Grudzień 2018 w Muzeum Pana Tadeusza

W ostatnim miesiącu roku zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza na wydarzenia zaplanowane w ramach bogatego programu artystycznego i edukacyjnego oraz nowej wystawy czasowej Prawem naszym – zmartwychwstanie przygotowanej z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Nowa wystawa czasowa

Setna rocznica odzyskania niepodległości to czas zadumy nad losami państwowości Polski. Dokładnie 11 grudnia 2018 rozpocznie się przygotowana przez Zakład Narodowy im. Ossolińskich wystawa czasowa pt. Prawem naszym – zmartwychwstanie, do której punktem wyjścia będzie wielowątkowa opowieść o polskich drogach do wolności. Kilkaset unikatowych obiektów wplecionych w wystawę stałą Muzeum Pana Tadeusza pozwoli zaprezentować polityczny, publiczny kontekst dramatu społecznego, jakim była dla Polski utrata niepodległości. Ekspozycja przybliży również historię starań o jej odzyskanie oraz ukaże osobisty, egzystencjalny wymiar symboliki i mitologii niepodległościowej. Tytuł wystawy, będący cytatem z poematu Przedświt Zygmunta Krasińskiego, przywołano bezpośrednio z rewersu medalu autorstwa Stanisława R. Lewandowskiego wydanego w 1916 roku przez Koło Ligi Kobiet przy Naczelnym Komitecie Narodowym w Krakowie, który upamiętniał Józefa Piłsudskiego.

Najnowsza wystawa w Muzeum Pana Tadeusza to także okazja, by przyjrzeć się między innymi wyjątkowemu obrazowi Jutrznia pędzla Cypriana Kamila Norwida oraz licznym pamiątkom związanym z formacjami walczącymi na frontach I wojny światowej, a także ilustrującymi wkład polskich kobiet w walkę o niepodległość. Wystawę otwierają dokumenty z lat 1772–1795 opisujące przebieg formalnego procesu zaboru ziem I Rzeczpospolitej. Przegląd dziejów kończą obiekty prezentowane na drugiej wystawie stałej Muzeum Pana Tadeusza – Misja: Polska, gdzie odnajdziemy przykłady bardzo intensywnego wykorzystania symboliki II Rzeczpospolitej w okresie stanu wojennego: podziemne znaczki pocztowe, banknoty, grafiki. W piątek 14 grudnia zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie, które poprowadzą Małgorzata Orzeł, Łukasz Koniarek i Mariusz Urbanek.

Wystawa powstała dzięki dofinansowaniu ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.

Grudniowy koncert

W grudniu kontynuujemy cykl koncertów kameralnych odbywających się w jednej z sal ekspozycyjnych – w Salonie romantycznym, który stanowi przestrzeń zaaranżowaną z myślą o XIX-wiecznym rozkwicie twórczości artystycznej oraz rozwoju życia towarzyskiego. Program cyklu prezentuje różnorodność muzyki epoki romantyzmu, akcentując jednocześnie wpływ estetyki romantycznej na kompozytorów tworzących w czasach późniejszych. Podczas recitali Salon romantyczny stanie się nie tyle koncertową salą, ile miejscem towarzyskiego spotkania przy okazji słuchania świeżych muzycznych interpretacji.

W ostatnim miesiącu roku zapraszamy na recital skrzypcowy–fortepianowy, podczas którego zabrzmią dwie sonaty – Ludwiga van Beethovena i Johannesa Brahmsa – oraz piękna Legenda Henryka Wieniawskiego. W niedzielę 9 grudnia na żywo przed kameralną publicznością wystąpią Bartłomiej Fraś oraz Gabriela Stanisz, którzy zaprezentują kompozycje pełne ekspresji i melancholii.

Wokół obyczajowości szlacheckiej

Już w środę 5 grudnia zapraszamy na spotkanie z Jarosławem Dumanowskim i Magdaleną Kasprzyk-Cheveriaux, autorami książki Kapłony i szczeżuje opowiadającej o kuchni staropolskiej, tak starej i tak polskiej, że dzisiaj już nieznanej. Nowa pozycja Wydawnictwa Czarne pokazuje, że kuchnia to tak naprawdę nie tyle potrawy, produkty czy nawet smak, ale pewne zasady, idee i wartości decydujące o tym, co jemy, jak to przyrządzamy i rozstrzygające o tym, jak to nam smakuje i co uznajemy za lepsze, bardziej eleganckie i światowe. Poczytajmy zatem o oszałamiającej europejskiej karierze szczupaka po polsku, cofnijmy się do czasów, gdy pasternak nie był tylko zabawnym słówkiem, a kucharze serwowali żółtonosy i sielanki. Wreszcie – poznajmy kulinarne przemyślenia świętych Piotra i Pawła, które na długie stulecia ukształtowały naszą żywieniową wyobraźnię.

W niedzielę 16 grudnia natomiast zachęcamy do udziału w spotkaniu I do szabli, i do szklanki. Bohaterowie wyobraźni szlacheckiej – pijanice, infamisi i wilczyce stepowe, które zaplanowaliśmy w ramach cyklu Polska, ludzie, czas. Niedzielne oprowadzania po wystawach stałych Muzeum Pana Tadeusza. Dlaczego w czasach Rzeczpospolitej Obojga Narodów popularne było powiedzenie, że Prawo polskie jest jak pajęczyna – bąk się przebije, ugrzęźnie muszyna? Czy zajazdy, rapty i wielopokoleniowe procesy stanowiły chleb powszedni nowożytnych Sarmatów? Dlaczego ludzi żyjących wbrew prawu, za to z fantazją i swadą, podziwiano na równi z bohaterami wojennymi i obrońcami ojczyzny? Do tego barwnego i niejednoznacznego dziedzictwa Rzeczpospolitej Obojga Narodów nawiązuje Mickiewiczowska kreacja Jacka Soplicy. Czym zatem był tytułowy ostatni zajazd na Litwie? Dlaczego nie można było zająć Soplicowa bez Dobrzyńskich? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy pośród bogatej kolekcji eksponatów Muzeum Pana Tadeusza. Oprowadzanie poprowadzi Jakub Bielawski, historyk, pasjonat życia i obyczajowości szlacheckiej.

Współcześni romantycy

Współorganizowany z Uniwersytetem SWPS cykl Współcześni romantycy to możliwość zapoznania się ze współczesną, naukową perspektywą, pozwalającą na analizowanie zagadnień charakterystycznych dla kultury romantycznej. Podczas grudniowego spotkania porozmawiamy o zjawisku lęku przed uchodźcami, deklarowanej i rzeczywistej tolerancji, zależności pomiędzy otwartością na kulturową odmienność a narodową homogenicznością społeczeństwa, a także o tożsamości kulturowej, jej podstawach, kondycji i stabilności. Uchwycona w badaniach intensywność lęku przed uchodźcami, niekiedy przybierająca formę niechęci lub wrogości wobec nich. Z perspektywy socjologicznej jest to niezwykle interesujące, ze względów społecznych wzbudzać może jednak uzasadniony niepokój. Podczas spotkania 8 grudnia dr Ziad Abou Saleh, Syryjczyk mieszkający we Wrocławiu od 1983 roku, przybliży zagadnienie lęku przed „obcymi”.

Spotkania Gabinetów Świadków Historii

W grudniu zapraszamy do udziału w wydarzeniach organizowanych przez Gabinety Świadków Historii. W czwartek 6 grudnia w ramach cyklu Misja: Polska. Misja: Wrocław – o powojennych dziejach miasta zapraszamy na spotkanie z Dionisiosem Sturisem poświęcone historii greckich uchodźców, przyjętych pod koniec lat 40. XX wieku do Polski, połączone z promocją jego ostatniej książki Nowe życie. Jak Polacy pomogli uchodźcom z Grecji. Rozmowę z urodzonym w Grecji, a wychowanym w Polsce w reporterem poprowadzi dr Mateusz Palka. Natomiast 12 grudnia zachęcamy do udziału w spotkaniu z cyklu Środy nad książką, którego gościem będzie poeta i krytyk literacki – Janusz Drzewucki, autor nowej publikacji Wydawnictwa Warstwy, zatytułowanej Lekcje u Różewicza. Podczas spotkania postawimy pytania o to, co napędzało poetę i jego poezję oraz czy podobnie jak określał to sam Różewicz: dobry poeta pisze przez całe życie nieustannie ten sam wiersz. Spotkanie poprowadzi Marcin Szyjka, współautor wystaw poświęconych Tadeuszowi Różewiczowi i opiekun zbiorów poety.

Zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza!


Program

  • 5 grudnia (czwartek), godz. 17.00
    Kapłony i szczeżuje. Opowieść o zapomnianej kuchni polskiej
    spotkanie wokół nowej publikacji Wydawnictwa Czarne
    goście: Jarosław Dumanowski, Magdalena Kasprzyk-Chevriaux
    >>więcej informacji
  • 6 grudnia (czwartek), godz. 17.00
    Grecja na Dolnym Śląsku
    spotkanie z cyklu Misja: Polska. Misja:Wrocław
    gość: Dionisios Sturis
    prowadzenie: dr Mateusz Palka
    >>więcej informacji
  • 8 grudnia 2018 (sobota), godz. 16.00
    Lęk przed obcymi
    spotkanie z cyklu Współcześni romantycy
    gość: dr Ziad Abou Saleh
    prowadzenie: Maria Marszałek
    >>więcej informacji
  • 9 grudnia (niedziela), godz. 18.00
    Recital skrzypcowo-fortepianowy
    z cyklu Salon dźwięków romantycznych
    występują: Bartłomiej Fraś, Gabriela Stanisz
    >>więcej informacji
  • 11 grudnia (wtorek), godz. 17.00
    Prawem naszym – zmartwychwstanie
    wernisaż wystawy czasowej
    >>więcej informacji
  • 12 grudnia (środa), godz. 17.00
    Lekcje u Różewicza
    cykl Środy nad książką
    gość: Janusz Drzewucki
    prowadzenie: Marcin Szyjka
    >>więcej informacji
  • 14 grudnia (piątek), godz. 16.00
    Oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej
    Prawem naszym – zmartwychwstanie
    >>więcej informacji
  • 16 grudnia 2018 (niedziela), godz. 12.00
    I do szabli, i do szklanki. Bohaterowie wyobraźni szlacheckiej – pijanice, infamisi i wilczyce stepowe spotkanie z  cyklu Polska, ludzie, czas. Niedzielne oprowadzania po wystawach stałych Muzeum Pana Tadeusza
    prowadzenie: Jakub Bielawski
    >>więcej informacji