VI Festiwal Tradycji Literackich

• 29 września 2022 (czwartek), godz. 17.00
  • wstęp bezpłatny
  • liczba miejsc ograniczona
  • wejściówki do odbioru w kasach muzeum

Wykład będzie przeglądem wybranych książek Marii Konopnickiej ze zbiorów Ossolineum ukazującym, jak w kolejnych dziesięcioleciach zmieniał się sposób ilustrowania jej utworów nie tylko tych adresowanych do najmłodszych czytelników. Obok powszechnie znanych realizacji ilustratorskich autorstwa Szancera, Zieleńca, Grabiańskiego czy Fijałkowskiej zostaną zaprezentowane najstarsze wydania pochodzące z końca XIX wieku, a także młodopolskie opracowania graficzne Stanisława Wyspiańskiego i Jana Bukowskiego.

Prowadząca

Aldona Mikucka – absolwentka historii sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz Liceum Plastycznego w Rzeszowie, edukatorka muzealna. Od 2011 roku zajmuje się popularyzacją zbiorów Ossolineum m.in. poprzez przygotowywanie autorskich wykładów popularyzatorskich prezentowanych w cyklu „Z ossolińskiej kolekcji” („Z pędzlem i piórem na szlaku – szkicowniki i pamiętniki poetyckie z czasów romantyzmu”, „Stanisław Wyspiański jako ilustrator i artysta książki”), scenariuszy lekcji muzealnych oraz warsztatów artystycznych z cyklu „Rodzinna Pracownia Ilustracji”. Kuratorka wystaw: „Nasz malarz Orłowski. Rysunki Aleksandra Orłowskiego ze zbiorów Ossolineum” (2019) oraz „Romantyczna włóczęga po Sudetach – prace Bogusza Zygmunta Stęczyńskiego ze zbiorów Ossolineum” (2022).

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
– państwowego funduszu celowego.

MKiDN_czarne logotyp 2022