• 25 maja 2024 (sobota), godz. 12.00
  • początek spaceru: Muzeum Pana Tadeusza (Rynek 6, Wrocław)

W ramach trzeciej edycji cyklu „Popiół i Diament. Spotkania autorskie” zapraszamy na spacer pt. Kurtyna wznosi się do góry…, czyli pionierski czas kultury polskiej w powojennym Wrocławiu, który poprowadzi Joanna Nowosielska-Sobel.

Nazajutrz po zakończeniu walk o Twierdzę Wrocław do zrujnowanego miasta przyjechała delegacja polska z Bolesławem Drobnerem i Stanisławem Kulczyńskim na czele, w której ważne miejsce zajął również Adam Kabaja. Zadaniem wspomnianej grupy było przejęcie grodu nad Odrą przez polską administrację, a następnie jego odbudowa. Jak pokazał czas, wspomniany Adam Kabaja stał się w procesie organizowania powojennego życia kulturalnego miasta, jedną z kluczowych postaci.

Tematem spaceru będzie odkrywanie tajemnic pionierskiego okresu kultury Wrocławia (1945–1948). Początki teatru, opery i kina w mieście zostaną przestawione przez pryzmat relacji świadków wydarzeń i równoczesnych animatorów oraz kreatorów procesu odradzania się nadodrzańskiego grodu.


Prowadząca

Joanna Nowosielska-Sobel

Joanna Nowosielska-Sobel – profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, polska historyk specjalizująca się w historii najnowszej Polski i powszechnej, historii Śląska i Prus; nauczyciel akademicki związana z Uniwersytetem Wrocławskim. Jest autorką licznych artykułów poświęconych Śląskowi postrzeganemu tak z historycznej, jak i kulturowej perspektywy, a także redaktorem wydawnictw naukowych odnoszących się do tej problematyki.


mkidn

Zadanie „Popiół i Diament. Spotkania autorskie” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Odwiedź Muzeum Pana Tadeusza