Kwiecień 2019 w Muzeum Pana Tadeusza

kwiecień 2019
w Muzeum Pana Tadeusza 

Zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza na wykłady, warsztaty i spotkania, a także projekcje w kinie Popiół i Diament. W kwietniu pojawią się nowe cykle: wystawienniczy, dla seniorów i filmowy.

Kino Popiół i Diament
Przygoda braci Różewiczów z kinem rozpoczęła się jeszcze przed II wojną światową. Po wojnie Stanisław został reżyserem filmowym, a Tadeusz poetą i dramaturgiem. Wspólnie stworzyli dziewięć filmów. Zapraszamy do studyjnego kina Popiół i Diament na cykl Filmy Różewiczów połączony z wystawą planszową przybliżającą historię współtworzonej przez Różewiczów i Kornela Filipowicza spółki filmowej Miszczura-Film. Od 2 kwietnia na ekranie kameralnego kina w muzeum w każdy wtorek o godzinie 17.00 zaprezentujemy 10 filmów w reżyserii Stanisława Różewicza. Każdy seans poprzedzi krótka prelekcja przygotowana przez pracowników Muzeum Pana Tadeusza.

Tadeusz Różewicz w obiektywie Adama Hawałeja – wystawa czasowa
W sali wystaw czasowych możemy obejrzeć prace jednego z najbardziej znanych wrocławskich fotografów. Składająca się z dwudziestu czterech wielkoformatowych fotografii ekspozycja to opowieść o życiu Tadeusza Różewicza zawierająca się między pierwszym i ostatnim zdjęciem zrobionym mu przez Adama Hawałeja.

Wawelskie olśnienia nowy cykl wystaw
Na początku kwietnia na wystawie głównej Rękopis „Pana Tadeusza” zaprezentujemy nowy cykl ekspozycyjny – Wawelskie olśnienia, który powstał we współpracy z Zamkiem Królewskim na Wawelu. W Muzeum Pana Tadeusza pojawią się wyjątkowe dzieła sztuki mające szczególne znaczenie dla wzbogacenia narracji wystawy głównej. Zobaczymy m.in.: dwa pejzaże Corota, osiemnastowieczne porcelanowe figurki miśnieńskie (XVIII/XIX w.) przedstawiające portrety Polaków i Polek w strojach staropolskich. Takie właśnie figurki zdobią stół w Soplicowie w trakcie wystawnej uczty przygotowanej przez Wojskiego dla dowódców oddziałów wojsk polskich armii pod wodzą Napoleona (Pan Tadeusz, Księga XII). Obok miśnieńskich cacek między innymi siedemnastowieczne portrety Marysieńki Sobieskiej i króla Jana III Sobieskiego. Cyklowi Wawelskie olśnienia towarzyszy program edukacyjny dla dzieci, młodzieży i seniorów, w ramach którego odbędą się lekcje muzealne, warsztaty, wykłady: o zbiorach wawelskich, epoce saskiej, sarmatyzmie, malarstwie Corota, a także oprowadzania kuratorskie. Pierwsza odsłona Wawelskich olśnień potrwa do końca 2019 roku, na drugą zapraszamy już w styczniu 2020 roku.

Muzealni pasjonaci – spotkania dla seniorów
Muzeum Pana Tadeusza może pochwalić się szeroką ofertą edukacyjną zarówno dla dzieci, jaki i dorosłych. Od kwietnia 2019 zapraszamy wszystkich seniorów, którzy chcieliby oddać się artystycznej pasji oraz pogłębić wiedzę na temat obyczajowości szlacheckiej. Nowy cykl Muzealni pasjonaci to warsztaty m.in. fotograficzne, taneczne, malarskie, dietetyczne odnoszące się do opowieści na wybranych częściach ekspozycji Muzeum Pana Tadeusza. Wszystkie tematy zawarte w programie ukazują bogactwo kultury XIX i XX wieku.

Oprowadzania po wystawach stałych
W kwietniowym programie oprowadzań szczególną uwagę skupimy na wystawie stałej Rękopis „Pana Tadeusza”. W jej przestrzeni 27 kwietnia, podczas Dnia Wolnej Sztuki, zwiedzający spotkają pracowników Działu Obsługi Widowni, którzy przybliżą cztery wybrane eksponaty, a także manierystyczne malowidła zachowane jako część wystroju Kamienicy Pod Złotym Słońcem. Przez godzinę porozmawiamy o sztuce, historii, a także miłości w jej przeróżnych odcieniach, którą można wytropić w wielu dziełach malarskich i literackich, poznając bliżej historię ich bohaterów czy okoliczności powstania. Natomiast 28 kwietnia zapraszamy do rozmowy podczas spotkania Stanisław August Poniatowski. Pomysłowy reformator? z cyklu Polska, ludzie, czas. Niedzielne oprowadzanie po wystawach stałych. Zastanowimy się nad czasem, gdy Polska powoli znikała z mapy Europy. Na schyłek wieku XVIII i pierwszą połowę XIX zawsze patrzymy przez pryzmat rozbiorów, zdrady ostatniego króla, bohaterskich postaw podczas powstań czy polityki zaborców. Umykają nam dokonania polskiej kultury, które miały wpływ nie tylko na Polaków, ale też na narody, między którymi nasi przodkowie musieli żyć. Czy Stanisław August Poniatowski był tylko marionetką w rękach Katarzyny Wielkiej? Komu carska Rosja zawdzięczała reformę szkolnictwa? Czym były Ateny Wołyńskie?

Rozmowy polsko-ukraińskie. Rozmowa druga
Wierzcie mi, nic pożądańszego, a nic trudniejszego na ziemi, jak prawdziwa rozmowa – zainspirowani tymi słowami Adama Mickiewicza organizatorzy festiwalu WROCloveUKRAINA zapraszają na cykl spotkań pt. Rozmowy polsko-ukraińskie, który odbywa się w Muzeum Pana Tadeusza. Podczas drugiego spotkania z cyklu porozmawiają Serhij Żadan, ukraiński prozaik, poeta, publicysta (uznawany za jednego z najbardziej wpływowych młodych ukraińskich pisarzy) i charyzmatyczna polska prozaiczka oraz dramatopisarka Dorota Masłowska.

Spotkania Gabinetów Świadków Historii
W książce Wielka trwoga. Polska 19441947. Ludowa reakcja na kryzys prof. dr hab. Marcin Zaremba pokazuje rozbite społeczeństwo polskie po zakończeniu II wojny światowej. Na porządku dziennym były grabieże i gwałty, obawiano się wybuchu kolejnej wojny, głodu, strach, zdaniem autora, był wszechobecny. W ramach cyklu Środy nad książką Mariusz Urbanek i prof. dr hab. Marcin Zaremba poruszą zawarte w publikacji trudne tematy, o których wielu historyków wolałoby zapomnieć. Natomiast podczas spotkania z cyklu Misja: Polska. Misja: Wrocław archeolog Cezary Buśko opowie o historii miasta, po której stąpamy, chodząc codziennie jego ulicami, o ukrytych pod powierzchnią ulic i placów Wrocławia tunelach i budowlach – od średniowiecza do dziś. Dowiemy się, jak Wrocław „rósł”, zamieniając partery domów na piwnice, które ulice cieszyły się prestiżem, czym był dla mieszkańców Rynek, gdzie mieścił się targ łakoci oraz o czym świadczyło odnalezienie kościanego jadu. I czy wykopaliska przy kościele Marii Magdaleny, podczas których odkryto ślady żyjących we Wrocławiu krasnoludków, to na pewno tylko legenda.

Rzecz o obyczajach szlacheckich
Jędrzej Kitowicz, konfederat barski, a później ksiądz, ale też pisarz, pamiętnikarz i korespondent polityczny, to postać, dzięki której wiemy, jak można było na uczcie szlacheckiej uniknąć picia wina, kto kogo oblewał wodą w poniedziałek wielkanocny i jak to „lada poseł ciemny jak noc” zerwał sejm. Spotkanie wokół źródeł zebranych w tomie Korespondencja i gazetki rękopiśmienne Jędrzeja Kitowicza z lat 17711776, połączone z popularyzatorskim wykładem Tomasza Ciesielskiego i Filipa Wolańskiego pt. Rzecz o obyczajach szlacheckich, to możliwość spojrzenia na Polskę szlachecką z akademickiego punktu widzenia.

Współcześni romantycy
Czy atrakcyjność to rzecz ponadkulturowa, czy uwarunkowana modą? Romantyczne bohaterki i romantyczni bohaterowie mieli być bladzi, rozmarzeni i chorowici. Zupełnie inaczej jest współcześnie, cenimy zdrową opaleniznę i wysportowaną sylwetkę. Jednak psychologia ewolucyjna podpowiada nam, że pewne cechy będziemy uznawać za piękne niezależnie od czasów, w których żyjemy. Kwestie dotyczące urody pojawiają się właściwie wszędzie, nawet tytuły wiadomości w mass mediach przepełnione są określeniami dotyczącymi wyglądu: „piękna tenisistka spotyka się z żonatym mężczyzną”, „urodziła czwórkę dzieci, a wygląda jak nastolatka”. Jak ważne jest zatem piękno na świecie? Zapraszamy na spotkanie „Lustereczko, powiedz przecie”. Czy piękno jest ważne na świecie? Istota atrakcyjności fizycznej w ramach współtworzonego z Uniwersytetem SWPS cyklu Współcześni romantycy, podczas którego dr Dagmara Gawron z punktu widzenia psychologa przybliży istotę piękna i atrakcyjności.

Salon dźwięków romantycznych
Podczas kwietniowego recitalu gitarowego w ramach cyklu Salon dźwięków romantycznych zabrzmi Hommage à Chopin polskiego kompozytora Aleksandra Tansmana. Osobą, dla której Tansman napisał ten utwór, był Andrés Segovia, hiszpański wirtuoz gitary. Każda z trzech części Hommage à Chopin w wyraźny sposób nawiązuje do twórczości Fryderyka Chopina. Dzieło, ukończone w 1966 roku, jest do dziś często wykonywane przez muzyków na całym świecie. W Salonie romantycznym usłyszymy również pięć miniatur angielskiego kompozytora Williama Waltona. Cykl Five Bagatelles został stworzony na zamówienie Juliana Breama, brytyjskiego gitarzysty i lutnisty. Utwór charakteryzują nieoczekiwane połączenia harmoniczne, świadczące o pomysłowości kompozytora, a także skomplikowane rytmy i nastrojowość. Ostatnia kompozycja, która zabrzmi podczas koncertu, to trzyczęściowa Sonata Joaquina Turiny, ukończona w 1931 roku. W dziele można usłyszeć inspiracje tradycyjną muzyką hiszpańską i flamenco. Już pierwsze dźwięki zdradzają klimat oraz charakter tego utworu – żywiołowość przeplata się tu z melancholią, przywołującą na myśl ciepłe hiszpańskie popołudnie.

Gabinet Literacki im. Tadeusza Różewicza
Od stycznia 2019 roku w Muzeum Pana Tadeusza funkcjonuje Gabinet Literacki im. Tadeusza Różewicza. Jego działalność, inspirowana twórczością poety-patrona, obejmować będzie między innymi organizację warsztatów pisania i tłumaczeniowych, slamów poetyckich, spotkań autorskich, premier literackich (polskich i zagranicznych), czytań performatywnych, dyskusji, a także Festiwalu Tradycji Literackich. Trzecią edycję tego wydarzenia zaplanowano na jesień 2019, a poświęcona będzie tym razem twórczości Zygmunta Krasińskiego, Gabrieli Zapolskiej i Witolda Gombrowicza. Gabinet Literacki koordynuje również prace redakcyjne nad kolejnymi numerami pisma „Interpretacje”.Poezja Tadeusza Różewicza, nieformalnego „kuratora” programu artystycznego Gabinetu, może bowiem inspirować do rozmów o fotografii, Facebooku, mowie nienawiści, kapitalizmie, tempie zmian cywilizacyjnych i konfliktach międzypokoleniowych, nostalgii za analogowym światem, turystyce, etyce, oraz na wiele innych tematów. Oczywiście moglibyśmy o nich rozmawiać, również pomijając Różewicza, ale jego intuicje, niekiedy bardzo celne, mogą być dobrą metodą poznawania i opisywania współczesnego świata.
>>Więcej o Gabinecie Literackim im. Tadeusza Różewicza

Zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza!

Program na kwiecień 2019

  • 2 kwietnia 2019 (wtorek), godz. 17.00
    Trzy kobiety
    z cyklu Filmy Różewiczów
    prowadzenie: Marcin Szyjka
    >>więcej informacji
  • 2 kwietnia 2019 (wtorek), godz. 19.00
    Rozmowy polsko-ukraińskie
    spotkanie z Dorotą Masłowską i Serhijem Żadanem
    prowadzenie: Marcin Hamkało
    >>więcej informacji
  • 3 kwietnia 2019 (środa), godz. 16.00
    Kurier z Warszawy w płonącej Europie – warsztaty dla osób w wieku od 14 do 26 lat
    z cyklu Laboratorium historii najnowszej
    prowadzenie: dr Monika Bronowicka
    >>więcej informacji
  • 3 kwietnia 2019 (środa), godz. 17.00
    Wielka trwoga. Polska i Polacy w latach 19441947 
    z cyklu Środy nad książką
    gość: prof. dr hab. Marcin Zaremba
    prowadzenie: Mariusz Urbanek
    >>więcej informacji
  • 4 kwietnia 2019 (czwartek), godz. 16.00
    Rzecz o obyczajach szlacheckich
    spotkanie autorskie
    goście: dr hab. Tomasz Ciesielski prof. UO, dr hab. Filip Wolański prof. UWr
    >>więcej informacji
  • 9 kwietnia 2019 (wtorek), godz. 17.00

     

    Miejsce na ziemi

    z cyklu Filmy Różewiczów
    prowadzenie: Ewelina Wypchło
    >>więcej informacji

  • 11 kwietnia 2019 (czwartek), godz. 17.00
    Podziemny Wrocław
    z cyklu Misja: Polska. Misja:  Wrocław
    gość: dr Cezary Buśko
    prowadzenie: Mariusz Urbanek
    >>więcej informacji
  • 13 kwietnia 2019 (sobota), godz. 16.00
    Lustereczko, powiedz przecie. Czy piękno jest ważne na świecie? Istota atrakcyjności fizycznej
    z cyklu Współcześni romantycy
    prowadzenie: Uniwersytet SWPS
    >>więcej informacji
  • 14 kwietnia 2019 (niedziela), godz. 18.00
    Recital gitarowy

    z cyklu Salon dźwięków romantycznych
    Agata Warchocka | gitara
    >>więcej informacji
  • 16 kwietnia 2019 (wtorek), godz. 17.00
    Świadectwo urodzenia
    z cyklu Filmy Różewiczów
    prowadzenie: Ewelina Wypchło
    >>więcej informacji
  • 17 kwietnia 2019 (środa), godz. 13.00
    Zdjęcie z pudełka
    warsztat z cyklu Muzealni pasjonaci
    prowadzenie: Kinga Łaska
    >>więcej informacji
  • 23 kwietnia 2019 (wtorek), godz. 17.00
    Głos z tamtego świata
    z cyklu Filmy Różewiczów
    prowadzenie: Marta Gierucka
    >>więcej informacji
  • 27 kwietnia 2019 (sobota), godz. 12.00
    Dzień Wolnej Sztuki
    oprowadzania wokół wybranych eksponatów wystawy stałej Rękopis „Pana Tadeusza”
    >>więcej informacji
  • 28 kwietnia 2019 (niedziela), godz. 12.00
    Stanisław August Poniatowski. Pomysłowy reformator?
    z cyklu Polska, ludzie, czas. Niedzielne oprowadzania po wystawach stałych
    prowadzenie: Grażyna Kryńska
    >>więcej informacji
  • 30 kwietnia 2019 (wtorek), godz. 17.00
    Echo

    z cyklu Filmy Różewiczów
    prowadzenie:
    >>więcej informacji