• 17 listopada 2022 (czwartek), godz. 17.00
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona

„Księżyc z peweksu. O luksusie w PRL” – spotkanie z Aleksandrą Boćkowską

Spotkanie z Aleksandrą Boćkowską wokół książki „Księżyc z peweksu. O luksusie w PRL” (Wydawnictwo Czarne 2017).

Autorka niczym detektyw podążą śladami tego, co uchodziło za luksusowe w PRL. W kraju w którym mieszkano w maleńkich mieszkaniach, a półki sklepowe robiły się coraz bardziej puste. Luksusem mogła być polędwica, szwedzkie gwoździe albo dżinsy kupowane w Peweksie za dolary zdobywane na czarnym rynku. Luksusem była także wolność i poczucie bezpieczeństwa.

Książka jest fascynującym reportażem o tym, o czym większość Polaków przed ’89 rokiem mogła tylko pomarzyć.

Autorka

Aleksandra Boćkowska

Aleksandra Boćkowska – dziennikarka, reporterka, redaktorka. Autorka książek o
codzienności PRL: „To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL” (2015), „Księżyc z
peweksu. O luksusie w PRL” (2017) i schyłku epoki „Można wybierać. 4 czerwca
1989” (2019). Wszystkie ukazały się w wydawnictwie Czarne. Stale współpracuje z
„Gazeta Wyborczą”, „Dwutygodnik.com”, „Wysokimi Obcasami Extra” i „Vogue.pl”. Od niedawna mieszka w Gdyni.

Prowadzący

Marcin Szyjka – historyk, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracował w Muzeum w Dzierżoniowie, redaktor „Rocznika Dzierżoniowskiego” w latach 2013–2015. Aktualnie pracownik Gabinetów Świadków Historii w Muzeum Pana Tadeusza, gdzie zajmuje się zbiorami Tadeusza Różewicza, prowadzi spotkania z autorami książek i jest współautorem krótkich filmów przybliżających sylwetkę Tadeusza Różewicza.

Transmisja spotkania

MKiDN_czarne logotyp 2022

Zadanie „Popiół i Diament – książka z historią w tle” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.