Słowacki / Herbert

II Festiwal Tradycji Literackich

  • wrzesień–listopad 2018

Od września do listopada 2018 w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu odbywał się II Festiwal Tradycji Literackich zainspirowany twórczością dwóch wybitnych poetów – Juliusza Słowackiego i Zbigniewa Herberta.


O festiwalu

Jesienią 2017 roku Muzeum Pana Tadeusza zorganizowało pierwszą edycję Festiwalu Tradycji Literackich. Poświęcono ją relacji Adam Mickiewicz – Tadeusz Różewicz. W tym roku festiwal rozpoczął się 4 września wystawą Juliusz Słowacki i Zbigniew Herbert komentują Muzeum Pana Tadeusza. Kolejne wydarzenia festiwalowe czekają nas w październiku i listopadzie. Wystawa w Muzeum Pana Tadeusza formuje ważny kontekst dla kolejnych wydarzeń festiwalowego programu. Pomysł na tę czasową ekspozycję polega na tym, aby pochodzące ze zbiorów Ossolineum rękopisy Słowackiego i Herberta umieścić wewnątrz wystawy stałej muzeum, komentując – w poważny, metaforyczny, a niekiedy ironiczny sposób – jej zawartość. Zaplanowano także interwencje artystyczne w multimedia współtworzące narrację muzeum.

Wybór Juliusza Słowackiego jako jednego z bohaterów kolejnego ossolińskiego festiwalu wydaje się naturalny – na przełomie XIX i XX wieku instytucję nazywano „Domem Słowackiego”, a część rękopisów pisarza trafiła tu już w 1866 roku. Były wśród nich brudnopisy i czystopisy utworów, a także cenne rysunki z podróży na Wschód (do Ziemi Świętej z Neapolu w latach 1836–37) i towarzyszące im notatki dotyczące stanu finansów poety. Inne manuskrypty trafiły do Ossolineum z różnych źródeł około roku 1909 z okazji setnej rocznicy urodzin poety. W zbiorach pojawiły się też portrety rodzinne, a nawet pukiel włosów wieszcza.

Powstały w 1817 roku Zakład Narodowy im. Ossolińskich od początku swojego istnienia słynął ze znakomitych kolekcji literackich polskich autorów. Gromadzenie ich w czasie zaborów było traktowane jako element misji związanej z zachowywaniem polskości, a do zbiorów trafiały nie tylko powszechnie znane dzieła, ale i utwory niepublikowane czy korespondencja. Misja ta nie ustała po wojnie, kiedy to Zakład reaktywował swoją działalność we Wrocławiu. Kontynuowano powiększanie kolekcji, choćby poprzez listowne prośby wysyłane do pisarzy. Na taki apel odpowiedział w 1983 roku Zbigniew Herbert i przekazał Ossolineum, jak sam to określił, coś z liryki, coś z prozy i coś z życia, czyli wiersze „Boski Klaudiusz”, „Do Ryszarda Krynickiego – list” w różnych redakcjach, szkic „Martwa natura z wędzidłem” i fragmenty korespondencji wydawniczej. W 2009 w Dziale Rękopisów znalazły się kolejne wiersze Herberta z lat 1950–75, opowiadanie „Sprawa Słonia” i esej „Il duomo”. Niektóre z tych obiektów zobaczyć będzie można na wystawie.

Wernisaż wystawy czasowej Juliusz Słowacki i Zbigniew Herbert komentują Muzeum Pana Tadeusza zaplanowano we wtorek 4 września 2018 o godzinie 17.00. Tego dnia przypada dwieście dziewiąta rocznica urodzin Słowackiego. Ekspozycja będzie prezentowana do 2 grudnia 2018.

Oprócz wystawy w programie festiwalu znalazły się warsztaty teatralne, warsztaty rodzinne, spotkania z tłumaczami, warsztaty twórczego pisania, warsztaty poezji miganej, warsztaty artystyczne dla pacjentów Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego, konferencja dla nauczycieli i konferencja naukowa oraz slam poetycki. Odbędzie się także premiera nowego, wydawanego przez Muzeum Pana Tadeusza pisma literackiego pt. „Interpretacje”.


Program

  • 4.09.2018, godz. 17.00
    Wernisaż wystawy
    Juliusz Słowacki i Zbigniew Herbert
    komentują Muzeum Pana Tadeusza

Juliusz Słowacki i Zbigniew Herbert, których rękopisy, pochodzące ze zbiorów Ossolineum pojawiają się jako interwencja w ekspozycję stałą Muzeum Pana Tadeusza, komentują – w poważny, metaforyczny, a niekiedy ironiczny sposób – treści wystawy: tekst i kontekst powstania poematu Pan Tadeusz Adama Mickiewicza, a także wartości ważne i dla romantyków, i dla bohaterów wystawy Misja: Polska. Prezentacja obiektów jest skonfrontowana z audiowizualnymi ingerencjami artystycznymi w multimedia współtworzące narrację muzeum. Wystawa potrwa do 2 grudnia 2018.

  • 29–30.09.2018 i 6–7.10.2018, godz. 10.00–14.00
    Posążek boga ironii – warsztaty teatralne
    w ramach Wrocławskich Dni Seniora
    >>więcej informacji

Dwie edycje ośmiogodzinnych warsztatów, podczas których uczestnicy pod okiem prowadzących przygotują etiudę teatralną. Punktem wyjścia będzie krótki utwór Zbigniewa Herberta Z mitologii.

Prowadzenie: Lucyna Piwowarska-Dmytrów – absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego, animatorka kultury, Beata Rakowska – aktorka teatralna i filmowa.

obowiązują zapisy: zapisy@ossolineum.pl / 71 75 50 651 do 658

  • 11.10.2018, godz. 17.00
    Oprowadzanie kuratorskie po wystawie
    Juliusz Słowacki i Zbigniew Herbert
    komentują Muzeum Pana Tadeusza
    prowadzenie: dr Marcin Hamkało
    >>więcej informacji 
  • 13.10.2018, godz. 12.00–14.00
    Hermes, pies i gwiazda.
    Warsztaty rodzinne z Zeszytem do poezji

    (dla dzieci w wieku 5–12 z rodzicami)

Zeszyt do poezji zawiera zadania prowokujące do użycia wyobraźni. Może służyć jako pomoc edukacyjna dla rodziców, nauczycieli i animatorów. Tegoroczna edycja nawiązuje do mitologii i bajek, które inspirowały Juliusza Słowackiego i Zbigniewa Herberta.

Prowadzenie: Maria Marszałek, Adriana Myśliwiec
obowiązują zapisy

Gościem tegorocznej edycji festiwalu będzie laureat nagród Translatlantyk oraz Found in Translation Award, autor najnowszego przekładu Pana Tadeusza na język angielski (Archipelago Press), a także tłumacz m.in. utworów Juliusza Słowackiego, Wiesława Myśliwskiego i Witolda Gombrowicza.

Prowadzenie: dr Marcin Hamkało
wstęp wolny

  • 14.10.2018, godz. 10.00–14.00
    Warsztaty translatorskie z Billem Johnstonem

    Bezpłatne zajęcia dla tłumaczy przekładających z języka polskiego na angielski.

obowiązują zapisy: wydarzenia@ossolineum.pl

  • 20.10.2018, godz.10.00–16.30
    Warsztaty twórczego pisania z Sylwią Chutnik

Bezpłatne zajęcia dla młodzieży i dorosłych prowadzone przez pisarkę i felietonistkę Sylwię Chutnik, inspirowane m.in. twórczością Juliusza Słowackiego i Zbigniewa Herberta.

  • 3.11.2018, godz. 15.00–16.00
    Poetyckie oprowadzanie po wystawie
    Juliusz Słowacki i Zbigniew Herbert
    komentują Muzeum Pana Tadeusza
    >>więcej informacji 

Zapraszamy na poetyckie oprowadzanie po wystawie czasowej Juliusz Słowacki i Zbigniew Herbert komentują Muzeum Pana Tadeusza, podczas którego interpretacji wierszy poetów dokona aktor, Rafał Kronenberger.

  • 3 listopada 2018 (sobota), godz. 17.00
    Premiera Wyboru poezji Zbigniewa Herberta (Wydawnictwo Ossolineum)

    – spotkanie z autorką Wstępu Małgorzatą Mikołajczak i literaturoznawcą Jerzym Borowczykiem
    wydarzenie w ramach II Festiwalu Tradycji Literackich
    prowadzenie: Dariusz Sośnicki
    >>więcej informacji
  • 13 listopada 2018 (wtorek), godz. 17.00
    Czytanie Testamentu
    Ołeha Sencowa
    adaptacja sceniczna w ramach II Festiwalu Tradycji Literackich
    reżyseria: Katarzyna Dudzic-Grabińska
    dramaturgia inscenizacji na podstawie tekstów Ołeha Sencowa: Agnieszka Wolny-Hamkało występują: Helena Sujecka, Anna Wieczorek, Maciej Tomaszewski i Dariusz Maj
    >>więcej informacji
  • 21.11.2018, godz. 19.00–20.00
    Koncert zespołu Czerwie
    pokaz filmu Pan Tadeusz z 1928 roku z muzyką na żywo
    >>więcej informacji

Jak opowiedzieć sen i podróż w języku poezji migowej? Warsztaty dla osób Głuchych i słyszących.

Prowadzenie: Arkadiusz Bazak, głuchy poeta, aktor i reżyser, stypendysta MKiDN obowiązują zapisy: wydarzenia@ossolineum.pl

  • 28.11.2018, godz. 14.00–18.00
    Dlaczego klasycy? Słowacki i Herbert w szkole.
    Konferencja dla nauczycieli
    >>więcej informacji

Podczas konferencji nauczyciele i metodolodzy podzielą się swoimi pomysłami na lekcje poświęcone obu twórcom, których wydobędziemy na chwilę z szuflad podpisanych: „romantyk”, „klasyk”, „poeta kultury”.

Współorganizator: WCDN

  • 30.11.2018, godz. 10.00–16.00
    Inny był pożar poematu. Wątki wspólne w twórczości Juliusza Słowackiego i Zbigniewa Herberta
    Konferencja naukowa

    >>więcej informacji

Do wystąpień zapraszamy pracowników naukowych, doktorantów i studentów. Poruszymy między innymi następujące kwestie: poeta jako sumienie narodowe i jako etyczny trendseter, kultura śródziemnomorska: odwieczny kompleks i źródło dylematów egzystencjalnych, polityczny wymiar wyborów estetycznych poety, poezja jako perspektywa wartości społecznych, historia jako kontekst wiersza, czytelnik jako partner i jako uczeń poety.

Wernisaż wystawy fotografii autorstwa uczniów Wrocławskiego Ośrodka Socjoterapii wykonanych podczas warsztatów Studium przedmiotu.

Prezentacja wierszy w Polskim Języku Migowym z udziałem uczestników warsztatów.

Zapraszamy piszących i improwizujących profesjonalistów i amatorów do zaprezentowania własnych tekstów, wchodzących w dialog z twórczością Juliusza Słowackiego i Zbigniewa Herberta.

  • Premiera pierwszego numeru magazynu „Interpretacje”, zawierającego teksty artystyczne i krytyczne z dwóch edycji festiwalu.

Pozostałe wydarzenia
październik–listopad

  • Studium przedmiotu

Warsztaty fotograficzne dla uczniów Wrocławskiego Ośrodka Socjoterapii nr 2 we Wrocławiu (grupa zamknięta).

  • Zamiast burzy

Warsztaty artystyczne dla pacjentów Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego (grupa zamknięta).

  • 28.09–7.10.2018 i 12–14.10.2018
    Tydzień Kultury Bez Barier

Zwiedzanie wystawy Juliusz Słowacki i Zbigniew Herbert komentują Muzeum Pana Tadeusza z wykorzystaniem specjalnych materiałów edukacyjnych.

>>>Więcej informacji o Festiwalu Tradycji Literackich.

 

inkwizytorzy FTL II plakat

Festiwal Tradycji Literackich dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Patronat medialny:

TVP Kultura, TVP 3 Wrocław, Gazeta Wrocławska, Naszemiasto.pl, Radio Luz, O.pl Polski Portal Kultury, Booklips.pl, Wroclife.pl, Radio Wrocław, Radio RAM, Radio Wrocław Kultura