Kurier z Warszawy – koncert L.U.C

Kurier z Warszawy w Muzeum Pana Tadeusza

W ramach obchodów jubileuszu 200-lecia Zakładu Narodowego im. Ossolińskich Muzeum Pana Tadeusza zaprasza na wyjątkowy multimedialny projekt Kurier z Warszawy, przygotowany przez L.U.C wraz z zespołem.

• wtorek, 6 czerwca 2017, godz. 20.00
    scena przed wejściem Muzeum Pana Tadeusza
  • wstęp wolny

Łukasz Rostkowski znany jako L.U.C zaprezentuje nowatorski projekt Kurier z Warszawy, którego pierwsza odsłona odbyła się 19 stycznia 2015 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego. Artysta, znany z zamiłowania do łączenia muzyki współczesnej z obrazem, udźwiękowił i ożywił wizualnie komiks Kurier z Warszawy autorstwa Mateusza Palki i Mariusza Urbanka z ilustracjami Bartka Stefanowicza, który w 2014 roku opublikowało Wydawnictwo Ossolineum. To opowieść o postaci i działalności Jana Nowaka-Jeziorańskiego, który jest bohaterem części wystawy stałej w Muzeum Pana Tadeusza zatytułowanej Misja: Polska. Do skomponowanej muzyki L.U.C wplótł także fragmenty archiwalnych nagrań głosu Nowaka z Radia Wolna Europa. Całość ukaże niezwykłą energię legendarnego emisariusza oraz jego liczne działania w walce o wolną Polskę.

Koncert odbędzie się na wrocławskim Rynku przed wejściem do Muzeum Pana Tadeusza jako część obchodów jubileuszu 200-lecia Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Więcej o obchodach na stronie Ossolineum.

Kurier z Warszawy
Mateusz Palka, Mariusz Urbanek & Bartłomiej Stefanowicz
Wydawnictwo Ossolineum, 2014

Komiks opowiada o misjach kurierskich Jana Nowaka-Jeziorańskiego, który podczas II wojny światowej trzykrotnie przedzierał się przez ogarniętą wojną Europę i przemycał tajne dokumenty, meldunki i zdjęcia z okupowanej Polski do władz Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie, a następnie dwukrotnie wracał do kraju z rozkazami dla kierownictwa Armii Krajowej Państwa Podziemnego. W komiksie przenikają się w iście bondowskim stylu przygody Kuriera z Warszawy z wielką polityką. www.wydawnictwo.ossolineum.pl

L.U.C / Łukasz Rostkowski – producent muzyczny i kompozytor, autor tekstów, wokalista, beatboxer i reżyser. Zdobył wiele prestiżowych kulturalnych nagród i nominacji (m.in. Paszport „Polityki”, Yach, Wrocławską Nagrodę Muzyczną, Fryderyki) oraz uznanie mediów widocznych w recenzjach w najważniejszych magazynach. W muzyce celowo przekracza liczne gatunki, tworząc na pograniczu nu jazzu, trip-hopu, hip-hopu, elektroniki, klasyki i muzyki filmowej. Komponował i nagrywał z wieloma instrumentalistami i wokalistami, m.in. z Urszulą Dudziak, Zbigniewem Namysłowskim, Michałem Urbaniakiem i Leszkiem Możdżerem, a także z islandzkim MUM-em. Na żywo supportował zaś m.in. Skunk Anasie, Tricky, The Prodigy, Coldcut. Propaguje ideę „podaj dalej”, łącząc świat profesjonalistów z amatorami, którym pomaga debiutować. Patronami Kuriera z Warszawy jako części projektu Zrozumieć Polskę są Muzeum Powstania Warszawskiego i Zakład Narodowy im. Ossolińskich.
www.eluce.pl