Lipiec–sierpień 2024

Lato z Aniołem
wakacyjne warsztaty
dla dzieci

 • środy, godz. 12.00–13.30
 • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
 • zapisy na dany miesiąc poprzez formularze zgłoszeniowe, dostępne od 20. dnia poprzedniego miesiąca

O cyklu Lato z Aniołem

rok anioła insta-05

W wakacje 2024 roku zapraszamy na cykl warsztatów rodzinnych, których motywem przewodnim będzie postać poety Angelusa Silesiusa – Anioła Ślązaka.

W każdą środę spotykamy się w Muzeum Pana Tadeusza (Rynek 6), a w każdy piątek w gmachu głównym Ossolineum (Szewska 37). Wszystkie zajęcia rozpoczynają się o godzinie 12.00.

Warsztaty skierowane są do rodzin z dziećmi w wieku od 7 do 12 lat.

Wstęp na wszystkie zajęcia jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona. Na każde ze spotkań obowiązują osobne zapisy poprzez formularze zgłoszeniowe.


Kontakt

Sekcja Edukacji Muzeum Pana Tadeusza
edukacja@ossolineum.pl
tel. 71 75 50 625
tel. 71 75 50 653
tel. 71 75 50 654
tel. 71 755 06 29

Program w Muzeum Pana Tadeusza


Lipiec 2024


Poezja w złotym świetle skąpana

 • 3 lipca 2024 (środa), godz. 12.00
 • dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat

Proces twórczy Angelusa Silesiusa niemal na pewno odbywał się przy blasku świec. Podczas warsztatów wykorzystamy (pięknie pachnące!) dary natury, by stworzyć jedyne w swoim rodzaju świeczki. Poznamy również zawiłą, często bardzo zaskakującą historię światła w barokowym Wrocławiu.


Pisma ozdobne i użytkowe – poznajemy barokową kaligrafię

 • 10 lipca 2024 (środa), godz. 12.00
 • dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat

Kaligrafia – w planie lekcji miał ją każdy uczeń z barokowego Wrocławia. Sztuka pięknego pisania pozwala prostym literom urosnąć do rangi arcydzieła; zapisany na kartce wiersz zachwyca nie tylko kunsztem literackim, lecz także bogactwem formy graficznej. Podczas spotkania wspólnie spróbujemy stworzyć rękopisy inspirowane sztuką epoki baroku.


Ten wiersz nabiera formy!

 • 17 lipca 2024 (środa), godz. 12.00
 • dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat

Literatura od dawna pobudza ludzką wyobraźnię – czytając kolejne wersy sonetu, pieśni czy ballady, przywołujemy fantastyczne obrazy, formy, czy nawet muzykę. Podczas warsztatu zainspirujemy się pełnymi tajemnic utworami Angelusa Silesiusa, by później stworzyć jedyne w swoim rodzaju rzeźby z gliny.


Mali mistrzowie w małej drukarni

 • 24 lipca 2024 (środa), godz. 12.00
 • dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat

Jak drukować bez drukarek? Odpowiedź na to pytanie znało wielu mieszkańców dawnego Wrocławia! Angelus Silesius z pewnością znał też niejednego mistrza „czarnej sztuki” (nie obawiajcie się – tak nazywano drukarzy). Pomóżmy poecie ozdobić nowy tomik poezji – stworzymy wyjątkowe obrazy, które później przeniesiemy na matryce drukarskie. A to wszystko bez pomocy współczesnych technologii!


Bukiet dla poety – na styku sztuki i codzienności

 • 31 lipca 2024 (środa), godz. 12.00
 • dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat

Codzienność również może być piękna! Podczas spotkania zapoznamy się z kwiatowymi motywami w poezji Angelusa Silesiusa. Inspiracje zaczerpnięte z utworów poety połączymy z produktami spożywczymi pochodzenia roślinnego, które od wieków skrywają nasze kuchnie. Stworzymy oryginalne, nawiązujące do natury i florystyki obiekty artystyczne.


Sierpień 2024


Jak czytać obraz, jak malować wiersz?

 • 7 sierpnia 2024 (środa), godz. 12.00
 • dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat

Podczas warsztatów poznamy inspirujące aforyzmy Angelusa Silesiusa oraz podstawy historii sztuki barokowej. Natchnieni twórczością artystów minionych epok rozpoczniemy podróż przez przeszłość. Pod okiem dawnych mistrzów nauczymy się podstaw perspektywy, kompozycji i sztuki mieszania kolorów. Każdy uczestnik opuści pracownię z własnym, niepowtarzalnym pejzażem.


Pod skrzydłami aniołów

 • 14 sierpnia 2024 (środa), godz. 12.00
 • dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat

Angelus Silesius naprawdę nazywał się Johannes Scheffler – jego pseudonim podkreśla przywiązanie poety do duchowej sfery życia. W twórczości Scheffler wiele jest znaków anielskiej obecności. Odkryjmy je razem, by stworzyć inspirowane barokową literaturą aniołki. Kto wie, może przyniosą nam szczęście?


Moja pachnąca pracownia

 • 21 sierpnia 2024 (środa), godz. 12.00
 • dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat

Angelus Silesius nie tylko tworzył poezję, lecz także praktykował medycynę. W trakcie zajęć zagłębimy się w siedemnastowieczne nauki medyczne – zarówno te oparte na nauce, jak i tajemniczych siłach magicznych. Dowiemy się, jak społeczeństwo radziło sobie w świecie, w którym lecznictwo mieszało się z gusłami. Do domu wrócimy z pięknie pachnącymi mieszankami ziół popularnych w epoce baroku.


Anielska poezja w moim dzienniku

 • 28 sierpnia 2024 (środa), godz. 12.00
 • dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat

Angelus Silesius był prawdziwym mistrzem pióra – kto wie, ile jego prywatnych notatek i zapisków wciąż nieznanych jest badaczom… Podczas warsztatów uczestnicy stworzą własny dziennik, w którym ukryją najskrytsze myśli i zapiszą najciekawsze cytaty z poezji Silesiusa. Dziennik na pewno nie będzie nudny! Nauczymy się efektownych technik dekoracyjnych, spróbujemy naszych sił w sztuce kaligrafii czy kolażu.


Program w gmachu głównym Ossolineum

lato z aniołem fb-5-01

Cykl warsztatów przygotowany w ramach projektu Rok Anioła Ślązaka finansowanego przez miasto Wrocław.

belka_anioł slazak_osso2024-05

Odwiedź Muzeum Pana Tadeusza