Książki dla dzieci z Gwinei

Sto tysięcy elementarzy dla dzieci z Gwinei
Wrocławianie pomogą w nauce czytania i pisania
uczniom z Konakry

23 kwietnia 2016 roku, w dniu, w którym Wrocław rozpoczął kadencję Światowej Stolicy Książki UNESCO 2016, prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz oraz Zastępca Sekretarz Generalnej UNESCO Eric Falt, ogłosili, że Wrocław, we współpracy z UNESCO, przekaże następnej Światowej Stolicy Książki – stolicy Gwinei, Konakry 100 000 książek – elementarzy do nauki czytania.

Decyzja ta została podjęta z kilku powodów.

Gwinea jest krajem o jednym z najwyższych współczynników analfabetyzmu na świecie. To także kraj, którego mieszkańcy porozumiewają się w kilkunastu językach plemiennych, a oficjalnego języka państwowego, jedynego języka, w którym mogą się komunikować wszyscy mieszkańcy Gwinei, czyli języka francuskiego, dzieci nie poznają w domu, lecz uczą się dopiero w szkole. To wreszcie kraj, który do niedawna zmagał się z epidemią eboli, a wciąż zmaga się z traumą po tej tragedii. Decyzja o przyznaniu Konakry tytułu Światowej Stolicy Książki UNESCO była spowodowana i tym faktem, o czym informowała sekretarz generalna UNESCO Irina Bokova, mówiąc o próbie symbolicznego zdjęcia z Gwinei „klątwy eboli”.

Wrocław przekaże elementarze dzieciom z Gwinei w sposób systemowy, za pośrednictwem gwinejskiego Ministerstwa Edukacji i Walki z Analfabetyzmem. Mówimy o 100 000 egzemplarzy certyfikowanego francuskojęzycznego podręcznika dla pierwszoklasistów w Konakry. Klasyczny elementarz zostanie uzupełniony o kilkanaście polskich wierszy dla dzieci, przetłumaczonych na język francuski.

Oceniamy, że podręczniki te będą służyć przez kilka lat grupie co najmniej 500 000 pierwszoklasistów z Konakry.

Przedsięwzięcie zostanie przeprowadzone i sfinansowane dzięki wsparciu szeregu instytucji i sponsorów, począwszy od dotacji sponsorskich, indywidualnych i korporacyjnych, przez środki finansowe UNESCO i Gminy Wrocław.

Łączne koszty szacujemy na około 100.000 USD.

Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do włączenia się do akcji. Wrocławianie i Polacy z pewnością wesprą tę inicjatywę.

Zaangażowanie Wrocławia w pomoc dla Konakry doceniły i wspierają również, poza instytucjami rządowymi w Gwinei, tamtejsza Delegacja Unii Europejskiej, Ambasada Stanów Zjednoczonych, Wysoka Komisja Wielkiej Brytanii, Ambasada Królestwa Hiszpanii, Ambasada Egiptu, Ambasada Królestwa Belgii, Ambasady Niemiec i Francji.

Wszystkim darczyńcom Organizatorzy podziękują oficjalnie na wszystkich mediach społecznościowych związanych z Miastem.

Dane do przesyłania darowizn na cele projektu „Książki dla Gwinei”:

Fundacja Art Transparent
ul. Czereśniowa 10
55-140 Żmigród
NIP 915-170-51-92

Alior Bank
Konto: 24 2490 0005 0000 4600 2802 1548

Więcej informacji:

****
Zespół Muzeum Pana Tadeusza zachęca do wsparcia inicjatywy „Książki dla Gwinei”!