Warsztat artystyczny dla dorosłych

Kolorowy PRL. Monotypia

• 20 maja 2022 (piątek), godz. 17.00
  • warsztat dla uczestników od 16. roku życia
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy

O warsztacie

Antonina Kieliszewska, fot. Jan Billert

W ramach projektu „Popiół i Diament. Spotkania autorskie” zapraszamy do udziału w warsztatach artystycznych, podczas których będziemy przyglądać się estetyce lat 50., 60. i 70. XX wieku, niekoniecznie szarej i smutnej.

Inspiracją będą dla nas prace artystów i  motywy pojawiające się w tamtym czasie w ilustracji, plakacie, modzie i wzornictwie użytkowym. Przekształcając je według swojego pomysłu, każdy z uczestników stworzy autorską grafikę, łącząc rysunek z techniką monotypii, techniki graficznej bliskiej malarstwu. Będzie to okazja do artystycznej podróży w czasie i spojrzenia z innej perspektywy na rzeczywistość, znaną głównie z czarno-białych fotografii. Gotowe grafiki, oprawione we własnoręcznie wykonane passepartout to świetny prezent lub oryginalna dekoracja wnętrza.

Warsztat inspirowany jest książką „Kolory PRL”, Wydawnictwo Muza, Warszawa 2021. Na spotkanie z autorką książki, Ewą Jałochowską zapraszamy 19 maja 2022 (czwartek) o godzinie 17.00. Wydarzenie odbywa się w księgarnio-kawiarni Popiół i Diament (Rynek 6).

Książka prezentuje dokonania polskich artystów tworzących w PRL plakaty, animacje i komiksy. Kolorowa sztuka popularna odróżniała się od symbolicznej dla tej epoki szarości. Układ treści jest chronologiczny, co pomaga prześledzić procesy, które wówczas w kulturze zachodziły. Na kartach książki pojawiają się najbardziej znane nazwiska reprezentujące polską szkołę plakatu, ilustrację, czy film.

Prowadząca

Antonina Kieliszewska absolwentka Grafiki Warsztatowej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Zawodowo ilustratorka i projektantka graficzna, z zamiłowania zbieraczka starych fotografii, papierów i dawnego wzornictwa. Swoje prace tworzy zarówno w technikach tradycyjnych jak i cyfrowych.

z warsztatów

MKiDN_czarne logotyp 2022

Zadanie „Popiół i Diament – książka z historią w tle” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.