w Dziale Organizacji Wydarzeń Muzeum Pana Tadeusza oraz współpracuje z Dolnośląskim Centrum Zdrowia Psychicznego.

Więcej informacji o wystawie: Günter Grass – kolekcja gdańska w drodze.