IV Festiwal Tradycji Literackich
Trzy lata temu Muzeum Pana Tadeusza zorganizowało pierwszą edycję Festiwalu Tradycji Literackich pod patronatem Adama Mickiewicza i Tadeusza Różewicza. Bohaterami następnych festiwali byli Juliusz Słowacki i Zbigniew Herbert (2018) oraz Zygmunt Krasiński, Gabriela Zapolska i Witold Gombrowicz (2019). Wybrane wątki z ich twórczości zainspirowały realizację kolejnych wydarzeń. Odnosiliśmy się w ramach FTL do zagadnień, takich jak milczenie poety, dyskusja z kanonem literackim i romantycznym paradygmatem, gesty testamentalne, oniryczność, niedyskrecja i hipochondria.
W programie festiwalu znalazły się wydarzenia, których formuła nawiązuje do poprzednich edycji: warsztaty teatralne, warsztaty rodzinne, spotkania z tłumaczami i pisarzami, warsztaty twórczego pisania, warsztaty artystyczne dla pacjentów Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego.
Jednak, jako że tradycja, żywa, a nie skostniała, powinna bez trudu adaptować się aktualnych kontekstów, formuły wydarzeń dostosujemy do postpandemicznych reguł dystansu i nowych rytuałów higienicznych. Idąc z duchem czasu, planujemy również wykłady z zakresu neurobiologii online i, inspirowane narcyzmem obu bohaterów festiwalu, treningi występów przed kamerą bądź kamerką. A z myślą o wszystkich zagubionych przygotowujemy przewodniki korzystania z bibliotek oraz z wszelkich tradycyjnych i postępowych baz rzetelnej wiedzy.
Spotkania i wykłady
Warsztaty
Wystawa
Bohaterowie IV FTL
Tegorocznemu festiwalowi ponownie patronuje Adam Mickiewicz, tym razem w parze z Witoldem Gombrowiczem. Autor Ferdydurke komentował rolę-gębę geniusza literatury i kapłana narodu przyprawianą Mickiewiczowi przez współczesnych i potomnych. Sam, na wpół prowokacyjnie i ironicznie do niej pretendował. W czwartej edycji festiwalu kierujemy się więc ku kontynuacji i powtórzeniu, również parodystycznemu.
Kontynuujemy współpracę z Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, dzięki czemu w Muzeum Pana Tadeusza zagoszczą jesienią wystawa Gombrowicz oraz finaliści nagrody, której patronuje autor Kosmosu, debiutujący pisarze.
W 2020 roku chcielibyśmy zapytać o to, co znaczy być: wieszczem (przewodnikiem, liderem, autorytetem, prorokiem, wyrocznią, trendsetterem, influencerem, gwiazdą, celebrytą, memem); geniuszem (wybitną indywidualnością, osobowością, fenomenem, mistrzem, niezwykłą umysłowością, outsiderem); pisarzem (artystą, twórcą, profesjonalistą, amatorem, grafomanem, (samo)krytykiem, ambasadorem, misjonarzem, blogerem, copywriterem, content managerem); sobą (autentykiem, kreacją, autokreacją, wypadkową wpływów i przypadków, dziełem, podmiotem, przedmiotem).