Program wydarzeń towarzyszących wystawie „Czarna sukienka. Patriotki w walce o wolność”
„Kobiety Solidarności. Materiały odrzucone” – spotkanie autorskie z Martą Dzido
- 18 stycznia 2024 (czwartek), godzina 17.00
- wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
- wejściówki do odbioru w kasach muzeum
- transmisja online z Muzeum Pana Tadeusza
W ramach programu wydarzeń towarzyszących wystawie „Czarna sukienka. Patriotki w walce o wolność” zapraszamy na spotkanie autorskie z Martą Dzido wokół jej najnowszej książki „Kobiety Solidarności. Materiały odrzucone” (Wydawnictwo Relacja, premiera: 6 grudnia 2023).
„Historia solidarnościowego zrywu to opowieść pełna zwrotów akcji i tajemnic. Trzy lata poszukiwań, ślepe uliczki i fałszywe tropy, nieostre fotografie, pomylone nazwiska i wątki poboczne doprowadziły mnie w miejsce, gdzie natknęłam się na tajemniczą puszkę z taśmą filmową. Podpisano: Solidarność 80 – materiały produkcyjne odrzucone. Taśma nie była oglądana od ponad trzydziestu lat. Na nieznanym filmie o sierpniowym strajku zobaczyłam drobną brunetkę w jasnym swetrze, która stała nad tłumem robotników. Film był niemy, bo taśma z dźwiękiem gdzieś zaginęła. Nie wiem, co dziewczyna krzyczała do strajkujących, ale widać, że jej słuchali. Dziewczynie towarzyszył wąsaty mężczyzna. On dekadę później został prezydentem Polski. Ona zniknęła. Postanowiłam ją odnaleźć. Okazało się, że kobiet, które zostały wygumkowane z oficjalnej historii Solidarności, jest znacznie więcej”.
*Materiały Wydawnictwa Relacja.
Zapraszamy również na pokaz filmu „Solidarność według kobiet” w reżyserii Marty Dzido oraz Piotra Śliwowskiego, który odbędzie się w sobotę 20 stycznia 2024 o godzinie 16.00 w kinie Popiół i Diament w Muzeum Pana Tadeusza.
Autorka
Marta Dzido – pisarka, reżyserka. Debiutowała w wieku lat 16, publikując utwory prozatorskie w czasopismach Krzywe Koło Literatury i Koło Podkowy. Autorka powieści „Ślad po mamie”, „Małż”, powieści hipertekstowej „Matrioszka, książki reporterskiej „Kobiety Solidarności”, powieści „Frajda”, zbioru opowiadań „Sezon na truskawki” oraz tekstów drukowanych w antologiach „Proza życia”, „Wolałbym nie”, „Walka jest kobietą”, „ковчег Титанік”. Tłumaczona m.in. na wietnamski, czeski, ukraiński, serbski, macedoński, niemiecki, chorwacki, bułgarski.
Marta Dzido jest również kuratorką części wystawy „Czarna sukienka. Patriotki w walce o wolność” poświęconej czasom „Solidarności”, którą zwiedzać można w Muzeum Pana Tadeusza do 28 stycznia 2024 roku.
Prowadząca
dr Joanna Hytrek-Hryciuk – historyczka, śląskoznawczyni, autorka licznych publikacji na temat historii regionu i historii Polski w XX wieku. Laureatka nagrody Fundacji im. Tomasza Strzembosza. W 2020 roku wyróżniona tytułem 30. Kreatywnych Wrocławia. Pracuje w Sekcji Edukacji Muzeum Pana Tadeusza, gdzie odpowiada za lekcje muzealne związane z historią najnowszą.