Laboratorium historii najnowszej

Laboratorium historii najnowszej
Warsztaty historyczne dla młodzieży od 14 do 26 roku życia

  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, zapisy przyjmujemy przez formularze zgłoszeniowe dostępne od 20. dnia poprzedniego miesiąca na stronie www.muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl
  • prowadzenie: dr Monika Bronowicka

Laboratorium historii najnowszej to historia w działaniu  połączenie wiedzy ukrytej w muzealnych gablotach z popularyzatorskim warsztatem. Zapraszamy młodzież od 14 do 26 roku życia do udziału w najnowszym cyklu zajęciowym Muzeum Pana Tadeusza!

Wystawa Misja: Polska w Muzeum Pana Tadeusza jest pretekstem do zgłębiania historii najnowszej Polski, poznawania nieznanych wątków i muzealnych eksponatów. Działania warsztatowe pozwalają pochylić się nad faktami historycznymi w sposób niekonwencjonalny i interesujący. Formuła zajęć pozwoli zaprzyjaźnić się z muzealną wystawą a następnie w sposób nieszablonowy ją skomentować.

Program na sezon 2019

MINIONE

15 metrów bieżących ustawionych pionowo teczek pełnych materiałów zgromadzonych na jednego człowieka… .

Na wystawie przedstawiona jest: działalność służb bezpieczeństwa PRL, sposoby inwigilacji, gromadzenie materiałów, podsłuchy i akcja o kryptonimie „Olcha”. W latach 1945–1989 jednego, konkretnego człowieka inwigilowało 418 mundurowych ubeków, esbeków, funkcjonariuszy prokuratury wojskowej i sądownictwa wojskowego oraz 56 konfidentów. Komentarz do tego fragmentu historii będzie fotograficzny – zdjęcia powstaną przy pomocy puszek na herbatę, metodą camera obscura.

W 1955 roku z Bawarii do Polski poleciało 800 000 balonów…

W Polsce Ludowej, obowiązywała cenzura, wszystkie media były ściśle kontrolowane. W tej rzeczywistości, w celu znalezienia wiarygodnych informacji kręcono radiową gałką w poszukiwaniu audycji Radia Wolna Europa, a raz, nawet te prawdziwe informacje spadły z nieba. Dzieje Radia Wolna Europa przedstawione na wystawie z użyciem nowoczesnych technologii będą punktem wyjścia do tworzenia animacji poklatkowej.

  • 3 kwietnia (środa) 2019, godzina 16.00
    Kurier z Warszawy w płonącej Europie

Latem 1943 doszło do wsypy, porty w Gdyni i w Gdańsku były „obstawione” przez gestapo, na każdym przepływającym statku szukano Jana Kwiatkowskiego

Działalność tajnych kurierów i emisariuszy, łączność między okupowanym krajem a Rządem w Londynie, konspiracyjne radiostacje, tajemnicze schowki i szyfry – czyli zaszyfrowana i głęboko zakonspirowana część wojennej działalności Polaków, będą punktem wyjścia do stworzenia historycznej gry.

  • 6 marca (środa) 2019, godzina 15.00
    Teofil w konspiracji

5 stycznia 1944 roku w Warszawie podczas przenoszenia konspiracyjnej poczty została aresztowana łączniczka o pseudonimie Helena…

Działalność konspiracyjna, obowiązujące w podziemiu zasady bezpieczeństwa i brawurowe akcje – poznamy je dzięki wystawie Misja: Polska w Muzeum Pana Tadeusza, prezentującej między innymi kolekcjonowane, a następnie przekazane do Ossolineum przez Władysława Bartoszewskiego czasopisma, druki i ulotki konspiracyjne z lat II wojny światowej. Dowiemy się też, jak brzmiały prawdziwe nazwiska Heleny i Teofila oraz kim tak naprawdę byli i czym zajmowali się w podziemiu.Podczas zajęć warsztatowych uczestnicy zapoznają się z zasadami konspiracji w Polskim Państwie Podziemnym oraz technikami szyfrowania i kodowania wiadomości.

__________________________________________________________

prowadząca:
dr Monika Bronowicka – historyk, edukatorka muzealna, przewodniczka miejska i blogerka. Odpowiada za cykl spotkań dla najmłodszych Brzdąc w muzeum i projekt #muzealniaki oraz lekcje z historii najnowszej.

__________________________________________________________

>>>Więcej informacji o wystawie Misja: Polska.

_______________________