Jak fotografować poezję? Spotkanie z Januszem Stankiewiczem

Jak fotografować poezję?
Spotkanie z Januszem Stankiewiczem
w ramach wystawy Stankiewicz – Różewicz – Stankiewicz

Zapraszamy na spotkanie, podczas którego Janusz Stankiewicz opowie o swoich fotografiach dokumentujących wspólne projekty artystyczne Tadeusza Różewicza i Eugeniusza Geta Stankiewicza.

  • piątek, 23 czerwca 2017, godz. 16.00–18.00
    Jak fotografować poezję? Spotkanie z Januszem Stankiewiczem
  • wstęp wolny

Janusz Stankiewicz przez kilkanaście lat fotografował Tadeusza Różewicza. Uczestniczył też w wyjątkowych projektach artystycznych, które poeta realizował razem z Eugeniuszem Getem Stankiewiczem. Brat Geta czuł się swobodnie w jego pracowni w Domku Miedziorytnika, mógł więc podpatrywać proces, podczas którego luźne pomysły, rzucane zdania i opowiadane anegdoty ewoluowały w wiersze i grafiki. Poeta i malarz spotykali się przez kilkanaście lat w różnych odstępach czasu. Wywołane fotografie z poprzednich spotkań służyły im jako „pamięć zewnętrzna” i źródło inspiracji. Niektóre fotografie więcej ukrywają niż pokazują. Na zdjęciu widzimy drewniany klocek i stojącego na nim żołnierzyka. Tylko z opowieści możemy dowiedzieć się, że to Kordian na Lodowcu, a deseczka pochodzi z willi Hauptmanna. Piórko znalezione podczas spaceru, plastikowa żaba z kiosku z pamiątkami, kamyczek z pracowni Nowosielskiego – to z tych nieważnych, banalnych przedmiotów Różewicz tworzył swoją poezję. Chwile, które zamroziła fotografia, zostaną ponownie umieszczone w płynącym czasie opowiadania.

Janusz Stankiewicz podzieli się historiami związanymi z konkretnymi zdjęciami. Na koniec spotkania słuchacze będą mogli wykonać własne działanie. Zaprosimy każdego, aby na podstawie swoich wspomnień wykonał kaligraficzną kartkę inspirowaną poezją Różewicza. Stankiewicz, który zajmuje się również kaligrafią, udzieli uczestnikom wskazówek warsztatowych.

Janusz Stankiewicz (1944) – urodzony w Oszmianie na Wileńszczyźnie współtwórca, aktor i przez wiele lat szef Teatru Mimu „Gest” we Wrocławiu, fotograf, drukarz, miłośnik kaligrafii, z wykształcenia historyk. Od 1962 roku mieszka we Wrocławiu. Brat i współpracownik Eugeniusza Geta Stankiewicza, drukarz oraz dokumentalista jego prac, między innymi zrealizowanych wspólnie z Tadeuszem Różewiczem „Zabaw przyjemnych i pożytecznych” oraz „cd. Nauki chodzenia”. Autor wystaw fotograficznych, m.in. Oszmiański aparat’czik i Ogrody R. Najbardziej znanym cyklem jego prac jest Epitafium i wiatr…, seria fotografii kilkuset osób na tle epitafium Melchiora Brichsela na ścianie kościoła pw. św. Elżbiety we Wrocławiu, zebranych w albumie pod tym samym tytułem.

Więcej informacji o wystawie: Stankiewicz – Różewicz – Stankiewicz. 

Fot. Marta Gierucka, na zdjęciu: Janusz Stankiewicz